track source
 • Ekmek Yapma Makinesi
 • Sıvı Yağ ve Margarin
 • Bakliyatlar
 • Makarna ve Şehriye
 • Un ve İrmik
 • Şeker
 • Ekmek Yapma Makinesi

Mutfak Gereçleri ve Temel Gıdalar

Mutfak gereçleri ve temel gıdalar, mutfakta konforlu bir şekilde çalışmak ve zengin menüler çıkarmak için ihtiyaç duyulan ürünler. Peki, mutfak, sadece karın doyurmak için yemek pişirilen bir alan mı yoksa bundan fazlası mı? Mutfağın hayatınıza sosyal, psikolojik ve gelişimsel etkileri neler? Ana gıda maddelerinin saklanması, evde kendi kendinize yapabileceğiniz ürünler ve mutfakta işleri kolaylaştıran teknolojiler hakkında yeni fikirler için okumaya devam edin…

Şimdi, Mutfakta Olmak  Çok Trend!

Sıradan insanların yarıştığı evde yemek yarışmaları, şeflerin yarıştığı yemek odaklı programlar ve ünlü aşçıbaşılarının hayatını konu alan filmler derken son yıllarda mutfakla ilgili her şey, hiç olmadığı kadar trend hala geldi. Kendi ekmeğini yapmak, kendi makarnasını yapmak, kendi yoğurdunu mayalamak gibi büyük annelerimizin sıradan ev işleri listesindeki gereklilikler, entelektüel bir bakış açısı ile hayatımıza renk katıyor. Bu, çok iyi bir şey çünkü mutfakta bir şeyler üretmek, kadın-erkek-çocuk herkese iyi geliyor. Biz de bu bakış açısıyla son günlerde mutfakların en fazla gündeminde olan konulara dair ipuçları paylaşmak istedik. Temel gıda maddelerini nasıl saklamak gerekir ya da evde ekmek yaparken nelere dikkat etmeli gibi mutfakta bir şeyler hazırlamayı keyif kılacak ipuçlarımız var:

 • Ekmek Yapma Makineleri
 • Kıyma Makineleri
 • Yoğurt Yapma Makineleri
 • Toz ve Küp Şeker
 • Bakliyatlar
 • Sıvı Yağ ve Margarin
 • Makarna ve Şehriye
 • Un ve İrmik

Mutfaktan Keyif Alın!

Geleneksel bir anlayışla yemek yapmak ve diğer mutfak işlerini, günlük hayatın yükü olarak görürüz. Mutfağın insandaki üretme ihtiyacını karşılayan olumlu etkisini çoğumuz fark etmeyiz. Oysa mutfakta keyifli vakit geçirmek, yaşamın yükünü alan müthiş bir rehabilitasyon çeşididir. İyi yemek yapabilmekten bahsetmiyoruz; iyi olması ya sa şef işi olması şart değil, üretmek ve paylaşmak önemli. Kendi ekmeğinizi yapmak, köpük köpük Türk kahvesi pişirmek, bol çikolatalı bir keki fırından çıkarmak ya da muhteşem bir makarna ziyafeti...Mutfak, sınırsız üretim demek. Sadece kendiniz için, aileniz için ya da arkadaşlarınız için mutfakta keyifli bir şeyler hazırlamanın tadını çıkarın…

Çocukları Evde Oyalamak İçin En İyi Seçenek Olabilir!

Çocukları evde oyalamak için en iyi aktiviteler neler ya da çocuklarla evde neler yapılabilir gibi konularda arama yapıyorsanız; size onlarla mutfakta vakit geçirmenin keyfini keşfetmenizi öneriyoruz. Çocuğunuzun yaşına göre gerekli önlemleri aldıktan sonra onunla mutfakta bir şeyler hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız kek karışımının içine damla çikolata atmaktan, haşlanmış makarnanın üzerini garnitürlerle süslemekten, omletin yumurtasını çırpmaktan ya da kurabiye hamuru ile şekilli kurabiyeler yapmaktan keyif alacaktır. Çocuklar için mutfak aktiviteleri, onların temel motor becerilerinin gelişmesine de büyük katkı sağlar. Diğer yandan bazı temel gıdaları tanımak, çırpmak - doğramak - kavurmak - haşlamak - kulak memesi kıvamı - pişmiş/çiğ/aldente gibi kavramları öğrenmek sosyal becerilerini destekler. Diğer yandan zaman geçirmek ve rahatlamak için üretmek, çok etkili bir yöntemdir. 

Mutfakta İşleri Kolay Kılan Teknolojilerden Yardım Alın!

Mutfakta olmak keyifli, dedik. Mutfakta bazı şeyleri daha pratik bir şekilde yapmanızı sağlayacak teknolojiler günden güne gelişiyor. Bunlardan bazıları şöyle:

Ekmek Yapma Makinesi

Evde kendi ekmeğini yapmak - evde ekmek pişirmek için makine kavramları son zamanlarda çok popüler oldu. İçinde ne olduğunu bilerek ve el değmediğinden emin olarak üstelik de kendi zevkinize göre ekmeğinizi pişirmenin keyfi, tartışılamaz. Ancak, mayalı hamurun farklı kombinasyonlarından oluşan ekmek için doğru ısı - doğru karma şekli (yoğurma) çok önemli. Evdeki fırınınızda hatta tencerede bile ekmek yapmanız mümkün. Ama sadece ekmek yapmaya odaklanan ekmek yapma makineleri ile işi, garantiye alabilirsiniz. Mutfakta işleri kolaylaştıracak bir ekmek yapma makinesi ile çok özel lezzetler hazırlayabilirsiniz. 

Kıyma Makinesi

Bütün halindeki etin ince parçalar haline getirilmiş haline kıyma diyoruz.  Kıyma haline gelen et, köfte yapmak ve iç olarak kullanmak için daha uygun oluyor. Ayrıca kalabalık ailelere etli yemek pişirirken parça ete göre daha bereketli porsiyonlar çıkarıyor. Pek çok markette ve kasapların hepsinde kıyma makinesi bulunuyor ve genellikle aldığımız eti burada çektirerek veya hazır çekilmiş olarak tüketiyoruz. Ancak içeriğini bildiğimiz, el değmeden hazırlanmış olan kendi kıymamızı da yapmamız mümkün. Bu amaçla evinize uygun bir kıyma makinesi alabilirsiniz. Kıyma ile, köfte çeşitleri, kabak dolması- karnıyarık gibi içli yemekler, kıymalı börek, kıymalı patates veya patlıcan oturtma, kıymanın kavrulması ile hazırlanan kıymalı yumurta veya menemen gibi geleneksel menüler hazırlayabilirsiniz. 

Yoğurt Yapma Makinesi

Evde mayalanan yoğurdun katkı maddelerinden uzak olması nedeniyle çok daha etkin bir prebiotik olduğunu biliyoruz. Diğer yandan ev yoğurdu yapmak hele de taş gibi ev yoğurdu mayalamak biraz zahmetli ve riskli. Peki, taş gibi ev yoğurdu için nelere dikkat etmeli?

- Sütü iyice kaynatın. Sütün sulu kalması, yoğurdun da sulanmasına neden olur. 

- Sütü fazla soğutmadan ılıkken mayalayın.

- Kullandığınız mayanın taze olması da hem yoğurdun kıvamı hem de yararlı bakteri içeriğince zengin olması için önemli. 

- Mayalanan yoğurdu (yoğurt olduktan sonra) ağzı açık olarak bir saat buzdolabında tutmanız, kendini çekmesini ve daha kıvamlı olmasını yani “taş gibi yoğurt” olmasını sağlayan ipuçlarından biri. 

Yoğurt yapma makineleri ile ısı ve hava akışı kontrollü olacağı için “taş gibi yoğurt mayalamak” daha garanti olacaktır. 

 

Mutfak Gereçleri İçin Tezgahta Yer Yok mu?

- Pek çoğumuz, büyük şehirlerde yaşıyor ve oldukça küçük mutfaklarda yemek yapmaya çalışıyoruz. Bu nedenle de yoğurt mayalama makinesi, tost makinesi, ekmek yapma makinesi, çorba makinesi gibi teknolojileri kullanmayı çok istesek de almaktan kaçınıyoruz. Peki, küçük olan mutfak tezgahını, daha geniş kılmak mümkün mü? İç mimarların bu konuda bir kaç önerisi var; sizin için özetledik:

- Tezgahı, mümkün olduğunca düzenli tutun. Bu, küçük olan alanda daha rahat hareket etmenizi sağlayabilir. 

- Elinizin altında olmasını istediğiniz tuz kavanozu, şeker kavanozu, sıvı yağ gibi malzemeleri az yer kaplayacak şişe/kavanozlara koyun ve bunlardan birer tane tezgahta tutun, birden fazla değil. 

Tezgahla dolaplar arasında kalan kısmı kullanın. Bu amaçla baharatları koyacağınız askılıkların, Duvara monte mini rafların büyük faydasını görebilirsiniz. 

- Etrafta raf ekletebileceğiniz alanlar varsa mutlaka değerlendirin. 

 

Temel Gıdaları Kilerde Taze Tutmayı Önemseyin!

Mutfak, ilham vericidir. Yeni ve lezzetler şeyler yaptıkça, lezzeti tattıkça ve paylaştıkça daha da keyifli hale gelir. Mutfakta mutlaka olması gereken ana malzemelerin seçimi de önemlidir. Malzemenin kalitesi ve tazeliği o her bir tabağa düşen lezzetin kalitesine etki eder. Kalitesiz ya da bayatlamış malzemeden iyi bir porsiyon çıkarmak şefler için bile çok zordur. Toz ve küp şeker, bakliyatlar, sıvı yağ - margarin çeşitleri, makarna ve şehriyeler, un - irmik gibi malzemeler her mutfakta mutlaka olması gereken ana malzemelerdir. Bu malzemelere mutfak dilinde kiler gıdaları da deniyor. Kiler gıdalarını taze tutmanın yollarından biraz bahsedelim:

Tüketemeyeceğiniz Kadar Çok Almayın!

Söz konusu temel malzemelerin ömrü uzundur. 1-2 yıl uygun koşullarda bozulmadan kalabilirler. Ancak 3 yıldan uzun süre raf ömrü, lezzetlerini yitirmelerine neden olabilir. Bu neden kilerinize bu temel malzemeleri stoklarken ne sürede tüketeceğinizi dikkate alın.

Son Kullanma Tarihine Bakın!

Yukarıdaki sebeple son tüketim tarihleri önemli. Alırken de son tüketim tarihi yaklaşan ürünleri tercih etmeyin. Zira, bu ürünler, bir süre de sizin kilerinizde bekleyecekler.

Kileri Düzenli Tutun!

Zaman zaman kilerinizi kontrol edin. Son tüketim tarihi yaklaşan ürünleri öne çekin ve önce bunları tüketin.

Paketleri Hemen Açmayın!

Makarna ve şehriyeleri hoş kavanozlara koymak, mercimeği saklama kabında saklamak çok şık bir görünüm ve kolay kullanım sunabilir. Ancak tüketilmediğinde ve koşullar uygun olmadığında makarna sertleşecek, mercimek de güvelenecektir. Bu nedenle kısa zaman içinde tüketmeyi planlıyorsanız paketlerini açmayın. Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2022 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery