Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

12293 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat

Çay

Çay en popüler içecekler arasında bulunur. Kahveden sonra en çok tüketilen çay lezzeti, kokusu, sıcaklığı ile herkesin vazgeçilmezi olur. Kahvaltılarda, akşam çaylarında, dostlarla muhabbet sırasında hemen çay demlenir. Türkiye’de genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde üretilir. Çaylar yetiştiği bahçeye, işleme yöntemine, yaprak boyutuna ve fermantasyon yöntemine göre sınıflandırılır. Çay tein, teofilin, kafein, antioksidanlar içeren doğal içecek olarak tanımlanabilir. İçerisinde bulunan Theanine maddesinin yatıştırıcı özelliği bulunur. Kafeinin vücuttaki etkisini dengeler. Çay içildikten sonra genelde sinirler rahatlar, tansiyon dengelenir. Karbonhidrat, yağ veya protein içermez. Sıfır kalorili bir içecek olduğu için kilo problemine neden olmaz. Aroma sevenler için de genellikle Bergamot aromalı çaylar üretilir. Çaya ayrı bir lezzet ve koku katar. Çay tiryakilerine özel olarak üretilen çaylarda bulunur. Bu çaylar günün her saatinde içilebilir. Damak tadına düşkün olanlar içinde tomurcuk çay üretimi yapılır. Olgunlaşmamış çay yapraklarının toplanması ile hazırlanır. Tomurcuk çay hemen hemen hiç işlem görmemiş çayların arasında bulunur. Çayın birçok çeşidi bulunur. Yaygın olarak kullanılan çayın yanı sıra bitki çayları da tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bitki çayları arasında en popüler olanların arasında beyaz çay, yeşil çay, melisa çayı gibi sağlıklı etkileri bulunan çay çeşitleri bulunur. Bitki çayları, genellikle şifa verici olarak da bilinir. Bu çaylar metabolizmayı hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun direncini arttırmaya yardımcı olur. Fazlasıyla faydalı gibi gözüksede kullanım miktarının abartılmaması gerekir. Bitki çayları açık olarak satıldığı gibi kapalı paketlerde de satılır. Her çeşidinin de vücut sağlığında olumlu etkileri bulunur. 

Çay Çeşitleri

Çay denince akıllara ilk önce siyah çay gelir. Lezzetli tadı sayesinde içen bir kişi bir daha bırakamaz. Sadece lezzeti ile öne çıkmaz. Çayın vücut sağlığına birçok olumlu etkisi de bulunur. Sağlıklı saçlar için banyo sırasında kullanılacak bir miktar çay saçların parlamasını sağlar. Ayak bakımında da rol oynayan siyah çay, ayakları dinlendirirken kokuyu da yok eder. Boğaz ağrılarının yumuşatılması gibi özellikleri de bulunur. Dökme çay çeşitleride lezzeti ve aroması ile çay çeşitleri arasında öne çıkar. Siyah çayın yanı sıra en çok tüketilen çay çeşidi ise bitki çayları olur. Bitki çayı siyah çaylardan daha farklı özelliklere ve yapıya sahip olur. Vücutta bazı durumlarda düzenleyici etkili olabilir. Yeşil çay, beyaz çay, melisa çayı gibi sayısız çeşidi bulunur. Her bitki çayının kendine has özelliklerinden de bahsedilebilir. Yeşil çay en çok tüketilen bitki çayları arasında bulunur. İçerisinde epigallokateşin bulunur. Bu sayede metabolik hızı arttırır. Günde bir veya iki fincan tüketildiğinde zayıflama konusunda yardımcı olur. Beyaz çay, vücutta pek çok fonksiyonun düzenlenmesini sağlar. En önemli etkileri arasında diş ve diş sağlığına faydaları bulunur. Aynı zamanda kemik sağlığına da etkilerinin olduğu söylenebilir. Beyaz çay kolesterolü de dengeler. Cilt sağlığı açısından da çayın birçok faydası bulunur. Antioksidan kaynağı olduğu için vücudu toksik maddelerden arındırır. Melisa çayı ise insan vücudunda birçok soruna iyi gelir. Antiseptik özellikler gösterdiği için genellikle uçuk ve ağız yaralarına iyi gelir. Saçta oluşan egzamalara veya derideki mantarlara çözüm oluşturur. Sakinleştirici özelliği ile öne çıkan melisa çayı sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da destek olur. Adaçayı, vücudun soğuk aldığı dönemlerde kırgınlıkların iyileştirilmesine yardımcı olur. İçildiği gibi gargara şeklinde de kullanılır. Sinüslerin ve akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Ağızda ve boğazda oluşan enfeksiyonları temizlediği için öksürüğün giderilmesinde de faydalı olur. Papatya çayı bitki çaylarının arasında en popüler olanlar arasında yer alır. En iyi özelliği ise uyku düzensizliklerini gidermek olabilir. Uykuya dalmak gibi problemleri olanları tetikler ve düzenli uykuya geçmesine yardımcı olur. Her bünyede aynı etkiyi göstermese bile adet ağrılarını azaltır. Kemik erimesi, kanser, diyabet gibi büyük rahatsızlıkların iyileşme sürecine de yardımcı olur. Lavanta çayı ise sinirlerin yatışmasını sağlar. Romatizmal nedenlerden olan ağrıların iyileştirilmesine destek olur. Melisa çayı ile benzerlik gösterebilir. Sinir sisteminin güçlendirmekte oldukça etkili denilebilir. 

Çay Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Çay çeşitleri satın alırken bazı özelliklere dikkat etmekte fayda bulunur. Çayın üretiminde kullanılan bitkilerin saklanma koşullarının, sağlık testlerinin, üretiminden tüketimine kadar her aşamanın Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından takip edilip araştırılması gerekir. Bu nedenle satın alınacak çayın bu onaydan geçip geçmediğinin araştırılması önem taşır. Siyah çay satın alınırken aroma seven kişiler Bergamot aromalı ürünleri satın alabilir. Bu sayede çayın lezzeti kat be kat artar. Tiryakiler ise tomurcuk çayı satın alabilir. Neredeyse hiç işlem görmeyen, olgunlaşmadan dalından koparılıp çay için hazırlanan yapraklardan oluştuğu için işlem gören çay çeşitlerine göre daha lezzetli olur. Gün içerisinde aşırı derecede çay tüketenler de bulunur. Bu kişilerin mutlaka gün içerisinde her saat tüketilebilecek şekilde üretilen çayları satın alması gerekir. Siyah çayı satın alırken kalite standartlarının uygulanıp uygulanmadığı da araştırılması gereken özellikler arasında bulunur. Günlük hayatta siyah çay kullanmayanlar tercihini bitki çaylarından yana da kullanabilir. Bitki çayı satın alınırken de bazı noktalara dikkat etmekte fayda var. Bitki çaylarını satın alırken genellikle faydaları araştırılır. Ama dikkat edilmesi gereken noktalarda faydaları kadar zararları da bulunur. Bitki çayının içeriği kontrol edilerek bireye alerji yapma ihtimalinin varlığının incelenmesi gerekir. Bazı bitki çayları, düşük tansiyon, kalp rahatsızlığı gibi sağlık problemleri olanlar kesinlikle bitki çayı kullanmamalı ya da doktor tavsiyesi ile deneyebilir. Satın alınacak bitki çayının kalite kontrolünden geçip geçmediğine de bakmak gerekir. Tüm bu detaylara dikkat edildiği zaman rahatlıkla çay çeşitleri satın alınıp tüketilebilir. Tabi satın alma sırasında çayların fiyatlarını da dikkate almak avantaj sağlar. 

Çay Fiyatları

Sektörde yer alan çay markaları sayısız çeşitte çay üretir. Bu nedenle her markanın ürettiği çay çeşitleri birbirinden farklı fiyata sahip olur. Öncelikle siyah çay ve bitki çayı arasında fiyat farkı bulunur. Her iki çeşitte farklı üretim aşamalarından geçip, farklı paketlerde satıldığı için bu fiyat farkı normal karşılanır. Sallama çay paketleri ve kiloluk paketlerin fiyatları arasında da bariz bir fark bulunur. Kalabalık aileler için büyük paketler avantaj sağlarken, bireysel tercihler için sallama paketler faydalı olabilir. Aynı zamanda klasik siyah çay ve aromalı çaylar arasında da fiyatlar değişir. Çünkü Bergamot gibi özel aromalar ile harmanlanan çayların fiyatı biraz daha yüksek olabilir. Tiryakilere özel üretilen çay ile klasik çayların arasında da bir fark bulunur. Tiryakilere özel çayın tadı daha yoğun ve içerisinde kullanılan yapraklar daha az işlem gördüğü için fiyatı klasikten biraz daha farklı olur. Bitki çayların fiyatları da değişkenlik gösterir. Sallama bitki çayları daha uygun fiyattan satılır. Kendi arasında sayısız çeşidi bulunan bitki çaylarının her biri farklı fiyattan satışa sunulur. Çay satın alırken Cimri.com sayfasından siyah veya bitki çaylarının özellikleri incelenebilir. Aynı zamanda çay fiyatları karşılaştırılabilir. Çayları kullanan kişilerin beğenip beğenmediğini anlamak içinde kullanıcı yorumları okunabilir.