Oto Elektrik

En Ucuz Oto Elektrik Fiyatları

23 ürün gösteriliyor.
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Oto Elektrik Nedir?

Motorlu araçlarda, aracın elektrik sisteminin tümüne verilen isim oto elektriktir. Bu bölümler araçların ısıtma, marş motorları, marş şalterleri, alternatörler, alternatör regülâtörleri, aydınlatma sistemleri, far ayarları, bataryalar (akü), bobinler, alet tablosu göstergeleri ve ateşleme gibi alanlarının tümünde oto elektriğe ihtiyaç duyulmaktadır. Oto elektrik sistemleri bozulduğu anda kendiniz düzeltmeye çalışmayınız ve en yakın servise götürerek uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Oto Elektrikçi Nedir?

Aracın içindeki elektrik akımlarından biri arıza yaptıysa bunu onarabilen kişilere oto elektrikçi denmektedir. Aracın aydınlatma ya da ısıtma kısmındaki arızaları bulmakta ve onarmaktadır. Oto elektrik tesisatının kurulumunu yapmaktadır. Arıza bulunan parçalarını bulup onarmayı amaçlamaktadır. Bunlar yapılırken inç ve matrik anahtar takımları kullanılmaktadır. Bunun dışında tornavida, pens, buji, lehim, kablo ve ampul gibi ürünlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Oto elektrikçi olmak için fen bilimlerine meraklı olmanız, el becerilerinizin olması, dikkatli, titiz ve gözlerinin net bir şekilde görmesi gerekmektedir.

En Sık Yaşanan Oto Elektrik Arızaları Nelerdir?

Oto elektrik parçalarının çoğunu akü çalıştırmaktadır. Akülerin bitmesi, tam şarj edilmemesi ya da aküde bir kaçak olması nedeniyle arızalar oluşmuş olabilir. Marşa bastığınızda aracınız çalışmıyorsa ilk kontrol etmeniz gereken yer akü bölgesidir. Akünüz bittiyse ve yolda kaldıysanız başka bir araçtan destek alabilirsiniz. Daha sonrasında en yakın yetkili servise uğrayıp akünüzü değiştirmelisiniz. Aracınız çalışmıyor durumundayken farlarınızı açık unuttuysanız, aracınız çok sıcak ya da soğuk bir ortamda bırakıldıysa, aracınızın radyosunu açık unuttuysanız ve aracınızın elektrik sisteminde bir kaçak varsa akünüz çabuk bitebilmektedir. Bu da demektir ki oto elektrik arızası oluşabilmektedir.

Akü Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

En az 3 ay en fazla 6 ay arasında akü bakımı yaptırılması önerilmektedir. Bakım yapılırken akünün elektrolit seviyesi kontrol edilir eksildiyse yükseltilmesi gerekmektedir. Bakımı kendiniz yapmak istiyorsanız saf su ile yapmanız, şebeke suyundan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise akünün hasar görmesine neden olabilirsiniz. Bakım yapılacak olan kısımlar şunlardır; ateşleme sistemi, şarj sistemi, yakıt sistemi, şarj ve marş sistemleri gözden geçirilmeli herhangi bir arızayla karşılaşıldıysa hemen giderilmelidir. Ayrıca mevsim geçişlerinde de bakım yapmanız akünüzün ömrünü uzatmanızı sağlayacak nedenlerden biridir.

Akü Arıza Yaptığı Zaman Ne Yapılmalıdır?

Arıza yapılan noktada araç durdurulmalı ve çalıştırılmamalıdır. Yetkili servis çağırılarak bakımı yapılmalıdır. Eğer siz müdahale edecek olursanız garanti kapsamında çıkmış olacaktır bu nedenle müdahale etmemeniz önerilmektedir.

Oto Elektrik Ürünlerinin Fiyat Aralıkları Nelerdir?

Oto elektrik ürünlerinin fiyat aralıkları markaya, modele ve ürün özelliğine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle belirli bir fiyatı olmadığı gibi belirli bir fiyat aralığı da yoktur. Sizde ihtiyacınıza göre olan oto elektrik ürünlerini belirleyebilir ve bütçenize en uygun fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra sıraladığınız oto elektrik ürünlerinin fiyatları değiştiği anda fiyat alarmı butonu sayesinde haberdar olabilirsiniz. Sizde oto elektrik ürünlerini incelemek istiyorsanız Araba ve motorsiklet aksesuarı kategorisi altında bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.