RCA kablo ya da RCA konnektör ses ve video sinyali taşımada kullanılır. Birkaç megahertz aralıklarına kadar kullanılan RCA kabloların kaliteli olanlarını seçmek önemlidir. Çünkü iyi bir ses ve görüntü kalitesi için önemli unsurlardan biridir. İzlediğimiz bir filmin ya da herhangi bir görüntünün daha büyük bir etki bırakabilmesi için yüksek görüntü ve yüksek ses kalitesi önemlidir. Bu nedenle ister ses sistemi için olsun ya da ister televizyon için, uyumlu kabloyu seçmek faydalı olacaktır. Ses ve video sistemlerinde sıkça kullanılan RCA kablolar, RCA jak veya CINCH/AV konnektör olarak da adlandırılırlar. Ayrıca fono konnektör olarak da bilinirler. RCA'nın açılımı da merak edilen bir noktadır. RCA, Radio Corporation of America'nın kısaltılmış halidir. Çünkü RCA konnektörler Radio Corporation of America isimli Amerikan firması tarafından geliştirilmiştir. İlk defa 1940'lı yılların başında kullanılmaya başlanmıştır. Tasarlanma sebepleri ise gramafonlarda kullanılması içindir. Gramofonlarda yükselticilere bağlanırlardı. Daha sonraları 1950'lerden sonra neredeyse tüm ses uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemden sonra en yüksek popülerliğe ulaşmıştır. S-Link, Prolink, Brandridge, Philips, Ttaf, Linx ve Profigold gibi önde gelen markaların en uygun modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri.com'da kolayca bulabilirsiniz.

  • RCA Kablosu Nerelerde Kullanılır?

  • RCA kablosu hem ses aktarımlarında hem de görüntü aktarımlarında kullanılır. 1 metreden 20 metreye kadar uzunluktaki boyutlarıyla RCA kablolarının farklı renkleri farklı amaçlar için kullanılır. RCA kablo renklerine baktığımızda sarı renk görüntü için, kırmızı ve beyaz renkler de ses için kullanılmaktadır. RCA kabloları sıklıkla ses sistemlerinde kullanılırlar. Ayrıca bilgisayardaki görüntüyü ve sesi televizyona aktarmak için de kullanılır. Görüntüyü elde etmek için s-video kablosuna sarı rengi, ses için ise kırmızı ve beyaz rengi takmak gerekir. Son olarak scart soket bilgisayara bağlanma görevini üstlenir.

  • RCA Konnektörlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • RCA kablo ucu erkek konnektörde sinyal taşır. Eğer dış kısımda bulunan referans ucu değmeden dişi kısım ile temas ederse sorun meydana getirir. Cihazınız çalışırken konnektörü söküp takarsanız kısa süreli olarak yüksek bir sese maruz kalırsınız. Her zaman olmasa da bu durum bazen aygıtın bozulmasına bile sebep olur.