Buz ve kar, yolculuk esnasında karşılaşılan en sık yolda kalma nedenidir. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok yeni model lastik üretiliyor fakat bu iki doğa olayı karşısında lastikler çaresiz kalabiliyor. Bu nedenle bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de patinaj zinciri zorunlu hale getirilmiştir. Kar zinciri zorunlu mu diye çok sorulur, evet zorunludur. Zincirsiz araç kullanmanın cezası 88 TL’dir. Ayrıca trafik çevirmesi esnasında zincirsiz yakalanan sürücüye 10 ceza puanı uygulanır. Siz de hem araç ve can güvenliğiniz hem de trafik cezası ile karşılaşmamak için Universal, Modacar, Carub, Koza gibi kar zinciri markalarının ürettiği en kaliteli ürünleri, en ucuz fiyat avantajıyla Cimri’de bulabilirsiniz.

Patinaj Zinciri Nedir?

Karlı ve buzlu yollarda, araç içinde can güvenliğini sağlamanın en ucuz yollarından biri aslında patinaj zinciridir. Kar zinciri olarak ta bilinir. Hem araç içinde seyahat eden kişilerin can güvenliği hem de aracınızın güvenliği için en gerekli kış ekipmanıdır. Kış aylarının vazgeçilmezi ve en büyük yardımcısıdır. Yolda kalmanızı engeller. Zorlu kış şartlarında güvenli bir yolculuk etmenizi sağlar.

Kar Zinciri Hangi Tekerleğe Takılır?

Zincir; çekişin olduğu tekerlere takılmalıdır. Önden çekişli otolarda ön lastiklere, arkadan çekişli otolarda arka tekerlere takılır. 4x4 çekerli modeller içinse ön tekerlere takmak güvenliği artırır. Kısacası, aracın gücü yere iyi aktarılmalı ve araç yolu iyi kavramalıdır.

Patinaj zinciri seçerken en önemli konu; alacağınız zincirin lastiğinizin boyutuyla uyumlu ve aynı ölçüde olmasıdır. Buna çok dikkat edilmelidir. Karlı ve buzlu yol şartlarında güvenliğinizin en büyük sigortası olan zincirin birçok çeşidi vardır. Patinaj zinciri çeşitleri; binek oto zinciri, hasır tipi, baklava tipi, merdiven tipi gibi isimlerle adlandırılır. Araç tiplerine göre; binek oto, otobüs, kamyonet, arazi aracı ve iş makinesi için özel üretilmiş patinaj zincir modelleri vardır.

Patinaj Zinciri Nasıl Takılır?

Zinciri, aracınıza serviste taktırabileceğiniz gibi kendinizde birkaç püf noktasına dikkat ederek takabilirsiniz. Zincirin arka tarafını lastiğe sabitledikten sonra, ön tarafa doğru iyice germelisiniz. Zincirin gergin olması önemlidir. Zincirin bağlantı noktalarını ön tarafta da yaptıktan sonra kar zinciri takma işleminiz gerçekleşmiş olur. Genelde zincir kolay takılması amacıyla renklendirilmiştir. Bu renklerin birbirini tamamlayacak şekilde olmasına dikkat ederek takabilirsiniz. Bağlantı noktalarındaki sivri kısımların tekerlere temas etmesine izin vermeyin.

Unutmayın; kar zinciri kullanımının amacı hızlı araç sürüşü değil, güvenli seyahat içindir.