Koku hafızası her insanda çok güçlüdür. Bir başkasına dair aklımızda en çok kalan; o kişiye ait kokudur. Her insan başkalarının hafızasında kullandığı parfümle anılır. Siz de kendiniz için veya bir başkasına hediye için Antonio Banderas, Avon, Adidas, Blade gibi markalara ait parfüm ve deodorant setlerini en ucuz fiyatlarla Cimri’de bulabilirsiniz.

Parfüm Nedir?

Latince kokulu duman manasına gelen “perfumum” kelimesinden türemiştir. 5000 yıllık tarihe sahip parfüm çağdaş anlamda ilk defa 14. yüzyılda Macar suyu adıyla Macar kraliçesi Elizabeth için yapılmıştır. 16. yy’da cam sanatı ilerledikçe şık parfüm şişeleri çoğalmış, parfüm sektörü özellikle Paris’te çok büyük ilerleme göstermiştir. Günümüzde; güzel kokular yayan bu bileşimler çok gelişmiş bir sektör haline gelmiştir.

Parfüm Çeşitleri Nelerdir?

İçinde güzel kokuların aromasını barındıran parfümler, şişe içerisindeki esans oranlarına göre sınıflandırılır. Günümüzde en çok EDT ve EDP denilen iki form kullanılır. Eua de Parfüm (EDP); %10-30 arasında aroma içerir, kokusu keskin ve kalıcıdır. Birçok insanın ilk tercihidir. Eau de Toilette (EDT); %5-20 arasında bir aroma oranı vardır. Keskinliği ve kalıcılığı EDP’ye göre daha azdır. Gündelik kullanımda tercih edilir.

Doğal yollarla ya da laboratuarlarda üretilen parfümler; ağaç kabuğu, çiçekler, meyveler, yaprak ve dalları, reçine, bal, bitki kökleri gibi birçok kaynaktan elde edilen özlerle uzun uğraşlar sonucunda bizlere ulaşır. Parfüm nasıl yapılır sorusunun cevabı böylelikle verilmiş olur. Bilek içleri, kulak arkaları gibi vücuttaki parfüm noktalarına sıkılarak kullanılması gereken parfümler; günümüzde değişik boyut ve şık ambalajlarda alıcısıyla buluşmaktadır.

Parfümün yanına deodorant, vücut şampuanı, sabun, vücut losyonu, stick deodorant, traş balsamı, duş jeli gibi farklı özellikleri bulunan ürünlerin bir ya da birkaçının eklenmesiyle parfüm setleri oluşturulmaktadır. Bayan parfüm setleri; parfüm, deodorant ve vücut losyonu gibi ürünlerden oluşur. Erkek parfüm setleri; parfüm, deodorant, traş balsamı veya parfüm, stick deodorant, duş jeli gibi ürünlerden oluşturulur. Her markanın kendine özel ürün seçenekleri eklediği farklı setler vardır. Parfüm ve deodorant setleri, özellikle avantajlı fiyat sağlaması sebebiyle daha çok tercih edilir. Şık bir paket ile sunulan bu setler, harika bir hediye seçeneği yaratır.

Parfüm ve deodorant setleri aynı zamanda; yılbaşı parfüm setleri, çeyizlik parfüm setleri olarak da piyasaya sürülmekte ve farklı zamanlarda işlevsel özellikleriyle güzel hediyeler olabilmektedir.