Türk kültüründe önemli bir yeri olan pişmaniye, pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Geçmiş dönemlerde pişmaniye çeşitleri sadece yolculuk esnasında belirli noktalardan alınabilirdi. Günümüzde bu durum bir hayli değişti ve artık pişmaniye çeşitlerine ulaşmak çok daha kolay. Eğer mutfağınıza lezzet katacak, misafirlerinize ikram edecek pişmaniye çeşitleri satın almak istiyorsanız, Cimri.com’da çok sayıda markayı ve çeşidi sizin için bir araya getirdik. Siz de Aktürk, Koska, Uğurlu gibi markaların en ucuz pişmaniye çeşitlerine Cimri.com’dan ulaşabilirsiniz.

Takita diyabetik tatlandırıcıları en ucuz fiyatlarla cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Diyabet hastalığı olanlar, tatlılardan ve kan şekerini yükseltebilecek besinlerden uzak dururlar, ancak bu hiçbir tatlıyı yiyemeyecekleri anlamına gelmez. Diyabet hastaları için üretilmiş özel tatlandırıcıları kullanarak, normal şekilde tatlı yemeye devam edebilirler. Tat olarak neredeyse hiç farklı olmayan bu tatlandırıcılar, kandaki şeker oranını yükseltip pankreası yormazlar.

Diyabetik tatlandırıcı türleri nelerdir?

Şeker hastalarının kullanımı için üretilen özel tatlandırıcı besinler vardır. Bunlar, laboratuvar ortamında üretilen, kalori ve şeker yükseltmeyen besinlerdir. Diyabetik sıvı tatlandırıcı ve diyabetik toz tatlandırıcı olarak satılabilmektedirler. Sakarin, sıcak ve soğuk içeceklerle kullanılabilir bir üründür. Sukraloz hem içecekler hem de yemeklerde kullanılabilir. Aspartame, genellikle soğuk içeceklerle kullanılması tavsiye edilir. Sıcakla birleştiğinde tatlandırma özelliğini yitirebilir. Asesülfam potasyum ise yemeklerde, sıcak, soğuk içeceklerde kullanılabilir. Bu ürünlerin kullanımında da her besinde olduğu gibi aşırıya kaçılmamalı, doktorunuzun önerdiği dozlarda kullanımı yapılmalıdır. Ayrıca hamilelikte nasıl kullanılacağı konusunda da mutlaka bir hekim görüşü alınmalıdır.

Diyabetik beslenmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Diyabetik beslenen kişiler, aşırı yağlı, şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak dururlar. Karbonhidratın fazlası şekere dönüşüp atak yaratmaması adına bu önemlidir. Düzenli spor yapmak, spor için uygun değilse hareketli bir yaşama sahip olmak, diyabetli beslenmenin etkisini artırır. Kan şekeri yükseldiğinde düşürmek için bol su içmek ve egzersiz yapmak hekimler tarafından tavsiye edilir. Diyabetik beslenme ve egzersizler haricinde, hekimlerin önerdiği ilaçların düzenli kullanılması da önemlidir. Diyabetik beslenme ürünleri içerisinde tatlandırıcılar da yer alır. Bunlar laboratuvar ortamında üretilen, kan şekerini yükseltmeyen besinlerdir. Diyabetli kişiler de tatlı yiyebilir. Ayrıca, birçok restaurant ve cafede diyabet hastalarına özel yiyecekler de satılmaktadır. Diyabet olmamış kişiler de olma risklerini azaltmak adına, aşırı ve hızlı tatlı tüketimini azaltabilirler. Kan şekerinin ani yükselmesi, pankreasın zorlanması anlamına gelebilir. Bu durum ilerleyen yaşlarda diyabet olma olasılığını artırır.

Diyabetik tatlandırıcı fiyatları ne kadardır?

Beslenme programınıza uygun diyabetik tatlandırıcı arıyorsanız, cimri.com sitesinde, diabetik gıda kategorisinde yer alan diabetik tatlandırıcı sekmesini tıklayarak ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Pişmaniye Nedir?

Bu yiyecek, genellikle sade olup, çeşitli aromalarda da üretilebilen bir çeşit tatlıdır. Genellikle kare veya baklava şeklinde dilimlenerek kutulanır. Çikolata kaplı, sade, kakaolu gibi çeşitleri vardır. Şehirler arası mola ve dinlenme tesislerinde bolca bulunur.

Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Bu tatlı, un, limon tuzu, toz şeker ve undan yapılır. Malzemelerine bakınca, oldukça kolay yapılır gibi görünebilir, ancak zordur. Pişmaniyeyi evde yapacaksanız, bir yardımcı ile yapmanız faydalı olur. Pişmaniye tarifi şöyledir; öncelikle tencerenin içine 1 kg toz şeker konulur ve üzerini kapatacak şekilde su ilave edilir. Daha sonra tencere ateşin üstüne konulur ve 2 – 3 dakika sonra üzerine 3 adet limon tuzu atılır. Limon tuzunun büyüklüğü fındık büyüklüğünde olmalıdır. Tuzlarınız daha küçükse, 4 adet de atabilirsiniz. İkinci aşamada alüminyum tepsinin içine bolca yağ sürülür. Bir bardak soğuk içerisine, tencerede kaynayan şerbetten konulup, kıvamına bakılır. Şerbet, döküldüğünde katılaşıyorsa, kıvamı tutmuş anlamına gelir. Daha sonra bu şerbet yağlı tepsiye boşaltılır. Tepsiye dökülen şerbet katılaşır ve spatula ile tepsiden alınır. Daha sonra, tamamen sarı hale gelene kadar el ile yoğurulur. Bu süre içinde başka birisinin, 2 çorba kasesi kadar unu kavurmaya başlaması gerekir. Kıvamının bozulmaması için, yoğurma işlemi yarıda kesilmemelidir. Hamur, halka şekline getirilip, ortasına kavrulmuş un dökülür. Daha sonra un ile karıştıra karıştıra hamur çekilir. Bu çekme işlemi, hamur, tel tel ayrılıncaya kadar devam eder. Daha sonra soğuk bir ortamda bekletilir. İyice soğuduktan sonra da afiyetle yenir. Pişmaniye tarifi, çok kolay gibi görünse de oldukça zahmetli bir iştir. Eğer hazır ve paketlenmiş şekilde satın almak isterseniz, cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Pişmaniye Nereden Alınır?

En uygun fiyatlı pişmaniyelerinizi cimri.com sitesinden satın alabilirsiniz. Aktürk marka pişmaniye çeşitleri, sizler için listelenmiştir. Cimri.com sitesini kullanmanın avantajı, aradığınız ürünü, en ucuz fiyatla satan online alışveriş sitesine tek tıkla ulaşabilmenizdir. Ayrıca, siteye üye olarak, satın almak istediğiniz ürünün üzerindeki ‘fiyat alarmı’ sekmesini aktif konuma getirip, indirimlerden anında haberdar olabilirsiniz.

Lokum Nedir?

Bayramlarda ikramdır, kahvenin yanına eşlikçidir, çocukken bisküvinin arasına koyup yenilen nostaljidir lokum. Ağız tadıdır, hediyedir, lezzettir. Birçok duyguyu içinde barındırır lokum. Güllüoğlu, Aktürk, Organika, Koska gibi markaların en kaliteli lokum çeşitlerini Cimri’de en ucuz fiyatlarla bulabilir, bu geleneksel Türk tatlısının tadını çıkarabilirsiniz.

Su, şeker ve nişasta ile hazırlanan ağdanın içerisine yemiş katılarak kalıplara dökülüp soğutulmasından sonra, farklı malzemelerle dışı kaplanıp, kesilerek tüketilen geleneksel Türk tatlısıdır. Önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimiyle yapılan lokum; rafine şeker ve nişasta yaygınlaştıktan sonra üretim ve tat açısından büyük değişikliğe uğramıştır.

Lokumun tarihçesi 15. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Anadolu’da yapılan, Osmanlıca rahat ul-hulküm (boğaz rahatlatan) olarak adlandırılan lokum, 17.yüzyılda Osmanlı’da popülarite kazanmıştır. 19.yüzyılda ise İngiliz bir seyyahın ülkesine ilk lokumu götürmesi ve orada Turkish Delight (Türk Lezzeti) olarak tanıtması, lokumun Avrupa’da popüler hale gelmesini sağlamıştır. Lokum; Avrupa’ya açılan ilk Türk lezzeti olarak kayıtlara geçmiştir. Günümüzde Balkan ülkelerinde lokum hala; rahat lokum olarak bilinmektedir.

Dokusu ve yapısı elastik olması gereken lokum, ağızda yumuşak ve kaygan olarak hissedilmelidir. Öyle ki dilimize “lokum gibi” diye bir deyim bile kazandırmıştır. Genelde et yemekleri için kullanılan bu deyim etin oldukça yumuşak ve ağızda dağılır şekilde piştiğini övmek için kullanılır.

Lokum Çeşitleri Nelerdir?

İçerisine konan yemişe ve aromaya göre birçok çeşide sahiptir lokum. En çok tercih edilenleri Antep fıstıklı lokum, çifte kavrulmuş fındıklı lokum, güllü lokum ve sade lokumdur. Hindistan cevizli lokum, kaymaklı lokum, bademli lokum, meyveli lokum, diyabet hastaları için özel üretilmiş diyabetik lokum da diğer çeşitlerdendir. Kahveli lokum, portakallı lokum, narlı lokum, zencefilli lokum, naneli lokum gibi çeşitleri de farklı damak tatlarına hitap etmektedir.

Büyüklere ziyarete giderken götürülen hediyelik lokum, kültürümüzde çok büyük yere sahiptir. Hediyelik lokumu tek bir çeşitten seçebileceğiniz gibi Cimri’de bulunan karışık lokum çeşitlerinden de seçebilirsiniz. Böylece herkes kendi damak tadına uygun olan lokumu tercih edecektir. Şık ambalajı ve lezzeti ile lokum güzel bir hediye alternatifi olmuştur.

Draje Nedir?

Her yaştan insanın sevdiği, çikolata ve farklı lezzetlerin bir araya gelmesinden oluşan drajeler harika bir atıştırmalıktır. Bayramlarda bayram çikolatasının yanında veya kahvelerin yanında sıklıkla tüketilen bu minik lezzetler, en ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da en uygun fiyatlarla ve Cafe Bulb, Rocco, Bonheur, Ülker gibi markaların farkıyla sizleri bekliyor!

Üzeri renkli şekerlerle kaplanan, yuvarlak, küp ya da taş şeklinde üretilen çikolata veya şekerlemelere verilen isme draje nedir. Badem, fındık, fıstık gibi yemişlerin yanı sıra üzüm, portakal gibi meyvelerin de çikolatayla kaplanması sonucunda elde edilen çeşitleri de vardır. Draje şeker; kolay yutulabilir manasındaki draje ilaçlar gibi kolay yenebilen şeker manasına gelmektedir.

Özellikle çocukların severek yediği atıştırmalık küçük drajeler, yakın zamana dek sadece badem şekeri gibi kaplama şekerlerdi. Günümüzde drajeler; içinde barındırdığı birçok farklı malzeme ile her yaştan insana hitap eder hale gelmiştir.

Draje Çeşitleri Nelerdir?

İçerisine katılan malzemeye ve dış kaplamasına göre birçok çeşidi vardır. Draje badem şekeri; en eski ve bilinen çeşitlerdendir. Bademin şeker ya da çikolata ile kaplanmasıyla elde edilir ve eskiden beri kendine has hayran kitlesine sahiptir. Draje çikolata; üzeri rengârenk şekerlerle kaplanan çikolatalardır. Draje fıstık; antep fıstığı tanelerinin çikolatayla kaplanmasından elde edilir ve en çok sevilen çeşitlerdendir. Bu kaplama draje çeşitleri içinde fındık draje de oldukça fazla tercih edilmektedir. Küçük boyutlarıyla çakıl taşı draje renkli seçenekleri ve leziz tadıyla ayrı bir yere sahiptir. Kahve çekirdekli draje; kahve çekirdeğinin çikolatayla kaplanmasından oluşur ve apayrı bir lezzettedir. Üzüm draje ve portakallı draje ise meyve severlerin ve farklı tatlar arayanların tercihlerindendir.

Draje çikolatalar ve şekerler farklı ambalajlarda ve gramajlarda üretilmektedir. Günlük atıştırmalık olarak tercih edilen birçok draje çeşidi daha ufak paketlerde piyasaya sunulmaktadır. Birçok çeşit draje bayramlarda bayram çikolatasının üzerine serpiştirilerek misafire ikram edilir. Aynı zamanda geleneksel Türk kahvesinin yanında da yenilen drajeler acı kahve ile tatlı çikolata lezzetini birleştirerek damaklara şölen yaşatır. Evlerde tercih edildiği gibi birçok kafenin de kahve yanı ikramı olan drajeler oldukça fazla sevilir.