POPÜLER ARAMALAR

Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

Hazır Çorba ve Bulyon Fiyatları

1520 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat

Hazır Çorba ve Bulyon

Çalışan bireylerin artması ve iş hayatının yoğunluğu evlerde pratik yapılacak gıdalara yönelimi artırmıştır. Gıda sektörü insanların bu yaşam tarzlarına göre pratik şekilde yapabilecekleri gıda ürünleri üretmeye yoğun çaba sarfetmektedir. Hazır çorba sıvı olması, günün her saatinde özellikle akşamları tüketim için uygun bir ürün olması nedeniyle gıda firmalarının üretmeye ve geliştirmeye çalıştıkları bir üründür.

Hazır çorba en uygun fiyatlı gıda ürünü olması nedeniyle birçok kesim tarafından tercih edilen ve tüketilen bir üründür. Özellikle hazır çorba sunmuş olduğu çeşitle, üniversite öğrencilerinin, bekar yaşayanların ve ailesinden uzakta kalanların sofralarını süsleyen önemli bir yiyecektir. Hazır çorba fiyatlarının uygun olması ve piyasada talep görmesi nedeniyle üreticiler ürün çeşitliliğine giderek klasik çorbaların yanında yöresel ürünler üreterek piyasa sunmuşlardır. Ayrıca sağlık açısından hazır çorbalarda koruyucu madde kullanılıp kullanılmadığı konusunda gıda yetkilileri bu ürünlerde koruyucu madde kullanılmadığı yönünde açıklamalarının olduğu görülmektedir.

Gıda sektörü hazır çorba üretirken geleneksel yöntem olan kurutma yöntemi de kullanarak üretimlerini yaparlar. Kurutma yapmadan önce kurutulacak malzemelerin detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Malzemelerin üzerinde kalan bir şey elde edilmek istenen ürünü etkileyebilir. Gerekli temizlik işlemi de yapıldıktan sonra malzemeler toz haline gelene kadar öğütülür. Gerekli işlemlerden sonra hazırlanır.  Hazır hale gelen çorbaların paketlenmesi işlemi yapılır. Hazır çorbaların uzun ömürlü olması için güneşe, neme ve havaya teması olmayacak paketlerde ambalajlama işlemi gerçekleştirilir.

Hazır çorbalardan bahsedip, bulyondan bahsetmemek olmaz. Bulyon da hazır çorbalar gibi gıda sektöründe yer edinen ve kullanım kolaylığı sağlaması açısından gıda sektöründe yer alan bir ürün olarak karşımıza çıkar. Peki bulyon nedir diye sorduğumuzda cevap olarak karşımıza; kullanıldıkları yemekleri tatlandırmak ve diğer tatların ortaya çıkmasını sağlamak için kullanılan, et, tavuk ve sebze gibi ürünlere baharat veya başka malzemelerin dahil edilmesi elde edilen bir ürün olarak tarif edebiliriz. Bulyon, çorba, pilav gibi birçok yemek türünde istenilen tadı vermesi için bir başka deyişle farklı lezzetler vermesi için kullanılan bir ürün olarak gıda sektöründe üretilmeye ve ürün yelpazesi geliştirilmeye çalışılan bir üründür. Bulyon kullanım kolaylığı nedeniyle mutfaklarda yerini almış ve tüketiciler tarafından kullanılan bir ürün olmuştur.

Hazır Çorba ve Bulyon Özellikleri

Hazır çorbalar pratik olmaları nedeniyle tüketiciler tarafından talep gören bir ürün olarak karşımıza çıkar. Hazır çorbalar geniş ürün yelpazesi ve çeşitleri nedeniyle farklı damak hitap edebilmesi hazır çorba sektörünü gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde de gıda üreticileri hazır çorba ürünlerini daha sağlıklı ve her damak zevkine hitap edebilmek için çalışmalarını devam ettirmektedirler. Bu ürün sağlık açısından sakınca oluşturmaması ve hazırlanmasının kolay olması nedeniyle sofralarda önemli bir seçenek haline gelmiştir. Hazır çorba üç farklı şekilde piyasaya sunulur. Bunlar;

Konsantre Çorbalar

Kolay taşınabilen, fiyat açısından uygun olan ve sulandırma işlemi yapılmadığı zaman sos olarak kullanılmaya imkan sağlaması gibi avantajları olan konsantre çorbalar üretim sırasında yüksek sıcaklığa maruz kalmaları bu çorbaların lezzetini olumsuz etkilemektedir.

Hızlı Dondurulmuş Çorbalar

Hızlı dondurulmuş çorbalar, üretimde uygulanan ileri teknoloji nedeniyle son derece yüksek kalitede lezzetli çorbalardır. Kurutulmuş ve konsantre çorbalara göre içeriği taze gıdalara çok daha yakın olan bir üründür. Üretim şekli nedeniyle maliyeti yüksek olur. Ayrıca oda sıcaklığında saklanamayan bir üründür.

Hazır Toz Çorbalar

Tüketiciler taşıma kolaylığı, saklama kolaylığı ve daha küçük ambalajlarda yer alması nedeniyle hazır toz çorbaları tercih ederler. Bu durumun sadece ülkemizde olmayıp tüm dünyada bu şekilde olduğu görülür.

Hazır çorbalar yukarıda bahsedildiği gibi üç farklı şekilde üretimi yapılır. Bulyon ise üç farklı şekilde üretimi olan bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Tavuk Bulyon

Adından da anlaşılacağı gibi tavuk suyundan elde edilen bir üründür. Farklı baharatlar veya sebzeler kullanılarak farklı lezzetleri olan tavuk bulyon ürünler yapılabilir. Tavuk bulyon sulu yemekler ve pilavlarda tercih edilen bir üründür.

Et Bulyon

Et suyu kullanılarak elde edilen bir bulyon türüdür. Tavuk bulyonun da olduğu gibi farklı baharatlar veya sebzeler kullanılarak farklı bulyon çeşitleri elde edilebilir. Et bulyonu yemeklerde et lezzeti katması için mutfaklarda tercih edilen bir ürün olarak dikkat çeker.

Sebze Bulyonu

Tavuk ve et bulyondan farklı olarak sebze bulyonu da vardır. Ama en çok bilinen bulyonlar et ve tavuk bulyonlarıdır.

Hazır Çorba ve Bulyon Fiyatları

Gıda üreticileri hazır çorba fiyatları ile bulyon fiyatlarını belirlerken ürünlerin içerdiği malzemelere ve üretim şekline göre fiyatı belirler. Bu ürünlerde çeşitlilik fazla olduğundan ürünün kalitesi göz önüne alınarak hazır çorba en uygun fiyatı olan ile bulyon en uygun fiyatı olan ürünlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesi ekonomik açıdan yerinde yapılmış bir tercih olur.

Hazır Çorba ve Bulyon Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli

Hazır çorba çeşitleri piyasada talep gören bir ürün olduğunu görüyoruz.Tüketiciler hazır çorba tercih ederken damak zevklerine hitaben eden ürünleri tercih etmelidirler. Üreticiler de bunu bildikleri için ona yönelik ürünler geliştirip piyasaya sunarlar. Sağlık açısından en iyi olan ürünler tercih edilmelidir. Bulyon çeşitlerini de tercih ederken bu hususlara dikkat edilmesi gerekir.