Odaların vazgeçilmez aksesuarlarından biri de masa lambasıdır. Masaların üstünü aydınlatmak amaçlı kullanılır. Dekorjinal, Avonni, Adolinhome, Lambamia, Özgül, Colours, Nisa Luce gibi çeşitli markalar farklı masa lambası modelleriyle evinizin dekorunu tamamlamak için sizlerin bir tık ötesinde. Bu çeşitli markalara Cimri.comdan ulaşabilirsiniz.

MASA LAMBASI MODELLERİ NELERDİR?

Odanın ya da masanın daha iyi aydınlanması için kullanılan bu lambalar, genel olarak çalışma odalarında tercih edilir. Şarjlı, pilli ya da elektrikli olmak üzere 3 ana modeli vardır. Lambaların koyulacağı masanın dizaynına göre modelleri değişir. Masaya vidalanan, çok eklemli, ledli masa lamba modelleri farklı modellerden bir kaçıdır. Lambalar tek ya da iki parça halindedir. İki parça olan lambalarda kafa denilen aparat vardır, bu aparat çıkarılıp takılabilir. Bu aparat ısıya dayanıklı malzemelerden kaplanmıştır. Evin aydınlatmasını tek bir lambadan değil de yardımcı lambalardan da faydalanarak kullanmak odanın daha aydınlık ve ferah durmasına neden olur. Bu yüzden ev dizaynında tercih edilen parçalardandır. Eğer çalışma masanız yoksa fakat masa lambası modelleri sizin ilginizi çekiyorsa lambasını odanın en köşesinde ki herhangi bir masanın üstüne koyabilirsiniz. Böylece evinizde çok daha modern havayı yakalamış olursunuz.

MASA LAMBASI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Masa başında yoğun çalışanlar ya da öğrenciler için kurtarıcı olan bu lambalar gözlerin en az yorulmasını sağlamak için tasarlanmıştır. En iyi masa lambası almak gözlerin yorulmayacağı anlamına gelmez. Bunun yanı sıra seçilecek ampulün de gözler için en az zarar verenlerden olması gerekir. Ampul soft seçilmeli, ışık rengi en hafifi olmalıdır. Piyasa da halojen ampul olarak satılır. Ampule alternatif olarak led de kullanılabilir. Bu tercih kişinin kendi rahatına ve bütçesine göre değişebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise lambanın ışığı direkt olarak yansıtmasıdır. En önemlisi de bu ışığın göz hizasından aşağı olmasıdır. Aksi takdirde ışık göze direkt olarak temas eder. Lambanın gövdesi sağlam malzemeden yapılmış olmalıdır, herhangi bir darbede sağlam kalabilmelidir. Lambaların çok uzun saatler çalıştırılması fazla ısınmaya neden olabilir. Bunun önüne geçmek içinde masa lambalarının kısa süreli olarak kapatılması gereklidir. Farklı masa lambası modelleri Cimri.com da herkesin bütçesine uygun şekilde sıralanmıştır.