Bir evin olmazsa olmaz eşyaları; şüphesiz mobilyalardır. Aksesuarlar ile bütünleşen mobilyalar; rahat ve işlevsel tarzlarıyla günün yorgunluğunun atılmasında yardımcı olur. Siz de eviniz için en rahat oturma odası takımlarını ve en ucuz salon takımlarını uygun fiyat avantajlarıyla Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Oturma Odası Takımı Nedir? Salon Takımı Nedir?

Ahşap iskeletin yay ve sünger eklentileriyle birlikte üzerine keten, süet, sentetik viscon, koton gibi kumaş türlerinin geçirilmesiyle elde edilen, farklı modellere sahip mobilyalara oturma odası takımı denir. Genelde altındaki baza bölümüyle imal edilen bu takımlar, işlevsel olması sebebiyle tercih edilir. Firmaların değişik kişi sayısına göre ürettikleri farklı modeller mevcuttur. İki tekli berjer koltuk ile iki üçlü koltuk seti en çok tercih edilen modellerdir.

Altında bazası olmayan, daha şık ve gösterişli modellere sahip takımlara ise salon takımı denir. Özellikle ahşap aksamlarında işlemeler bulunan klasik modeller bir döneme damgasını vurmuştur. Birçok farklı kumaş türünden üretilebilen bu mobilyalarda genelde süet veya kadife gibi gösterişli kumaşlar tercih edilir. Kol kısımlarında yaldız boyamalar ile salona şık bir hava katar.

Oturma Odası ve Salon Takımı Nasıl Seçilir?

Evinizin en çok zaman geçirilecek yeri; yatak odasından sonra oturma odasıdır. Bu yüzden eşyalar dikkatle ve özenle seçilmelidir. Ev nüfusunuz kalabalıksa daha geniş ve büyük mobilyalar tercih etmelisiniz. Çok fazla misafir ağırlıyorsanız ve ayrıca bir misafir odanız bulunmuyorsa; açıldığı zaman yatak olabilen modellere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda fazla eşyalara sahipseniz bazalı modeller bu fazla eşyaları düzende tutmak için harika seçeneklerdir. Eğer küçük çocuklarınız varsa silinebilen, kolay temizlenebilen kumaşlardan imal edilmiş seçeneklere yönelmelisiniz.

Bütün bunları belirledikten sonra odanızın büyüklüğüne dikkat ederek mobilya seçimi yapmalısınız. Küçük odaları büyük göstermede en iyi tercih L köşe koltuk takımlarıdır. Hem daha fazla oturma alanı barındırması hem de bir orta sehpa harika bir görüntü yaratması sebebiyle çok fazla tercih edilen modellerdir. Büyük bir odanız varsa üçlü koltuk, ikili koltuk ve iki tane tek berjer ile güzel bir görüntü yaratabilirsiniz. Salon takımı seçiminde odanın büyüklüğüne daha çok dikkat edilmelidir. Konsol, yemek odası takımı, büfe gibi ek salon mobilyalarının da odaya dâhil olacağını unutmamalısınız.