Ofis toplantıları sırasında hızlıca not alması gereken sekreterlerin en büyük yardımcıları; sekreterliktir. Farklı modelleriyle değişik ihtiyaçlara cevap veren bu ofis malzemesi; plastik, deri, ahşap gibi malzemelerden üretilir. Sadece sekreterler değil, birçok farklı kişi tarafından da kullanılabilen bu ofis malzemesini; Bigpoint, Sarff, Esselte, Ark, Avansas gibi markaların farkıyla ve en ucuz fiyatlarla Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Sekreterlik Nedir?

Sert karton üzerine ince bir sünger tabakası ve kaliteli dış kaplama malzemesi ile üretilen, kâğıt ve evrakların düşmeden durabildiği, üzerinde rahatça yazı yazmaya imkân tanıyan ofis malzemelerine sekreterlik denir.

Ofislerde sekreterler, okul ve dershanelerde öğrenciler için çok kullanışlı olan yapılarıyla hem iş hem okul hayatında büyük verimlilik sağlamaktadır. Üst kısmındaki metal klipsi sayesinde kâğıt düşme riskini ortadan kaldıran ve belgelerin kırışmasının önüne geçen sekreter dosyası, birçok meslek grubundan çalışanın ihtiyacı olmuştur.

Sekreterlik Çeşitleri Nelerdir?

Sert yüzeyi ve klipsi sayesinde istenen sayıda kâğıdı düzenli bir şekilde tutan ve kaymadan yazı yazabilme imkânı veren sekreterlik çeşitleri farklı ihtiyaç ve zevklere göre üretilmektedir. Kapaklı sekreterlik; kâğıtları dış etmenden koruyan bir kapağa sahiptir. Kapak kısmı; evrağın kirlenme, yırtılma ve silinme gibi risklerini ortadan kaldırır. Bazı modellerde bulunan kapak içi bölmesi, ekstra not veya kâğıt yerleştirmeye imkân tanır. Kapaksız sekreterlik çeşitleri; en bilinen klasik modellerdir ve bütün ortamlarda rahat yazma imkânı verir. A4 kapaklı sekreterlik; A4 kâğıda uyumlu ölçüde üretilir ve en çok tercih edilen modellerdir. A5 kâğıt boyutuna uygun üretilen çeşitler de vardır. Suni veya hakiki deriden üretilen deri sekreterlik, lüks çeşitlerdir. Baskı kapaklı sekreterlik; renkli tasarımlarıyla özellikle öğrencilerin tercihidir. Sekreterlik türleri arasına son yıllarda fonksiyonel bir çeşit olan hesap makineli sekreterlikler de katılmıştır. Notları düzgün alabilmenin yanı sıra hesaplama işlemlerini de yapma fırsatı verir.

Sekreterlik dosya modelleri birçok farklı renkte üretilmektedir. Siyah, kırmızı ve mavi sekreterlikler en bilinen çeşitlerdir. Bu renklerin arasına zamanla beyaz, pembe, sarı, yeşil gibi birçok renk katılmıştır. Neon renkler ve şeffaf modeller de bu çeşitliliğe dâhil olmuş, farklı tercih arayışındaki tüketicilere hitap etmiştir.