Nefnef Home Peştamal

En Ucuz Nefnef Home Peştamal Fiyatları

2 ürün gösteriliyor.
Fiyat Aralığı
  -  
Marka
Nefnef Home
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

PEŞTAMAL NEDİR? NE İŞE YARAR?

Peştamal, bir çeşit dokuma beze denir. Eski zamanlarda, daha doğrusu hamam kültürünün zevkten çok mecburiyet olduğu, evlerimizde banyoların olmadığı dönemlerde, hamamlar gibi insanların toplum içerisinde yıkanmasını gerektiren yerlerde insanların bedenlerini örtmek için kullandıkları dokuma bir bezdi. Aynı zamanda, çalışırken üstüleri kirlenmesin diye kullanılan bu örtü, son dönemlerde farklı yerlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde peştamal kullanım amacı sadece hamamlarda değil, spa adı verilen güzellik merkezlerinde yâda plaj ve havuzlarda, üzerlerine uzanılan şezlonglarda da kullanılarak genişletilmiştir. Genelde renkli çubuklu deseni olan bu bez parçası, keten ya da pamuk ipliğinden yapılır. Eni 75 cm ile 80 cm arası, boyu ise bir metreden uzundur.

Osmanlı hamam kültüründen günümüze miras kalmış olan peştamalların ünü, tekstil üreticileri tarafından dünyaya yayılmıştır, geleneksel Türk hamamı kültürünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Genelde peştamal hamam seti veya peştemal havlu bornoz şekilde piyasada satılan bu dokumaları en uygun fiyatlarla cimri.com’dan elde edebilirsiniz.

PEŞTAMAL NASIL KULLANILIR ?

Özellikle hamamlarda erkekler belden aşağısını bununla sarar iken kadınlar ise göğüslerinin üst kısımlarından itibaren bunları bedenlerine sararlar. Hamamda kurulanmak ya da toplum içerisinde yıkanırken kullanılan bu kumaşlar aynı zamanda, rengârenk çeşitleri ile plajlarda da boy göstermektedir. Çabuk kuruyan dokuması ile denizden ya da havuzdan çıkar çıkmaz kurulanıp, herhangi bir yere asarak ortalama bir saat içerisinde kullanılabilecek kuruluğa erişebilen bu bezler, yazın bizlere pratiklik kazandırmaktadır. Ayrıca plajda yâda havuzda herkesin yattığı şezlonglarda yatmak hijyen açısından zararlı olabileceğinden, buraların üstüne serilmek suretiyle de kullanılır. Yâda yine plajlarda sıcak kumların üzerine serilerek üzerine yatılıp, kumlar vücudunuza yapışmadan rahatça güneşlenmenizi sağlayacaktır.

Keten yâda pamuk ipliğinden dokunduğu gibi bambu bezinden dokunmuş bambu peştemaller de piyasada görülmektedir. Ayrıca eskiden yine genelde kiremit renginden dokunmuş kumaşlarla yapılan bu ürünler, günümüzde otantikliğini kaybetmeden de farklı renk seçenekleri ile bulmanız mümkündür.

Bedinn , Enlora Home, İrya, Nefnef Home, Begonville gibi kaliteli peştamal markalarını, rengarenk seçenekler ve her bütçeye göre fiyatlarda, cimri.com ayağınıza kadar getirmekte.

https://www.cimri.com/pestamal