• NABIZ NEDİR ?

  Tıpta oldukça fazla kullanılan nabız terimine kısaca kalp atışı denebilir. İnsan vücudunda bulunan kalp organı çalışırken sürekli kasılıp gevşeme hareketi yaparak damalara basınç uygular. Kalbin damarlara uyguladığı bu basınca da halk arasında kalp atışı denilmektedir. Nabzı, vuruş sayısı şeklinde adlandırmak da yanlış olmaz.

 • NASIL ÖLÇÜLÜR ?

  Günümüzde nabız muayenesi eski değerini yitirmiş olsa da kişinin hastalığı hakkında bir bilgi verilecek olduğunda ya da bir teşhis esnasında ilk müracaat noktasıdır.

  Kalp dakikada yaklaşık 60-80 kez kasılma (basınç) yapar. Bu kasılmayı ölçebilmek mümkün. Ölçümü vücudunuzun iki yerinden yapabilirsiniz. Bunlar; boyunda, gırtlağın iki yanındaki atar damarlardan birinden ve bileğinizden. Eğer ölçüm hakkında bilgi ve deneyim sahibi iseniz bu ölçümü eliniz ile de yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir bilginiz, uzmanlığınız ya da deneyiminiz yok ise bu işlemi nabız ölçer yardımı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ve sağlık alanında fazlaca kullanılmaya başlanması ile vücudunuzda değişen durumları her an kolayca ve güvenle izleyebilir, müdehale edilmesi gereken durumları erken farkederek kötü sonuçlarla karşılaşmaktan korunabilirsiniz. Nabzınızı, kolunuza takacağınız kol bilgisayarı, sadece tek parmağınız ile ölçüm yapabileceğiniz oksimetre nabız ölçerler ya da göğsünüze bir kemer gibi sarmak sureti ile kullanılan göğüs bandı ile kolayca ölçebilir, güvenli sonuçlar alabilirsiniz. Üstelik bu işlemi yürüşe çıktığınızda, spora gittiğinizde ya da dışarı çıktığınızda yani her an her yerde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

  Sağlık sektöründe önemli markalar arasına girmeyi başarmış Beurer, Polar ve Voit gibi markaların farklı renk ve model kol bilgisayarlarına size özel indirim ve fırsatlarla Cimri.com' dan güvenle ulaşabilirsiniz.

 • NABZIN HIZLI YA DA YAVAŞ ATMASINDAKİ NEDENLER NELERDİR?

  Nabız artışını etkileyen nedenler arasında hastalık ve rahatsızlıklar vardır. Ateşli hastalıklar olarak bilinen hastalıkların hepsinde nabız yükselmektedir. Eğer ateş bir derece artarsa bu durum nabızda 20 vuruşluk bir artışa neden olur. Kanamalı hastalıklarda da nabız artmaktadır. Guart hastalığında da nabız artış gösterecektir.

  Sinir sistemi hastalıklarında ise nabız düşebilmektedir. Bunun yanında beyin kanamalarında da nabız düşmelerine rastlamak mümkündür.

 • Sitemizden seçtiğiniz kol bilgisayarı ile nabzınızın değerini ölçebilir ve kalp ritminiz hakkında bilgi sahibi olarak tedbirinizi alabilirsiniz.