POPÜLER ARAMALAR

Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

Sebze Fiyatları

146 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat

Sebze

Sebzeler, bitkilerin yenebilecek kısımlarına verilen isim olarak tanımlanabilir. Beslenme zincirinin en önemli ürünleri arasında sebzeler bulunur. Sağlıklı beslenmek için genellikle sebzelerden destek alınır. Vitamin ve mineral deposu olan sebzelerin birçok çeşidi bulunur. Sebze detoksu yapılarak ürünlerin vitaminden tam anlamıyla yararlanılabilir. Pişirilerek yemeği yapılabilen sebzelerin yanı sıra çiğ olarak tüketilen çeşitlerinden de bahsedilebilir. Tüketilen kısımlarına göre de farklılık gösterir. Kiminin yaprakları yenirken kimilerinin ise kökleri yenebilir. Yaz mevsiminde ve kış mevsiminde de sebze türleri farklı olur. Serin iklimde yetişen meyveler kışın satışa sunulurken sıcak iklimlerde yetişen sebzeler de yazın satılır. Her sebzeyi mevsiminde yemek fazlasıyla önem taşır. Mutfağın vazgeçilmezi olan sebzeler neredeyse her yemekte kullanılır. Zeytinyağlılar, tencere yemekleri, fırın yemekleri derken sofranın aranan yüzü olur. Her bölgede farklı türde yetişen sebzeler her zaman lezzetiyle ön plana çıkar. Sebzeler boyutlarına, renklerine, mevsimlerine göre çeşitlilik gösterir. 

Sebze Çeşitleri

Sebze çeşitleri yemeklerin baştacı denilebilir. Dengeli beslenmenin ilk adımı için sık sık önerilen sebzelerin birçok çeşidi bulunur. Sebzelerin vitamin, mineral, potasyum gibi besin değerleri yüksek olur. Bu nedenle tüketildiğinde vücuda birçok faydası bulunur. Sebze çeşitleri genellikle kış ve yaz olmak üzere iki çeşide ayrılır. Kış sebzeleri soğuk hava koşullarında yetişir. Kış mevsiminde yetişen ürünlere lahana, turp, pazı, ıspanak, brüksel lahanası, pırasa, pancar gibi sebzeleri örnek verebiliriz. Bu sebzeler bazen pişirilerek bazen de çiğ olarak tüketilebilir. Kış mevsiminde sağlıklı olabilmek ve vücudun bağışıklığını korumak için C vitamini bol olan sebzelerin tüketilmesi gerekir. C vitamini sebzeler arasında yeşil dolmalık biber, maydanoz, brokoli, domates gibi ürünler bulunur. Birbirinden farklı faydaları bulunan bu sebze çeşitleri genellikle salatalarda kullanılır. Yaz sebzeleri ise sıcak hava koşullarında yetişir. Güneşli havaların etkisiyle olgunlaşan sebzelerin arasında fasulye, bakla, kabak, sivri biber, marul, taze sarımsak gibi ürünler bulunur. Güneşin etkisiyle gelişen sebzelerde D vitamini de oldukça fazla olabilir. Vitamin değerleri oldukça yüksek olan bu sebzelerin birçok faydası bulunur. D vitamini sebzeler tüketildiği takdirde kaslar güçlenir, kemik yapısı sağlamlaşır. Bu sebzelere de örnek olarak mantar, tatlı patates, maydanoz gibi sebzeler verilebilir. Sebzeler köklü, gövdeli, yumrulu, meyveli, kabuklu ve yumrulu olarak da çeşitlendirilebilir. Turp, pancar, havuç gibi sebzeler köklü çeşidinin içinde bulunur. Yumrulu sebzelere örnek olarak sarımsak, soğan verilebilirken meyveli sebzelere domates, patlıcan, salatalık, bamya gibi ürünler verilebilir. Doğal ve dengeli beslenmenin en önemli adımı olan sebzelerin saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunur. Satın alma sırasında bu faydaların da göz önünde bulundurulması gerekir. 

Sebzelerin Faydaları

Yaz ve kış mevsimlerinin baş tacı olan sebzelerin vücut için birçok faydası bulunur. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek için tercih edilen sebzeler adeta vitamin deposu denilebilir. Sarımsak, zencefil, domates, patates, maydanoz gibi birbirinden farklı türde olan sebzelerin faydaları da farklı olur. Yemeklerin vazgeçilmez olan sarımsak oldukça faydalı sebzeler arasında yer alır. Antiseptik özelliği yüksek olan sarımsak, vücutta bulunan toksinleri temizler. C vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra kan şekerini de dengeler. Altın sarısı rengiyle dikkat çeken zencefilin faydaları da saymakla bitmez. Karaciğeri güçlendirir, safra yollarının fonksiyonel hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Zencefil kullanmak vücuttaki iltihabı giderir, sindirim sistemini korur ve bağırsaklara iyi gelir. Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan patates ise yüksek oranda enerji depolar. B vitamini sebzeler arasında en çok tercih edilen patates C vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin olduğu söylenebilir. Baharın gelişi ile sofralarda yerini alan domates ise antioksidan kaynağı olarak bilinir. İdrar yolu enfeksiyonlarının ve diyabet tedavisinde yardımcı olur. Sindirimi artırır, kan dolaşımını uyarır ve kolesterol seviyesini azaltır. Maydanoz, ıspanak, roka, kuzu kulağı gibi yeşil yapraklı sebzelerde sağlıklı besin zincirinin vazgeçilmezi olur. Maydanoz, böbreğin temizlenmesini sağlarken şişkinliği önler ve kilo vermeyi sağlar. A vitamini sebzeler arasında bulunan ıspanak aynı zamanda C, D ve K vitaminlerini bulundurur. Kemik erimesini önleyen ve kasları güçlendiren ıspanak, içerisinde bulunan magnezyum sayesinde metabolizma da hızlı çalışır. Sebze alışverişi yaparken ürünlerin bu faydalarını dikkate almak gerekir. 

Sebze Fiyatları

Sebzelerin fiyatları sezona göre değişim gösterir. Kış mevsiminin sebzeleri ilk çıktığında fiyatları biraz daha pahalı olabilir. Ama zamanla fiyatlarda bir düşüş olabilir aynı durum yaz sebzeleri içinde geçerli olur. Bazen sebzeler bazı durumlar nedeniyle çok fazla üretilemeyebilir. Bu nedenle o sezonda ürünlerin fiyatı biraz daha pahalı olabilir. Kış sebzeleri ile yaz sebzeleri arasında da fiyat farkı görülebilir. Sebzelerin boyutlarına ve ağırlıklarına göre de farklı fiyatlardan satılır. Ülkenin farklı bölgelerinde üretilen ürünün satıldığı bölgelere göre de farklı olabilir. Satın alınacak kilo miktarına göre de fiyatlar artış gösterir. Sebzelerin kendi aralarındaki türlerinde de fiyat farkı olabilir. Örneğin domatesin türleri arasında bulunan mini domates, salkım domates ve kokteyl domatesler arasında fiyat farkı bulunur. Sezonu olmadığı halde satılan sebzelerinde fiyatı biraz daha pahalı olabilir. Sebzeleri satın alırken faydalarını ve fiyatlarını göz önünde bulundurulması gerekir. Cimri.com sayfasından sebze fiyatları karşılaştırılabilir. Ürünler broşür sayfamızdan takip edilebilir.