• TEK TAŞ PIRLANTA YÜZÜK

  Tek taş yüzük evlilik teklifi ile eş değerdedir. Kadınlar için önemi büyük olan tek taş yüzük, elmastan üretilir. Elmas ise doğada bulunan en sert, en önemli taşlardan birisidir. Tek taş yüzük günümüzde aşkın, sevginin ve sonsuzluğun bir ifade biçimi olarak evlilik teklifi sırasında gelin adayına takdim edilir.

  Antik çağdan günümüze kadar gelmiş olan tek taş yüzük, gelenek haline gelerek kabul gördü. Tek taş yüzük çeşitleri, tek taş yüzük markaları ve birbirinden farklı tek taş yüzük modelleri ile sektörde hizmet vermektedir. Tek taş yüzüğün oluşumu, dünya üzerinde bulunan en sert mineral olan elmasın özel kesim teknikleri ile işlenerek pırlantaya dönüştürülmesi ve değerli madenlerden oluşturulan yüzüklerin üzerine yerleştirilmesiyle oluşmaktadır. Göz alıcı bir güzelliğe sahip olan tek taş yüzük çeşitlerini, tek taş yüzük modellerini Cimri.com’ da; Bella Gloria, Goldstore, Allegro, Altınbaş, Ejoya, Sare Pırlanta, Divas gibi tek taş pırlanta markalarını inceleyebilir. En ucuz tek taş yüzüğü modeline ulaşarak sahip olabilirsiniz.

 • TEK TAŞ PIRLANTA YÜZÜK NASIL TEMİZLENMELİ?

  Tek taş pırlanta yüzükleri ne yazık ki ilk alındığı gün gibi aynı parlaklıkta kalmamaktadır. Zamanla parlaklığını kaybeden tek taş pırlanta yüzüklerini çeşitli yollarla temizleyebileceğinizi biliyor musunuz?

  Bunun için yumuşak bir bulaşık deterjanı kullanılabilirsiniz. Ilık bir suyun içerine sıvı bulaşık deterjanı eklenerek iyice köpürtülür. Tek taş yüzük içerisine konularak bir süre bekletilir. Bir fırça yardımıyla yüzük fırçalanır. Sonrasında ılık su ile süzgeç içerisinde iyice duruladıktan sonra, kağıt havlu ile kurutularak temizlenir.

  Ev tipi amonyakla da temizlenebilir.. Yüzüğü 30 dakika soğuk su ve ve ev tipi amonyakla dolu küçük bir kabın içine bırakın. Çıkardıktan sonra yumuşak bir fırça ile hafif vuruşlarla nazikçe temizleyin. Yüzüğü tekrar aynı karışıma batırın. Durulayın ve kağıt mendille ıslaklığı alın. Dilerseniz mücevher temizleme sıvısı ile üzerindeki talimatlara uyarak temizleyebilirsiniz.

 • TEK TAŞ PIRLANTA YÜZÜK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  Tek taş pırlanta yüzük alırken; ürün, marka ve mağaza odaklı olarak araştırılıp dikkat edilmelidir. Örneğin bir mağazaya girdiniz ve 15-20 çeşit, tek taş yüzük ya da tek taş yüzük modelleri var, bu mağaza sadece satış ya da aracı konumunda olabilir. Tek taş yüzük alırken mutlaka işin uzmanı olan mağazalar tercih edilmeli ve tek taş yüzük markalarının sertifikaya sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sertifika ehliyet mantığında HRD ya da IGI, GIA gibi uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş organizasyonlardan alınmalıdır. Bu sertifikalar uluslararası geçerliliğe sahip olması bakımından önemlidir.

  Tek taş yüzük alırken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise ürün odaklı yani; tek taş pırlanta ağırlığı, tek taş pırlanta rengi, tek taş pırlanta parlaklığı, tek taş kesimi. Tek taş alırken mutlaka bakılması gerekmektedir. Tek taş pırlanta yüzüğün rengi, pırlantanın en önemli özelliklerinden biridir. Pırlantanın rengini anlayabilmek için bembeyaz bir ışıkta bakılması gerekir. Bu ışıkta bakıldığı zaman anlaşılması daha kolay olacaktır. Pırlanta taşta hafif sarı bir renk varsa bu taş J rengi taşıdır. Mağaza sahibi size bu taş I taşı derse bilin ki işin uzmanı değildir. Kaliteli gerçek taşlar I ve üstü taşalar olmak üzere; H,G ve D taşlarıdır. Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat arttıkça pırlantanın fiyatı da artar. Örneğin 0.50 karat olan 5 tane pırlanta ile aynı ağırlıktaki tek taşın fiyatı farklıdır. Tek taşta parlaklık, derecesine göre harflerle gösterilir. Elmasın iç kısmının ne kadar kusurlu olduğunu işaret eder. Kusursuz olan taşlar pahalıdır ve nadir bulunur. VVS1, VVS2, VS1 ve VS2 parlaklığındaki taşlar çok az kusura sahip olduğundan tercih edilebilir. Pırlanta kesimi ise ışığı nasıl yansıtacağını belirler. Yuvarlak, prenses, oval, damla, kalp vb. kesim çeşitleri vardır. Taş ne kadar iyi kesilmişse o kadar değerlidir.

 • Tek taş pırlanta yüzük, çeşitli pırlanta markalarının mağazalarından alınabilir. Ya da 2000’li yıllardan sonra internetin karşılıklı etkileşim ile aktif kullanılmaya başlandı. İnternet mağazalarından da sertifikası olan mağazalar tercih edilebilir. Sizde hayalinizdeki tek taş pırlanta yüzüğünü Cimri.com’ daki çeşitli mağazalardan fiyat karşılaştırması yaparak, en ucuz tek taş pırlanta yüzüğüne sahip olabilirsiniz. İnceleme yaparken kullanıcı yorumlarını okuyup, en uygun tek taş pırlanta ile kendinizi, eşinizi ya da kız arkadaşınızı mutlu edebilirsiniz.