Jambon Nedir?

Jambon; kahvaltı sofralarında peynir çeşitleriyle birlikte enerji vermesi sebebiyle en çok tercih edilen et ürünlerindendir. Sadece kahvaltılarda değil, soğuk sandviçlerde ve pizzalarda da beğeniyle kullanılan bu et ürünü; besleyici değeri ile öne çıkan bir lezzettir. En ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da Polonez, Namet, Banvit, Fulya gibi kaliteli markalara ait jambon çeşitlerini bulabilirsiniz!

Dana etlerinin yağ, zar, kemik ve sinir kısımlarının temizlenerek tuz ve baharatlar ile 24-30 saat terbiye edildikten sonra kendine has fırınlarda pişirilmesiyle elde edilen et ürünüdür. Dana etinin yanında beyaz et çeşitlerinden de üretilir. Jambon besin değeri 100 gram için 62,3 kcal’dir. Protein bakımından zengin olan jambon; özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin ilk tercihlerindendir.

Jambon Çeşitleri Nelerdir?

Jambon ülkemizde farklı et ve çeşnilerle üretilmektedir. Birçok çeşide sahip bu et ürünü; kahvaltılarda ve sandviçlerde bolca tüketilir. Her yaştan insanın severek tükettiği bir besindir. Dana jambon; üretiminde dana eti kullanılan ve en çok tercih edilen çeşittir. Hindi jambon; hindi etlerinden imal edilen ve özellikle yüksek besin değeri ile spor aktiviteleriyle uğraşan kişiler tarafından tercih edilen jambon çeşididir. Hindinin dil, but ve göğüs kısmından ayrı ayrı jambonlar üretilmektedir. Hepsi de kendine has lezzete sahiptir ve farklı lezzet arayanların beğenisini kazanmıştır. Tavuk jambon; beyaz etin sağlığını sofralara farklı bir çeşitle taşıyan, ailelerin çocukları için en çok tercih ettiği çeşittir. İçine sebze çeşnileri katılarak yapılan türü ise sebzeli tavuk jambon olarak sofralarımıza gelmektedir. Bir diğer çeşni çeşidi olan karabiber kullanılarak yapılan çeşide karabiberli jambon denir ve baskın çeşni lezzetini seven kişilerin tercihidir.

Merak edilen jambon ile salam arasındaki fark nedir sorusunun cevabı ise; jambonun hazırlanmasında etlerin daha iri parçalar halinde kesilmesi ve daha büyük paketlenmesi olarak verilebilir. Büyük dilimleriyle birçok kahvaltının gözdesi olan jambon; soğuk olarak yenilebilmesi ile de annelerin beslenme çantası hazırlarken kullanabildiği bir gıda ürünüdür.

Jambon Nasıl Yenir?

Soğuk olarak yaygın olarak tüketilen jambon çeşitleri isteğe göre jambonlu pizza veya jambonlu yumurta şeklinde sıcak olarak ta yenebilmektedir. Jambonlu sandviç beslenme çantalarının ve pikniklerin vazgeçilmezlerindendir. Her yaştan insanın severek tükettiği jambon türleri davetlerde jambonlu kanepe olarak ta karşımıza çıkmaktadır. Özellikle hindi füme jambon çeşidi farklı lezzetiyle son yıllarda çok tercih edilmeye başlanmıştır. Sabah kahvaltılarında çocukların yumurta sevgisini artıran jambonlu omlet; güne dinç şekilde başlamanın en leziz yoludur.

Sosis Nedir?

Hem çocukların hem yetişkinlerin hayır diyemeyeceği bir yiyecektir; yanında ketçap mayonez ile kızarmış patates ve sosis. Kendine birçok yiyeceğin içinde ve yanında yer bulan sosis, farklı etlerden yapılabilir. Sizde Polonez, Pınar, Maret gibi markalara ait kaliteli ve besleyici değeri yüksek sosis çeşitlerini Cimri.com’dan en ucuz fiyatlarla alabilirsiniz.

İçerisinde kırmızı veya beyaz et bulunan, değişik baharatlarla lezzetlendirilerek yoğrulmuş, hayvan bağırsağı içerisine doldurularak satışa hazır hale getirilmiş bir gıda maddesidir. Piyasaya ilk çıktığı yıllarda, alıcılar kendileri soysa da, günümüzde artık soyulmuş sosis olarak kullanıma hazır halde satılmaktadır.

Sosis Nasıl Seçilir?

Evlerde ve fast food yemek kültüründe en vazgeçilmez gıda maddelerinden biri olan sosisin birçok türü vardır. Hem sağlıklı hem hijyenik kurallara uygun olarak üretilen sosis için, kaliteli markalardan seçim yapılmalıdır. İçeriğinde dana eti, piliç eti, hindi eti kullanılır ve paketin üzerinde kullanılan et, kullanım oranı gibi bilgiler yazar. Damak tadınıza göre bu sosis çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Sosis Nasıl Pişirilir?

Yeni neslin en çok tercih ettiği gıdalardan biri olan sosis, farklı şekillerde pişirilerek damaklara tat verir. Sizlere vereceğimiz birkaç tarif ile farklı lezzetler yakalayabilirsiniz. Salçalı sosis, birçok annenin kurtarıcı yemeği gibidir. Çocuğu sosis seven anneler tarafından sıkça yapılır. Başlarına çarpı çeklinde işaret atıldıktan sonra sosis sıcak suda 5-6 dakika haşlanıp, ardından süzülür. Tavada yapılmış salçalı sos içine dâhil edilen haşlanmış sosisler, birkaç dakika sonra servis edilir.

Restoranlarda ara sıcak olarak servis edilen tavada sosis, aslında çok kolay hazırlanır. Sosislerin kısık ateşte margarin eritilerek pişirilip, sonra yüksek ateşte kızartılmasıyla elde edilir. Ketçap, mayonez gibi soslarla birlikte servis edilir.

Ülkemize son yıllarda girmiş olan sosisli veya sosisli sandviç diye tabir edilen yiyecek; yurtdışında yıllardır beğeniyle yenen hot dog isimli üründen başkası değildir. Farklı garnitür malzemelerin eklenmesiyle lezzetlendirilerek satışa sunulur.

Sosisli börek, sosisli makarna, sosis mantar sote gibi farklı tariflerle de çok fazla tüketilir. Örneklerde görüldüğü birçok yiyeceğin yanına yakışan yapısıyla tercih sebebidir. Pişirme öncesinde iyice haşlanması, tadına tat katacaktır. Siz de hem çocuğunuzu sevindirmek, hem de yeni tarifler denemek için Cimri’den sosis çeşitlerine göz atabilir, en ucuz fiyat seçeneklerini karşılaştırarak alabilirsiniz.