Evinizin en önemli öğelerinden birisi aydınlatmalardır. Bu nedenle evinizin aydınlatmalarına özen göstermeli ve ev dekorasyonunuza uygun aydınlatma çeşitlerini seçmelisiniz. Seçeceğiniz aydınlatma çeşitleri ile evinizi farklı görünüşlere bürüyebilirsiniz. Aplik, abajur ya da sarkıt lamba gibi pek çok çeşidin arasından dekorasyonunuza en uygun seçenekleri bulmak çok kolay! En popüler ve neredeyse her evde bulunan çeşitlerden birisi sarkıt lambalardır. Bu lamba çeşitlerinin en kaliteli ve uygun modellerini Cimri.com’da en uygun fiyat sıralamaları ile hemen bulabilirsiniz!

Sarkıt Nedir?

Tavan lambaları olarak da anılan bu aydınlatma çeşitleri evlerde sıkça kullanılan seçeneklerden biridir. Tavandan sarkacak şekilde evlerde konumlandırıldıkları için sarkıt lamba ya da avize adlarıyla anılmaktadır. Evler için oldukça ideal aydınlatma çeşitlerinden olan sarkıtların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Tek ampullü olanlar, çift ya da üç ampullü olanları ya da daha fazlası, seçenekler çok fazladır. Bu çeşitler arasından evinize en uygunu avize modelleri bulmak çok kolay. Birçok çeşidi olan bu aydınlatma öğelerinin en kaliteli seçeneklerini en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com’da bulabilirsiniz!

Sarkıt Nasıl Takılır?

Avize yani sarkıt lambaları takmadan önce belirli malzemelere ihtiyacınız vardır. Bunlar; darbeli matkap, birkaç dübel, birkaç büyük boy çengelli vida, çekiç ve pensedir. Bu malzemeleri edindikten sonra işleme başlayabilirsiniz.

İşleme başlamadan evvel ilk işiniz sigortayı indirmek olmalıdır. Elektrikle ilgili bir iş yaptığınız için önce iş güvenliği diyerek bu adımı atlamadan dikkatlice yapmalısınız. Genelde avizenizin yanında gelen montaj kılavuzunun içerisindeki talimatlara uyarak öncelikle kaç delik açmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Sonrasında darbeli matkabınıza dübelinizin boyu kadar uç takarak işleme başlayabilirsiniz. Deldiğiniz tavana dübelleri çekiç yardımı ile sokarak sonrasında çengelli vidaları dübele sabitleyebilirsiniz. Sarkıtınızı takacağınız yer hazır. Sonrasında kabloları birbirine bağlayarak elektrik bağlantısını da yapabilirsiniz. Kabloları dışarıda bırakmadan dikkatli bir şekilde sarkıtınızı tavana monte ederek, sonrasında sigortayı açarak avizenizi kontrol edebilirsiniz.

Sarkıt avize çeşitlerinin takması kolaydır fakat tek başına takmanız zor olacağından dolayı yanınızda yardımcı biri olması gerekir. Yardımcı biri ile avizenizi güvenli bir şekilde rahat rahat takarak evinizi aydınlatabilirsiniz.