Musluklar tesisat sisteminin son elemanıdır. Su akışını sağlarken kontrol amaçlı bir mekanizma olarak kullanılırlar. İnsanların suyla sağlıklı bir biçimde buluşmasını sağlar. İstenildiği zaman su akışını durdurmak, istenildiği zaman da su akışını yeniden sağlamak amacıyla tasarlanmışlardır. Musluklar içinden geçecek maddenin türüne göre üretilirler. Gaz, yağ, soğuk su veya sıcak su için farklı tasarımlarda musluklar bulunabilir.

Muslukların hemen hemen tümü döküm tekniğiyle yapılmaktadır. Yıllar boyunca farklı maden alaşımları ve bezeme teknikleri kullanılmıştır. İlk başta bakır-kalay alaşımları kullanılırken daha sonra bakır-çinko alaşımına geçilmiştir. Çünkü bakır-çinko alaşımı kullanılarak elde edilen ve sarı ya da pirinç adı verilen musluklar, bakır-kalay alaşımından yapılanlardan daha ucuzdur. Bu da pirinç muslukların kullanımını arttırmıştır. Estetik bir görünüm kazandırmak için pirinçlerin dış yüzeyleri krom-nikel alaşımıyla kaplanabilir. Ayrıca günümüzde kullanımı artan bakır ve kalay alaşımından meydana gelen bronz (tunç) ya da polipropilen plastik musluklar da vardır.

Musluk üretiminde de bir denetleme mekanizması vardır. TS 6'ya göre standartlar belirlenmiştir. Örneğin çapları 10 mm ile 50 mm arasında olmak durumundadır. 16 bar gibi yüksek bir basınç seviyesinde kontrol edilirler. Çalışma basınçları kontrol edildikleri bu basınç seviyesinin 2/3 katıdır. Artema, ECA, Grohe, Adell, Punto gibi önde gelen markaların en uygun modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri.com'da kolayca bulabilirsiniz.

Musluk Çeşitleri Nelerdir?

Musluk çeşitlerini 3 ana başlığa ayırabiliriz. Bunları ara, rakorlu (çamaşır) ve düz (adi) şeklinde adlandırabiliriz. Rakorlu diye adlandırdığımız çeşitler bulaşık ve çamaşır makinelerinde ve hortum bağlanması gereken yerlerde kullanılır. Ara diye adlandırdığımız çeşitler ise genelde pisuar, klozet ve rezervuar gibi tesisat girişlerinde kullanılır. Düz musluk ise en çok bilinen modellerdir. Suyun istenilen miktarda akmasını sağlarlar. Bu modellerde başka bir aparat kullanmaya gerek olmaz.

Musluk Parçaları Nelerdir?

Aç-kapa musluk bataryası, batarya hortumu, batarya borusu, batarya kolu, musluk başlığı, sensör, filtre gibi parçalardan meydana gelir. Açma-kapama-kontrol kısmının suyu kapatamıyor olması en sık karşılaşılan arızalardandır. Bu durumda volan yalama olmuş olabilir, mil yerinden çıkmış olabilir veya diskli bir yapı varsa disk kanala sıkışmıştır.

Fotoselli Musluk Nedir?

Doğa dostu, ortak kullanım alanlarında hijyen açısından kullanılması en sağlıklı olan musluklardan fotoselli musluk çeşitleri en ucuz fiyatlarla Cimri’de E.C.A, Artema, GPD gibi markaların farkıyla alıcılarıyla buluşmayı bekliyor.

Fotosel ışıklarının hareket algılaması ile çalışarak vanadan su çıkışı sağlayan musluktur. Hareket algılamadığında ise su akışını keser. İçerisindeki pil sayesinde enerji tüketimi azdır. Fotoselli musluk sensörü aparatı ise mevcut musluk bataryasının ucuna takılarak normal musluğu fotoselli hale getirmeye yarayan aparattır. Fotoselli musluk otomatı da denir.

Fotoselli Pisuar Musluğu Nedir?

Su tüketimini %70 oranında azaltan doğa dostu bir musluktur. Pisuar üzerine monte edilmiş olan ışık kumandası paneli, pisuar kullanan kişinin pisuarın önünden çekilmesi ile elektrikle çalışan özel vanayı açarak belli miktarda yıkama suyu bırakır ve pisuarın yıkanmasını sağlar.

Fotoselli Musluk Faydaları Nelerdir?

%70’e kadar su tasarrufu sağlayarak gereksiz su sarfiyatının önüne geçer. Musluğun açık kalması gibi bir derdiniz olmaz. Ortak kullanımlı bir yerin tuvaletini kullandığınızda hijyen sağlar. Su kesintilerinde musluk açık kaldı mı diye bir derdiniz olmaz. Bulaşıkları yıkama esnasında musluk aç kapa derdini bitirir. Elektrikli modelleri de olan fotoselli musluklar 6-9 voltluk alkalin pille uzun süre çalışır.

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar göstermiştir ki; bütün dünya küresel ısınma ve çevre kirliliği ile yüksek oranda susuz kalma riskiyle karşı karşıyadır. Kullanılabilir su oranı dünya genelinde git gide azalırken kuraklık riski artmaktadır. Bu yüzden önemli bir hayat kaynağı olan suyun tüketiminde gelişmiş ülkeler tedbirler aramaya başlamıştır.

Yurtdışında uzun yıllardır kullanılan fotoselli musluklar, evsel tipi olarak adlandırılan türüyle evlerdeki su tüketimini ciddi anlamda azaltmaktadır. Profesyonel tip fotoselli musluklar; işyerlerinde, resmi kurumlarda, alışveriş merkezlerinde, turizm tesislerinde, camilerde ve daha pek çok noktada kullanılmaktadır.

Fotoselli musluğunuz pilli modellerden ise pilini kontrol edip gerektiğinde değiştirmeniz uzun yıllar size su tasarrufu sağlayacak bir musluğunuz olması anlamına gelir. Artık gelişmiş ülkeler gibi ülkemizde de su tüketiminde fotoselli musluklar tercih edilmeye başlanmıştır. Siz de hem cebinizi rahatlatacak hem de su tüketimini azaltarak doğaya destek olacak fotoselli musluklardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Cimri’de bulunan en ucuz fotoselli musluklardan birini seçebilir, hem banyo lavabosunda hem mutfak lavabosunda keyifle uzun yıllar kullanabilirsiniz.