Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

242 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat
1/8Sonraki

Deniz Ürünü

Önemli besin kaynaklarından biri olan deniz ürünleri en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Farklı çeşitlere sahip bu ürünler, mineral ve yağ asitleri açısından zengindir. Sağlığa birçok faydası olan deniz ürünleri, konserve olarak paketlenip tüketicilere sunulur. Aynı zamanda deniz ürünleri çorba olarak da tüketilebilir. Deniz mahsülleri arasında farklı çeşitlerde ürünler bulunur. Çocukların kemik ve beyin gelişimini doğrudan etkileyen deniz ürünleri kalp ve damar sağlığı açısından faydalı ürünlerdir.

Deniz Ürünü Çeşitleri

Uskumru, sardalya, ton balık, karides, somon, havyar, levrek, hamsi, istavrit, çipura gibi birçok deniz ürünleri çeşitleri mevcuttur. Her bir balığın kendine özgü yapısı ve besin değeri vardır. Bu ürünler sıcak ya da soğuk tüketilebilir. Ürünler taze bir şekilde tüketiciye ulaşır. Türkiye’de deniz ürünlerine büyük bir ilgi vardır. Başlıca deniz ürünleri çeşitleri şunlardır:

Sardalya

En çok tüketilen deniz ürünlerinden biri olan sardalya, Türkiye’deki tüm denizlerde bulunan bir balıktır. Bu ürün sıcak olarak yenildiği gibi, konserve şeklinde de tüketilebilir. Sardalya, zengin minerallere sahip bir balık türüdür. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapısı vardır. Konserve sardalya ürünleri kılçıksız olarak satılır. Böylelikle tüketilmesi daha kolaydır. Sardalyalar buzdolabının derin dondurucu kısmında da muhafaza edilebilir.

Ton Balık

Orkinos balığının bilinen diğer bir adı ton balığıdır. Omega 3 yağ asidi açısından zengin olan bu balık, kalp ve damar sağlığını koruyarak beyni güçlendirir. Aynı zamanda içerisinde d vitaminin ve farklı mineraller yer alır. Ton balığı genellikle conserve olarak tüketilir. Salatalarda kullanılabilir. Ton balığının mutfaklarda kullanım alanı geniştir. Bu ürünler, sıcak veya soğuk tüketilebilir. Ton balığı tek başına sade olarak tüketildiği gibi, çorbalarda veya yemeklerde kullanılabilir. Hamur işlerine katılabilir ve aynı zamanda konserve mısır ile yenilebilir.

Somon Füme

Bir diğer yüksek besin değerine sahip balık çeşidi olan somon balığı turuncu bir renge sahiptir. Özellikle düşük ısıda pişirilip tüketilebilen bu balık zengin omega 3 yağ asidi ile vücudun bağışıklık sistemini dengeler. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu balık, salata ile tüketilebilir ya da haşlama, ızgara yapılabilir. Somon füme, ekmek arası olarak da en çok kullanılan ürünlerden biridir. Makarna içinde de tüketilebilen bu somon balığı ile farklı alternatif yemekler yapılabilir.

Karides

Kabuklu bir deniz canlısı olan karides kolay pişirilebilen bir balıktır. Suda haşlanıldığı gibi tavada kızartılabilir. Boyutlarına göre farklı karides türleri vardır. Jumbo karidesler yapı olarak daha büyüktür ve etli balıklardır. Karides salatalarda, güveçlerde ve ızgaralarda kullanılan bir balıktır. Besin değeri yüksek olan bu ürün kemikleri güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda bu ürünler dondurucuda saklanabilir. İstenildiği zaman çıkartılıp tüketilebilir.

Havyar

Balık yumurtası olarak bilinen havyar, farklı balık türlerinden elde edilir. En çok mersin balığı, mezgit ve sazandan üretilir. Bu ürünlerin rengi siyah ya da koyu kahverengidir. Havyar genellikle kahvaltılarda ekmeğe sürülerek tüketilse de, özel soslarda ve salatalarda da kullanılabilir. Havyarda bulunan yüksek vitaminler, vücudun direncini arttırır. Besin değeri yüksek olan havyar ezilerek püre haline de getirilebilir.

Lakerda

Torik balığından yapılan lakerda konserve olarak tüketilir. Balığın tuzlu suda bekletilmesi ile elde edilen lakerda meze olarak tüketilebilir. Aynı zamanda salatalar bu balık ile süslenip kahvaltılarda da kullanılabilir. Lakerda da yüksek oranda omega 3 yağ asidi mevcuttur.

Midye

Kabuklu bir deniz canlısı olan midye, özel olarak paketlenip müşterilere hijyenik bir şekilde sunulur. Midye dolması, midye tava ve midye salatası gibi yemekler bu ürünler ile yapılır. Midye, zengin vitamin ve minerallere sahiptir. Yaz ve kış aylarında tüketilebilen bu deniz ürünleri sağlıklı ve faydalı besinlerdir.

Levrek Çorbası

Levrek balığından yapılan levrek çorbası, farklı sebzelerin bir arada kullanılması ile yapılır. Levreğin besin değeri çorbaya karışarak sağlıklı bir yiyecek elde edilir. Levrek çorbası özellikle kış aylarında soğuk algınlığından korur. Doğrudan ısıtılarak içildiği gibi kendi ısısı ile ılık bir şekilde de tüketilebilir. Ayrıca levrek çorbaları baharatlar ile tatlandırılabilir.

Deniz Ürünü Fiyatları

Farklı alternatifte birçok balık çeşidinin yer aldığı deniz ürünleri genel olarak ucuz ve ekonomiktir. Deniz ürünleri fiyatları her bütçeye hitap eder. Ürünler arasında yer alan birçok balık çeşidinin ayrı fiyat aralığı vardır. Sardalya ile somon balığı arasında fiyat farkı olabilir. Deniz ürünleri arasında yer alan balıklar, genellikle conserve olarak ambalajlanarak satılır. Teneke kutularda veya vakumlu poşetlerde tüketicilere sunulan bu ürünler en yakın satış noktasından temin edilebilir. Bu ürünlerden bazıları ısıtılmadan direkt tüketilebilir. Konserve deniz ürünleri dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür. Uygun koşullarda muhafaza edilebilir.

Deniz Ürünü Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

İstediğiniz herhangi bir deniz ürününe kolay ve kısa yoldan sahip olabilirsiniz. Besin değeri oldukça yüksek balıklar vücud direncini artırır ve bağışık sistemini güçlendirir. Soğuk ve sıcak olarak bu ürünleri tüketebileceğiniz gibi deniz ürünleri sosunu salatalarda ya da farklı yemeklerde kullanabilirsiniz. Eğer bir balık çorbası içmek istiyorsanız levrek çorbalarını tercih edebilirsiniz. Ya da somon balığı ile sandviç hazırlayabilirsiniz. Deniz ürünleri ile farklı menüler hazırlayabilir ve misafirlerinizi karşılayabilirsiniz. Sayfamızda yer alan deniz ürünleri en ucuz fiyat aralıkları ile sizlere fikir sağlayabilir. Yapacağınız yorumlar ile değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.