Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

1158 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat
1/37Sonraki

Beyaz Et

Lezzetli bir et çeşidi olan beyaz et, sadece özel günlerde değil sık sık tüketilmesi gereken bir besindir. Beyaz et yüksek besin değerine sahip olduğundan dolayı sıkça tercih edilir. Ayrıca yağ oranı az ve düşük kalorili bir besin olan beyaz et çok lezzetli et ürünleri arasında yer alır. Bu yönüyle, diyet yapan bir çok kişinin listesinde yer alır. Beyaz et en az diğer et türleri kadar faydalı olan bir et ürünüdür. Protein açısından çok zengin olmakla birlikte kolesterol ve yağ açısından ise gayet idealdir.

Beyaz Et Çeşitleri

Besleyici özelliği çok yüksek olan beyaz etin hindinin bölümlerine göre çeşitleri mevcuttur. İçeriğindeki bol protein sayesinde kas yapımına dahi yararı olan beyaz et çeşitleri; hindi fileto, göğüs, hindi antrikot, hindi boyun gibi ürünlerdir. Bütün olarak satılan beyaz etin haşlama suyu ile yapılan tüm yemekler hem daha lezzetli hem daha sağlıklı olur. Özellikle pilavlarda ve çorbalarda kullanılan haşlama suyu, gravy sos yapılarak da değerlendirilebilir. Beyaz et, tüm et ürünlerinin girdiği yemeklere et alternatifi olarak konulabilir. Fırın yemekleri, nefis kebap çeşitleri, patatesli beyaz etli yemekler ve sebzeli beyaz etli yemekler yapılabilir. Bu et çorbalara, hatta birçok salata çeşidine lezzet katar. Ayrıca köri denilince akla tavuk gelse de beyaz et ile de enfes köri soslu yemekler yapılabilir. Beyaz et ile yapılabilecek daha birçok yemek seçenekleri mevcuttur. Hindinin göğsünden yapılan hindi fileto, beyaz etin diğer bölümleri gibi yüksek protein içermesine ek olarak çok düşük yağ oranına sahiptir. Hindi filetodaki protein ve yağ oranları ideal beslenme için ihtiyaç duyulan oranlardır. Günlük protein ihtiyacının çoğu beyaz et ile sağlanabilir. Protein alırken kalori miktarının düşük olmasına da dikkat edilir. Bu üründe bulunan kalori, günlük kalori ihtiyacının sadece yüzde beşi kadardır. Ayrıca beyaz et sağlıklı olduğu kadar lezzetlidir. Hindi antrikot ise, hindinin göğüs eti derisinden ayrılarak ince ince dilimlenir. Bu şekliyle hindi antrikot olarak isimlendirilir. Çeşitli baharatlar ve soya sosu kullanılarak tatlandırılmasıyla da paketlenebilir. Besleyici özelliği yüksek olan bu beyaz et çeşidi, tüm dünyada sıklıkla tüketilir. İşlenmiş ürünler içeriğinde bulunan fazla tuzdan dolayı pek tavsiye edilmez. Aslında çok besleyici ve sağlıklı olan beyaz etten yapılan işlenmiş beyaz et ürünlerini çok fazla tüketmemek gerekir. Beyaz et salam, pastırma, beyaz et jambonu, sosis ve nuget işlenmiş beyaz et ürünü çeşitlerindendir. Bu çeşitler de satışa sunulmaktadır fakat işlenmemiş beyaz et, her zaman daha sağlıklı olduğu için daha fazla tercih edilir.

Beyaz Etin Faydaları

Beyaz etin faydaları etin bölümlerine göre çeşitlilik gösterir; ama genel olarak beyaz et protein, vitamin ve mineral açısından çok zengindir. Hatta protein ve potasyum deposu olarak bilinir. Yağ oranı çok az olan beyaz et düşük kolesterol özelliği ile bilinir. Bu özelliği ile zayıflamak isteyenlerin sofrasından eksik olmaz. Beyaz et bir antioksidandır. Yaşlanma belirtilerini geciktirir. Vücudun direncini artırmak için çok iyi bir tercihtir. Vücudun direncini artıran beyaz et, kansere karşı da direnç oluşturarak bu tür hastalıkları önler. Mutluluk hormonu salgıladığı da bilinir. İçeriğinde bulunan B vitamini enerji vermeye yarar. Hücre gelişimine de katkısı bulunur; bu şekilde aneminin oluşmasını önler. Kalp hastalıklarına karşı çok iyi bir koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Çeşitli ürünler ile piyasada bulunan beyaz et fiyatlarını markalar arasında kıyaslayarak bütçenize uygun olan ürüne ulaşabilirsiniz.

Beyaz Et Fiyatları

Ülkemizde görülen et fiyatı artışları tüketicileri başka ürünlere yönlendirir. Tavuk eti ve beyaz et gibi fiyatı daha uygun olan ürünler tercih edilmeye başlanmıştır. Fiyat olarak cazip olan beyaz et, lezzet olarak da kırmızı ete benzer. Ekonomik fiyatı sayesinde beyaz et en uygun haliyle hindi ciğeri olarak raflarda yerini alır. Hindi ciğeri dana ciğerine göre daha avantajlı bir ürün olur. Beyaz et fiyatları kırmızı ete göre daha uygun iken tavuk etine göre biraz daha fazla değerdedir; fakat bu fiyat farkı tavuk etinden daha lezzetli olduğu içindir. Beyaz et büyük marketlerin et reyonlarından veya sanal marketlerden satın alınabilir. En çok yılbaşı günlerinde beyaz et satışı artmaktadır; ama yılın tüm günlerinde beyaz etin tüm ürünleri et reyonlarında kolaylıkla bulunabilir. Günümüzde organik gıdaların çok fazla ilgi görmesiyle beyaz et üretiminde de organik üretim yapılmaya dikkat edilmektedir. En sağlıklı şekliyle organik beyaz eti paket halinde çeşitli internet sitelerinden temin edilebilir. Ara öğün olarak hindi ürünlerinden tüketilebilir.