BALKON SAKSILARI NASIL DÜZENLENİR?

Özellikle bahar ve yaz aylarında balkon kullanımlarının artması ile birlikte yaşam alanınızı daha keyifli ve sıcak bir hale getirmek için değişiklikler yapılmaya başlanır. Yıl boyunca ev içinde ya da balkonda yetiştirilen çiçekler, yavaş yavaş balkonlara taşınarak; yoğun şehir yaşantısından uzaklaşma ortamı ve akşam yemekleri için daha keyifli, stresten uzak bir ambiyans oluşturulabilmektedir.

Balkon saksısı modelleri çiçeklerinize ve demirlerin yapısına ya da tam olarak nerede konumlandırmak istediğinize uygun olacak şekilde çok çeşitlidir. Balkon saksısı askısı ve demiri ile, demirlere konumlandırma yapılmadan, ayaklı bir şekilde zemin üzerinde ve yüksekte kullanım sağlayarak, iç mekanı bahçe görünümüne çevirebilirsiniz. Korkuluk demir ve borusuna geçmeli balkon saksıları ise hem apartmanınıza dışarıdan bakıldığında çiçeklerinizin görünmesini sağlayacak hem de balkonunuzdan dışarı baktığınızda sanki bir bahçeden etrafı izliyor hissinin oluşmasını sağlayacaktır.

Balkon saksısında ne yetişir diye düşünmeye başlamadan önce, uygun olan bitkileri tespit etmek daha doğru olacaktır. Kökleri çok yoğun olmayan, mevsimlik, mevsime göre sıcak ve soğuğa dayanıklı olan bitkiler tercih edilebilir. Özellikle çiçekli olmaları tercih edilir. Bu bitkilerin bakımı özen gerektirecektir. Yaz aylarında sulamanın ihmal edilmemesi ve direk güneş gelen çok sıcak günlerde, bitkilerin yanmaması için balkon saksısının gölge bir alana taşınması önemlidir. Soğuk aylarda özellikle kış çiçeklerine yer verilmeli ve don ve kar yağışı olan günlerde bu çiçekler, iç mekanlara alınmalıdır. Evinizin ve aksesuarlarınızın tarzına uygun, farklı materyallerde üretilmiş modellerden, bütçenize uygun fiyatlı olanı seçebilme şansınız olacaktır. Plastik, toprak, seramik, porselen saksı çeşitleri mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ağırlık mevzusudur. Balkon demirlerine asılan saksılarda, demirin çiçek ile birlikte ağırlığı taşıyabileceğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen kazalar oluşabilir. Sulama yapılırken de taşma ve akma gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu durumda komşularınızı rahatsız etmemek için balkon saksı altlığı kullanmanızı önermekteyiz.

SAKSILIK NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Saksılar, en az çiçekler kadar özenle seçilen dekoratif eşyalardır. Saksılar, bu ürünlere yerleştirilerek de kullanılabilir. Diğer adıyla, çiçeklik olarak da bilinirler. Sehpa, ferforje, ahşaptan üretilebildikleri gibi kullanım amacına göre bahçe için üretilen modelleri de mevcuttur. Organik beslenmeye önem verenler, balkonlarına koyacakları saksılıklarda, domates, maydanoz, soğan gibi çok büyümeyen, küçük yapıdaki sebzeleri yetiştirebilirler. Saksılıklar, ayrıca teras, balkon ve evlerde çiçekli süslemelerin de tamamlayıcısıdır. Askılı ürünler tavandan veya duvardan asılarak kullanılır. Özellikle dış mekan süslemelerinde sarkan çiçekler için askılı modeller tercih edilir. Bisiklet biçiminde tasarlanmış olanlar, duvar tipi ürünler de bahçeli evlerde kullanım için oldukça tercih edilir.

Balkonda sebze yetiştirilebilir mi?

Balkonunuzu sebze bahçesine dönüştürebilirsiniz. Her mevsime uygun farklı sebzeler ekebilir, dalından kopararak sebze yemenin tadını çıkartabilirsiniz. Her sabah, mis gibi domates kokuları içinde balkonunuza adım atmak çoğu kişi için keyif verici, aynı zamanda da sağlıklıdır. Balkonda yetiştirilebilen sebzelerin üzerinde koruyucu ilaçlar bulunmayacağı ve hormonsuz olacağı için şehir hayatında yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Domates, soğan, maydanoz, biber gibi ürünler, uygun yer olduğunda, balkondaki saksılıklarda yetiştirilebilir. Saksılıkta domates yetiştirmek oldukça kolaydır.

Bu ürün, bahçe düzenlemesinde nasıl kullanılır?

Bahçe düzenlemesi, sürekli ilgilenilmesi gereken bir iştir. Bahçe dışından birçok tohum rüzgarın etkisiyle bahçenize gelir ve istenmeyen bitkilerin ayrık otlarının bahçenizde yeşermesine neden olur. Bahçenizi düzenlerken, narin, hassas olan çiçekler, köklerinin yabancı otlar tarafından sarılmasını önlemek ve büyümesini hızlandırmak için saksılıklara ekilir. Bu ürünün içinde, bahçe toprağından farklı toprak kullanılabileceği için, çiçeğin gelişimine uygun toprak da bu sayede sağlanmış olur. Bu ürünler, aynı zamanda bahçenin görüntüsünü de oldukça güzelleştirir. Çardaklara asılan, askılı modeller, duvara monte edilen ürünler, bahçenin çimleri arasına konulacak bir bisiklet saksılık, bahçenizin havasını değiştirir.