S-Link, TP-Link, Digitus, Logilink, Dark, CVS, Goldmaster, Aten, HP, Zyxel, Asus, Apple, Hiper, Codegen, Everest, Assmann, Edimax, Akasa, OEM, Hy Tech, Dell, Intellinet, Wega, Mastech Sunwa, Motorola, Aneex, Mikrotik, Bandridge, Sandberg, Vcom marka ürünleri, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Network aksesuarları ne işe yarar?

Network, birbirleriyle haberleşen elektronik cihazların oluşturduğu yapıdır. Temel amacı, ortak kaynakların birlikte kullanımını kolay ve güvenli hale getirmektir. Bu kaynak ortak bir yazıcı veya sunucu ya da kurumsal bir uygulama olabilir. Türkçe karşılığı ağdır. Yerel ağ ve geniş alan ağ olmak üzere iki çeşidi vardır. Yerel ağ, aynı tesis veya bina içindeki cihazların birbirine bağlanmasıdır. Farklı yer, şehir ve ülkelerdeki yerel ağları birbirine bağlayan büyük ölçekli ağlara ise WAN veya geniş alan ağ denir.

Ağ mimarisi ve gereksinimleri nelerdir?

Ağ mimarisinin tem parçaları ve yan network aksesuarları vardır. Temel parçalardan bazıları, sunucu, router ve modemdir. Bunların görevi temel mimari ayarlarını ve bilgilerini barındırmaktır. Genel olarak ilk yatırım değeri yüksektir. Servis katmanında alt seviyede yer alan bu cihazların bozulması birçok bilgi teknoloji servisinin devre dışı kalmasına veya düşük performans seviyesine düşmesine neden olur. Dolayısıyla, stabil ve sorunsuz çalışması ilkesiyle tasarlanırlar. Yedekli ve yüksek erişilebilirlik konuları bu cihazlar için planlanır.

Network aksesuarlarının özellikleri nelerdir?

Network aksesuarları tamamlayıcı ürünlerdir. Ana omurgayı tamamlarlar. İlk yatırım değerleri düşüktür. Genelde küçük demirbaş sınıfında yer alırlar. Bu cihazların ana görevi kullanıcıların veya birimlerin ağa katılması ve performans seviyelerini yükseltmektir. Bu kategoride yer alan bazı ürünler Ethernet kartları, kablosuz print server, anten, kablosuz adaptör ve çeviricilerdir. Network aksesuarları, ağ kurulum projelerinde ağa bağlanacak kullanıcı ve cihaz sayısına göre planlanır. Proje kapsamında oluşturulan alışveriş listesine eklenir. Proje kapsamında toplu alım ile uygun maliyetlerde alınabilir. Ağ aksesuarlarının en bilineni ve en çok kullanılanı Ethernet kartlarıdır.

Ethernet kartları, bilgisayarların ağ haberleşmesini sağlar. Farklı hızları destekleyen modelleri bulunur. Özellikle sunucular için kullanılan Ethernet kartlarının destekledikleri hız yüksektir. Bu amaçla özel modeller kullanılır. Kablosuz ağların tamamlayıcı ürünleri ise anten ve kablosuz adaptörlerdir. Bu cihazlar sayesinde ana omurganın sağladığı ağ servisi kullanıcılara ulaştırılır.