Sıkça Sorulan Sorular

En Çok Tercih Edilen Saplı Paspas/Mop Hangileridir?

Saplı Paspas Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Saplı Paspas Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cimri'nin Seçimi
8
Ariel Dağ Esintisi 33 Yıkama Sıvı Çamaşır Deterjanı
Ariel Dağ Esintisi 33 Yıkama Sıvı Çamaşır Deterjanı

Saplı Paspas Mop

Parke, mermer gibi zeminlere sahip yaşam alanlarının temizliği halı benzeri döşemelere göre farklılık göstermektedir. Bu zeminlerin temizliği için saplı paspaslar kullanım ihtiyacına göre büyük kolaylık sağlar. Söz konusu zeminler diğer döşemelere göre daha fazla tozlandığı için sık sık temizlenmesi gereken alanların başında gelmektedir. Bu bakımdan sürekli temizlik gerektiren zeminlerin zahmetsiz ve pratik bir şekilde temizlemek için saplı paspas ürünleri tercih edilebilir. Saplı paspas ürünleri yapısında yer alan yumuşak süngerler sayesinde temizlik işleminin uygulandığı zemine hasar vermeden temizliğin tamamlanmasını sağlar. Bu ürünlerin sağladığı en önemli faydaların başında kısa sürede etkili bir şekilde temizlik işleminin gerçekleştirilmesi gelmektedir. Mop paspasların diğer yardımcı temizlik ürünlerine göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi temizlik sırasında kullanım kolaylığı sağlamasıdır.

Saplı Paspas Mop Alımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Saplı paspaslar genellikle set halinde satılmaktadır. Diğer bir deyişle saplı paspaslar sopa, temizlik aparatı olan bez ve kova ile birlikte satılmaktadır. Fakat set halinde satılmayan saplı paspaslar da mevcuttur. Burada önemli olan nokta ayrı alınan paspas aparatlarının birbirine uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dolayısıyla paspas ve sıkma aparatı birbirine uyumlu olacak şekilde satın alınmalıdır. Aksi takdirde temizlikten istediğiniz neticeyi elde edemeyebilirsiniz. Diğer taraftan saplı paspasların temizleme bezlerinin yedek çeşitleri de satılmaktadır. Temizleme bezlerinin yedeklerini alarak tasarruf sağlanabilir. Temizlik işlemi gerçekleştirildikten sonra paspasların temizlenmesi gerekmektedir. Söz konusu paspaslar sıkma aparatları yoluyla temizlenerek durulanabilir. Söz konusu sıkma işlemi gerçekleştirilmezse fazla deterjanlı su yüzeyde kalarak lekelenmelere neden olabilir. Diğer bir deyişle paspasın sıkılma işlemi tam gerçekleştirilmezse temizlenecek bölge ıslak kalarak ilgili yüzeye zarar verebilir. Ayrıca bazı saplı paspas çeşitlerinin yardımcı aparatları çamaşır makinesinde yıkanabilecek şekilde üretilmiştir. Bu sayede yardımcı aparatların daha hijyenik olması sağlanabilir. Paspasların temizlenmemesi halinde sağlığa zararlı bakterilerin üremesine yol açılabilir. Bu durumda bir sonraki temizlikte hijyenik olmayan paspas ile temizlik yapılmak durumunda kalınır. Dolayısıyla tam hijyenin sağlanması için yüzeylerin temizliğinin yanı sıra paspasların temizlenmesi de oldukça önemlidir. Temizlenmesi gereken bazı bölgelerin erişimi zor olabilmektedir. Böyle bir durumda saçaklı paspasların seçilmesi halinde daha etkin sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Saçaklı paspasların kalın olması halinde yüzeyde yer alan toz parçacıklarının paspasa yapışması daha kolay olabilir. Diğer taraftan düz yüzeylerin temizliğinde dikdörtgen şeklinde üretilmiş saplı paspaslar tercih edilebilir. Dikdörtgen şeklindeki paspaslar genellikle ev dışı yaşam alanlarında kullanılmaktadır.

Saplı Paspas Seti Çeşitleri

Saplı paspas çeşitleri seçilirken özellikleri kullanım ihtiyacı göz önünde bulundurularak incelenmeli ıslak, nemli ya da kuru temizlik paspası çeşitlerinden uygun olanı seçilmelidir. Saplı paspaslar genellikle set halinde satılmaktadır. Söz konusu setin içinde kova, paspas sapı ve bez gibi yardımcı temizlik malzemeleri bulunmaktadır. Piyasa da paspaslar çeşitli formlarda satılmaktadır. Bu paspas çeşitlerine döner başlıklı paspaslar, pedallı paspaslar, baskılı paspaslar örnek gösterilebilir.

Pedallı Paspaslar

Pedallı saplı paspaslar set halinde satılan paspas çeşitlerine örnektir. Söz konusu paspaslar kova ile birlikte satılmaktadır. Temizlik işlemi sırasında kirlenen paspasın temizlenmesi için kovadaki suyla durulanması gerekmektedir. Bu kapsamda pedallı saplı paspaslar diğer kovalardan farklı olarak durulanma işleminin pedal yardımı ile gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Pedal yardımı ile yapılan durulama işlemi el ile yapılan işlemlere göre hem daha hızlı hem de daha pratiktir.

Sabit Başlıklı Paspaslar

Sabit başlıklı paspaslar temizlik için kullanılan paspasın el ile döndürülerek sıkılması ile kullanılır. Söz konusu paspaslar doğrudan sıkma süzgecinin üzerine konularak durulanmaktadır. Sabit başlıklı paspaslar iyice durulanması zahmetli olduğundan yüzeyde su lekelerinin kalmamasına dikkat edilmelidir. Durulama işlemi sırasında mop bastırılarak ya da döndürülerek sıkıldığında fazla deterjan ve su kovaya tekrar kovaya akar. Bu işlemin gerçekleştirilmesi sonucunda paspas da biriken fazla deterjanlı su sıkılmış olur

Döner Başlıklı Paspaslar

Döner başlıklı paspaslar diğer paspaslardan farklı olarak bezin hareketli bir başlık ile durulanmasına yardımcı olur. Diğer bir deyişle sabit başlıklı paspaslar el ile döndürülerek sıkılmaktadır. Söz konusu işlem yorucu olmasının yanı sıra zahmetlidir. Döner başlıklı paspaslar ise kolay bir şekilde paspasın ucundaki bezin döndürülerek sıkılmasını sağlar.

Tablet Saplı Paspaslar

Tablet saplı paspaslar dikdörtgen şeklindeki bezleri yardımı ile kullanılırlar. Bu paspaslar genellikle mikrofiber özelliklerine sahip bezler ile üretilmektedir. Tablet paspasların durulanması ise set halinde satılan kovalarda bulunan aparatlar yardımı ile gerçekleştirilir.

Saplı Paspas Fiyatları

Saplı paspas fiyatları markalara ve paspasın çeşit ve ebatlarına göre değişiklik arzetmektedir. Ekonomik saplı paspasın seçiminden önce bazı hususların netleştirilmesi gerekir. Bunlardan öne çıkan noktalara temizlik yapılacak alanın büyüklüğü, zeminin yapısı gibi hususlar örnek gösterilebilir. Büyük alanlar için paspas seçilecekse dikdörtgen ebatın da olan büyük temizlik paspaslarının seçilmesi daha tasarruflu olabilir. Diğer taraftan paspasın fiyatını etkileyen noktalardan biri de yardımcı aparatların kalitesidir. Örneğin mikrofiber özelliğine sahip paspas bezleri normal bezlere göre daha farklı fiyatta olabilmektedir. Çünkü bu bezler lekelerin daha derinlemesine temizlenmesini sağlar. Paspasların yardımcı malzemeleri ayrı olarak alınabildiğinden mop sapı fiyatı gibi aparatların fiyatları da değerlendirilmelidir. Dolayısıyla hangi mop paspasın uygun fiyatta olduğunun bulunması için paspas çeşitleri ile fiyatlarının detaylı olarak incelenmesi gerekir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle Play