MOTORSİKLET KASKI NASIL SATIN ALINIR?

>Motor kaskları, motorsiklet kullanırken yaşayabileceğimiz bir kaza durumunda baş bölgemizi korumak amacıyla kullanılır. Her hangi bir kaza anında, motor kaskı kullanan bir kişinin, baş ve boyun bölgesinden yaralanma riski, kask kullanmayan bir kişiye göre çok daha düşüktür. Motorsiklet kaskının doğru seçimi, sürücü güvenliği için oldukça önemlidir. Kasklar, sürücüyle birlikte seyahat eden diğer yolcu tarafından da mutlaka kullanılmalıdır. Parlak renkli kasklar, trafikte görünür olmaya yardımcı olur. Sürüş esnasında, kaskın yüz bölgesini kapatarak, böcek çarpmaları, toz geçişlerini engellemiş olursunuz. Motorsiklet Kasklarının içinde telsiz sistemleri de eklenebilir. Bu sayede, birlikte seyahat ettiğiniz kişi ile rahatça sohbet edebilirsiniz. Kaskınız, DOT standardında üretilmiş ise, ortam sesi ve rüzgarın etkisini azaltarak sürüşünüzü rahatlatır.

Motorsiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

DOT standartlarına uyan kasklar, diğerlerine göre daha emniyetlidir. Kaskınızın içinde genişletilmiş polyester iç koruma olması, güvenliğinizi artırır. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kaskınızın başınıza tam oturmasıdır. Kask, herhangi bir düşme anında, başınızda kalacak ölçüde olmalıdır. Kask, başınıza tam oturmalıdır. Bunu kask başınızdayken sallayarak kontrol edebilirsiniz. Motor kaskı bedenleri, markadan markaya değişiklik gösterebilir. Bir markada ‘S’ beden kullanan bir sürücü, farklı bir markada ‘M’ beden kullanabilir. Kaskın rengi, bayan kask ve erkek kask için farklı seçilebilir. Motorsiklet kaskı seçilirken, kaskın konforu da önemlidir. İç bölümünde bolca yastık kullanılmış olan, iyi tasarlanmış kaskların konforu diğerlerine göre daha fazladır. Kaskın ağır ya da hafif olmasının güvenli olmasıyla bir ilgisi yoktur. Hafif ve güvenli kasklar da mevcuttur. Kaskın içindeki EPS alanı, çarpma anında sizi koruyan alandır. Bu alanın hangi özellikte olduğu, iyi incelenerek kask seçimi yapılmalıdır.

Motorsiklet kasklarının fiyatları ne kadardır?

Motorsiklet kasklarının fiyatları, marka ve modele göre değişmektedir. Shoei, LS2, Givi, Sway, Yohe, Sparco marka kasklar arasında fiyat ve özellik karşılaştırması yaparak satın almak isterseniz, cimri.com sitesini inceleyebilirsiniz. Satın almak istediğiniz ürünün üzerinde yer alan ‘fiyat alarmları’ butonunu aktifleştirerek, seçtiğiniz kaskın fiyatında değişiklik olması durumunda, hemen haberdar olabilirsiniz.