Çevreyi ısıtmaya ya da soğutmaya yarayan alettir. Bir akaryakıtın yanmasından ya da sıcak bir akışkandan aldığı ısıyı dışarı ileten dilimli borulardan oluşan ısıtma aygıtı. Evlerde, arabalarda ve birçok yerde kullanılır. Baymak, Demirdöküm, E.C.A, Vigo, Raks, Arzum, Copa gibi markalar radyatör modellerine üretmiştir. Bu modellere Cimri.com adresinden ulaşabilirsiniz.

RADYATÖR NEDİR?

Isıtıcı sisteminin bir parçası olan radyatörler, suyun ısınıp soğuması esasına göre yapılmıştır. İçindeki ısıyı kolaylıkla dışarı verebilmesi için, yayma yüzeyinin tutarı çok olan borulardan meydana gelmiştir. Bu borular yan yana konulmuş, birbiriyle birleştirilmiştir. Su, bu boruların içinden dolaşarak ısıyı meydana çıkarır. Radyatörlerin en çok kullanılan türlerini kaloriferde, otomobillerde görürüz. Kaloriferli yapılarda sıcak su, buhar, ya ela hava, odaların çeşitli yerlerinde, duvar diplerine konulmuş radyatörlere gelir, buradan boruları ısıtarak çevrenin sıcaklığını yükseltir. Radyatörler, demir dilimlerinin birbirine eklenmiş şeklidir. Malzeme cinsine ve biçimlerine göre bağlı olarak radyatörler çeşitlendirilir. Dökme demir radyatörler, çelik radyatör, panel radyatör, alüminyum radyatör. Bunlardan farklı olarak panel radyatörler de kendi içlerinde çeşitlenir. Mesela evlerimizde banyolarda kullandığımız havlu radyatörler. Arabalarda kullanılan radyatörlerde bunlara dâhildir. Otomobil radyatöründe ise ısıyı otomobilden dışarı atmak isteriz. Motoru soğutmak için, motorun çevresinde su dolaştırılır. Su motordan ısı alarak otomobilin radyatöründe bu ısıyı havaya verir. Böylece otomobilin motorunun çevresinde dönen suyun sıcaklığı sürekli olarak artmaz. Otomobilde radyatör olmasa, suyun ısısının bir bölümünü dışarı atamayız, bunun sonucunda da motorun çevresinde dönen suyun sıcaklığı boyuna artar, su kaynar, motoru soğutamaz. Cimri.com da radyatör çeşitlerinin hepsini bulabilirsiniz.

RADYATÖR NASIL TEMİZLENİR?

Evimizde ya da arabamızda bulunan radyatörlerin temizliğini sene de bir kere yapmamız gereklidir. Özellikle evlerimizde kullandığımız panel radyatörleri için kışa girmeden temizlik ve bakım yapılması zorunludur. Panellerin içinde devir daim yapan suyun sürekli kalmasından kaynaklı su kireç yapabilir, bu da panel radyatörlerin iyi ısı verememesine neden olur. Bundan kaynaklı panellerin içindeki sular değiştirilmelidir. Kalorifer peteklerinin uç kısmındaki girinti, panel anahtarıyla gevşetilip içindeki pis su çıkartılır, daha sonrada temiz su pompalanır. Araba radyatörlerinin temizliği uzman kişiler tarafından yaptırılmalıdır.

Yukarıda bahsedilenlerden farklı olarak radyatör parçalarını da Cimri.com'dan temin edebilirsiniz.