• Delik delme ve havşa açma işlemleri için kullanılan elektrikli el aletlerinden biri de matkaptır. Matkaplar, el breyzine bağlanan kesici ve delici uçtur. Makita, Bosch, Dewalt, Metabo ve Einhell gibi yüzlerce markanın size en uygun matkap modellerini, şimdi en ucuz fiyatlandırmalar ile Cimri’de bulabilirsiniz.

 • Matkap Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  İhtiyacınız doğrultusunda satın alacağınız matkabın öncelikle kaç Watt olduğuna dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz matkabın en az 550 Watt civarında olması gerekmektedir. Matkaplarınızın devir gücü de bu noktada oldukça önemlidir. En az 2800 devir seçmeniz kullanım açısından en ideali olacaktır. Matkabınızın tetik ya da devir ayarının ayarlanabilir olması da özellikle vidalama yaparken işinize yarayacaktır. Matkabınızın elle sıkmalı mı yoksa anahtar sıkmalı mı tercih edeceğinize de karar vermelisiniz. Yeni modellerin çoğu elle sıkmalı ve kullanım açısından kolaylık sağlasa da öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeli daha sonra bu seçimi yapmalısınız.

 • Matkap Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Matkap kullanımlarında dikkat edilmesi gerekilen ilk nokta, delinecek zeminin malzemesidir. Her zemine göre farklı matkap ucu kullanılırken aynı zamanda da devir gücü de hesap edilmelidir. Örneğin, metal malzemeleri delme esnasında eğer matkap çapı küçükse yüksek hızlı devirde delmek gerekirken, matkap çapı büyüdükçe de devir düşürülmelidir. Matkabınızın tüm ayarlamalarını doğru bir şekilde yaptıktan sonra delme işlemine başlayabilirsiniz. Eğer büyük bir delik açmayı düşünüyorsanız, öncesinde küçük çapta bir matkap ucu ile size yardımcı olması için kılavuz bir delik açabilirsiniz.

  Matkap Uçlarını Neye Göre Seçmelisiniz?

  Matkap ucu seçiminizi, delmek istediğiniz malzemeye göre belirlemelisiniz. Bu noktada üç tip farklı matkap ucu bulunmaktadır.

  Metal matkap uçları; demir içermeyen metaller için uygundur. Bu tip metaller; alüminyum, bakır, çinko, demir, pirinç ve alaşımsız çelik içeren metallerdir. Paslanmaz çelik için, kobalt alaşımlı yüksek hızlı çelikten yapılmış matkap uçları ya da titanyum kaplamalı düz matkap uçları gereklidir. İkinci olarak ahşap matkap uçları bulunmaktadır. Bu tip matkap uçları, iki ön kesme çıkıntısına sahip olması ile birlikte, ahşap malzemeleri düzgün delmek için kullanılmaktadır. Son olarak beton matkap uçları da, darbeli ya da döner delici ile birlikte, duvarları ya da betonları delme işlemleri için kullanılmaktadır. Siz de Cimri’de, ihtiyaçlarınıza en uygun matkap modellerini bulabilir ve yüzlerce markanın matkap modelleri içerisinden en ucuz fiyatlar ile kolayca erişebilirsiniz!