POPÜLER ARAMALAR

Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

Kuru Meyve Fiyatları

4732 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat

Kuru Meyve

Kuru meyveler pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen yiyecekler arasındadır. Tatlarının şekerli olması da sevilmesinin nedenleri arasında yer alır. Kuru meyveler lezzetli olmalarının yanında oldukça besleyici olma özelliği de gösterir. Meyveler kurutulduğu zaman, su miktarı özümlenir ve geriye kalan kısım ise sağlıklı kısmıdır. Kurutulmuş meyveler oldukça yüksek oranlarda lif içerir. Meyveler kuruduktan sonra neredeyse tamamı lifli bir yapıdadır. Meyve çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterse de oldukça fazla miktarda antioksidan içerme özelliğine sahiplerdir. Taze meyvelere göre çok daha kolay bir şekilde taşınabilirler. Örneğin diyette olan veya beslenmesine dikkat eden bir kişi kurutulmuş 10 tane çileği yanında oldukça basit bir şekilde taşıyabilir. Taze çilek taşımak gün içerisinde çileklerin bozulmasına da yol açabilir. Bu sebeple de son zamanlarda sağlıklı beslenmeye olan ilgi sayesinde de kuru meyve tüketiminde artış olmuştur.

Kuru Meyve Çeşitleri

Hemen hemen her meyvenin kurutulmuş şekilleri ile karşılaşmak oldukça mümkündür. Kuru meyve çeşitleri arasında faydaları da oldukça değişiklik gösterebilir. Bu sebeple en çok ihtiyacınız olan vitamin ve minerallere göre kuru meyve seçimi yapabilirsiniz. Kuru meyveler genellikle lifli olması sebebi ile bağırsak ve sindirim sağlığı için tercih edilir. Siz de kendi ihtiyacınıza veya damak tadınıza göre bir kuru meyve satın alabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Hurma

Hurma içerisinde bulunan potasyum minerali sayesinde kalp dostu bir yiyecek olma özelliği ile karşımıza çıkar. Kan basıncını dengeler ve tansiyon probleminin önüne geçer. Hurmanın bilinen bir diğer faydası ise damar tıkanıklığını engellemesidir. Hurma içerisinde yüksek miktarda demir içermesi sebebiyle demir eksikliği olan kişiler için bir ilaç gibidir.  Lifli yapısı sayesinde tok tutar. Ara öğünlerde hurma tercih ederek daha uzun süre tok kalabilir, kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz. Hurma tatlı olması sebebi ile de diyet programlarında tatlı ihtiyacını karşılamak için ara öğünlerde iki veya üç adet olacak şekilde tüketilebilir.

 

Kuru Dut

Kuru dut en çok tercih edilen kuru meyveler arasında yer alır. Hem lezzetli olması hem de pek çok faydasının bulunması bunun sebepleri arasındadır. Kuru dut doğal antibiyotik olarak bilinir. Demir, kalsiyum, B1, B2, ve C vitamini açısından oldukça zengin olan kuru dut, bağışıklığı güçlendirme özelliğine sahiptir. İçerdiği yüksek demir sayesinde kan yapıcı özelliğe sahiptir. Kansızlık problemine karşı oldukça güçlü bir silahtır. Aç karna kuru dut tüketilmesi de mide ve bağırsakta sindirim olaylarına yardımcı olur ve idrar söktürücü özellik gösterir. Karaciğeri güçlendirir ve karaciğerde herhangi bir rahatsızlık oluşmasının önüne geçer. Düzenli bir tüketimde kalp hastalıklarından korur. Saça ve cilde de oldukça faydalı olması da kuru dutun güzelleşmek için kullanılmasının sebeplerindendir. Saçı ve cildi temizler, besler ve parlak hale getirir.

Kuru İncir

Kuru incir ise bir diğer en çok tercih edilen kuru meyvedir. Kuru meyveler arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi olmasının sebebi kuru incirin pek çok faydası olmasıdır. Kuru incir kabızlık ve sindirim rahatsızlıklarına iyi gelmesi ile bilinir. Oldukça yüksek lif oranına sahip olan kuru incir hem sindirim sıkıntısını giderir hem de oldukça lezzetli bir seçenektir. İçerdiği potasyum minerali sayesinde kan basıncını dengeler. Bu da kuru incirin kalp dostu bir meyve olduğunu gösterir. Kuru incir cilde iyi gelmesi ile de bilinir. Gençleşmek isteyen kişilerin de sıklıkla tükettiği kuru meyveler arasında yer alır. Kuru incir cildi korur ve besler. Bu da kişilerin daha genç kalmasını sağlar. Bu gibi faydalarını görmek için düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Kuru Kayısı

Kuru kayısı en çok tercih edilen kuru meyvelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. düşük kalorisi ve yüksek lif içeriği sebebi ile diyet listelerinde sık sık tercih edilen kuru meyvelerden bir tanesidir. Kuru meyvelerin yüksek lif içermesi hem tüketen kişinin daha tok kalması hem de sindirim işlemlerine yardım etmesini sağlar. Demir bakımından oldukça zengin olması sebebi ile kansızlık probleminin önüne düzenli kullanımla geçebilir. Potasyum miktarı oldukça fazla olması sebebi ile kalp ve damar rahatsızlıklarını önler ve tansiyonu dengeler. Glisemik indeksi oldukça düşüktür ve kan basıncını hızlı bir şekilde yükselterek ani acıkmalara yol açmaz. Bu özelliği de diyet listelerinde tercih edilmesinin sebeplerindendir.

Kuru Meyve Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Her üründe olduğu gibi kuru meyve satın alırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlara dikkat etmek çok daha sağlıklı bir şekilde kuru meyve tüketmenizi sağlar. Kurutulmuş meyve satın alırken açık olanlar alınmamalı. Açıkta satılan kurutulmuş meyveler nemlenmeye ve bu nedenle de küf üretmeye yatkın olur. Bu da insan sağlığı için istenmeyen bir durumdur. İnsan sağlığına olumsuz etkilerde bulunabilir. Kuru meyve sipariş ederken bunlara dikkat etmek sağlığınız için en uygunu olur.

Kuru Meyve Fiyatları

Kuru meyve fiyatları piyasadaki markalara göre değişiklik gösterebilir. Birbirinden farklı pek çok markada kuru meyve bulunabilir. Kuru meyve fiyatlarına etki eden bir başka husus ise kuru meyvenin çeşididir. Örneğin hurma çeşitleri arasında bile oldukça farklı fiyat artışları gözlemlemek mümkün olabilir. Kuru meyve fiyatlarını etkileyen bir diğer husus ise kuru meyveleri gramajıdır.