• Motor yağı ve katkıları kategorisinin, araçlar için en önemli ürünü motor yağlarıdır. Araçlarda motorun düzgün ve tam performansında çalışabilmesi, aynı zamanda da motorda herhangi bir sorun çıkmaması için motor yağı büyük önem arz etmektedir. Castrol, Mobil 1, Motul gibi markaların en uygun motor yağlarına Cimri.com’da en ucuz fiyat seçenekleri ile ulaşabilirsiniz.

  • Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

    Motor yağlarının araçlardaki büyük önemi nedeniyle, belirli periyotlarla motor yağının ve filtresinin değişmesi, motorun verimli çalışabilmesi için çok önemlidir. Eski model araçlarda 5000 km’de bir yapılması tavsiye edilen motor yağı değişimleri, yeni modellerde ise 8000-10.000 km’de bir değiştirilebilir.

    Motor yağını seçerken, üreticinin belirlediği özelliklere ve standartlara uygun yağ kullanılması aracın ve motorun performansını oldukça etkilemektedir. Aracın motor yağı, zamanı geldiğinde ve değiştirilmediği taktirde belirli sorunlarla karşı karşıya gelmek kaçınılmaz olur. Bu sorunlardan biri de, piston hareketleri sırasında sürtünme ve ısı artacağından, motorun içerisindeki metal parçalar da birbirine yapışmaya başlayacaktır.

    Motor yağı belirlenen zamanlarda değiştirilmediğinde yağ kalınlaşır ve motorun da yıpranmasına sebep olur. Motor yağlarının her biri farklı bir katkı maddesi içerdiğinden ve her birinin farklı bir kimyasal yapısı bulunmasından dolayı, her araç tipine ve motor gücüne göre farklı motor yağlarının kullanılması gerekmektedir. Siz de aracınıza en uygun motor yağını Cimri’de en ucuz fiyat seçenekleri ile bulabilirsiniz.

  • Motor Yağları Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

    İlk olarak motor yağı değiştirilirken aracınızın motoruna en uygun yağ seçimini yapmanız gerekmektedir. İkinci adım ise, motor yağını kendiniz değiştirecekseniz, yağ sıcaklığını normal bir seviyeye getirdikten sonra boşaltmaya başlamanız gerekmektedir. Yağ filtresini saat yönünün tersine çevirip gevşettikten sonra, filtreyi çıkarabilir ve bulunduğu yeri bir bez yardımı ile silebilirsiniz. Yeni bir yağ filtresini ekledikten sonra, temiz motor yağını da ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken noktalar ise; yağ çubuğu ile seviyenin kontrol ediliyor olması ve motor çalıştığında yağ göstergesinin sönmesidir. Motoru durdurduktan sonra biraz daha motor yağı eklemeniz gerekebilir. Bu durumda motor yağını ekleyip, sonrasında da sızıntı olup olmadığını gözlemlemeniz gerekmektedir.