MAKARNA

İrmik veya una, yumurta karıştırılarak hazırlanan çeşitleri olan, kuru hamur ve bu hamurdan yapılan yemektir. Buğdaydan elde edilen besinler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Makarna denildiği zaman akıllara direk İtalya gelse de makarnanın ataları Asya’dan gelmektedir. Bilinen en eski makarna tarifi 4000 küsür yaşında ve Çin kaynaklıdır.

Makarna yapılışının pratik ve kolay olması tercih edilmesinde de önemli bir etkendir. Büyük, küçük herkesin severek yediği ve vazgeçemediği makarnanın bir çok çeşidi de bulunmaktadır. Makarna çeşitleri; Çubuk makarnalar (spagetti), Etli makarnalar, İçi dolu makarnalar (mantılar), Kepekli makarnalar, Lazanya (Yumurtalı, kıymalı makarna), Peynirli makarnalar, Sade makarnalar, Salçalı kıymalı makarnalar, Sebzeli makarnalar (Domatesli, Ispanaklı, biberli vs), Sütlü makarnalar, Vitaminli makarnalar, Yumurtalı makarnalar, Zenginleştirilmiş makarnalar, Yoğurtlu makarnalar olarak sıralanabilir.

Sizde kalitesinden memnun kaldığınız; Barilla, Ankara, Filiz, De Cecco, Veronelli, Selva, Pastavilla, Garafalo gibi markalardan fiyat karşılaştırması yaparak, en ucuz makarnalara ulaşabilir. Pişireceğiniz çeşitli makarnalar ile sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

MAKARNANIN KALİTESİNİ NASIL ANLARIZ?

Makarnanın kalitesi üretildiği durum buğdayı ile eş değerdedir. Buğday kaliteli ise makarna da kaliteli olacaktır. Buğday içerisinde bulunan glüten değeri yüksek ise makarnanın kaliteli olduğuna kanaat getiririz. Örneğin durum buğdayında glüten dayanıklı iken; yumuşak buğdayda glüten çok hassastır. Ayrıca haşladığınız makarna suyuna sıvı yağ damlatmadan pişirdiğiniz de makarnalar yapışmıyorsa, kullandığınız makarna kaliteli demektir.

MAKARNA PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Lezzetli ve birbirine yapışmayan makarnalar pişirmek zor değil. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Öncelikle makarna kaynar suda haşlanmalıdır. Yanlış bilinen yöntemlerden biri ise su kaynamadan tuz atılmasıdır. Kaynamadan atılan tuz, suyun çok geç kaynamasına neden olur. Bu sebeple tuz, su kaynadıktan sonra atılır. 100 gr makarna için yaklaşık 1 litre su gerekiyor. 1 litre su için de 1 tatlı kaşığı tuz eklenmelidir. Kaynayan suya makarnalar eklendikten sonra yapışmaması için 1-2 damla sıvı yağ damlatılabilir. Belirli aralıklarla karıştırılarak yanan ateşin altı kısılır. Tahmini 15-20 dk içerisinde makarnalar yumuşamış olacaktır. Yumuşayan makarnalar ise süzgeçte süzdürülür. Makarnanın daha lezzetli olmasında makarna soslarının etkisi büyüktür. Domates, pesto, kremalı mantar, fesleğen gibi soslarla makarnayı daha lezzetli hale getirmek mümkün.

Cimri.com’da çeşitli markalar arasında fiyat karşılaştırması yaparak en ucuz makarnaları bulabilirsiniz. Aldığınız en ucuz makarnayı, en uygun pişirme yöntemi ve püf noktalarını kullanarak pişirebilir, sofranızdaki yerini almasını sağlayabilirsiniz.

MANTI NEDİR?

Bu yiyecek, Türk mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Lezzetiyle ön plana çıkmasına karşılık; yüksek kalori endişesi ve yapılmasının bir hayli zor olması nedeniyle, çok sık yeme fırsatı bulunamayan bir yemektir. Un, su ve yumurta ile hazırlanan sıkı bir hamurun dinlendirilip; belirli bir incelikte açılması ile hazırlanan yiyeceğin içine kıyma ya da son dönemlerde vejeteryanların da tercihi olan soya konulmaktadır. Ardından tek tek kapatılarak, su ya da et suyunda haşlanan mantı, üzerine yoğurt ve özel salçalı özel sos eklenerek servis edilir. Bu sos, tereyağı, domates ya da salça ve çeşitli baharatlar kullanılarak hazırlanır. Çok çeşitli tarifleri mevcuttur. Kolay mantı olarak, hazır yufkadan yapılabilen yemekler de vardır. Günümüzde mantı açmayı bilmemek, hazır alınabilen ürünler sayesinde problem olmaktan çıkmıştır.

Hazır Mantı

Şehir yaşantısının yoğunluğunda tek başına açabilmek çok mümkün değildir. Ama bu durum yemeğin lezzetinden uzak kalınacağı anlamına gelmez. Çok çeşitli hazır ürünler profesyonel ustalar tarafından hazırlanarak kullanımımıza sunulmaktadır. Fırınlanmış ya da fırınlanmamış çeşitleri ile farklı seçenekte hazır ürünlere kolayca ulaşılabilmektedir. Mantı makarnalar pişirmede kolaylık sağlarken, klasik hazır mantılar annelerimizin lezzetini sofralara taşımaktadır.

Hazır ürünlerin içeriğinde ne vardır?

Hazır ürünler, gıda yönetmeliğine göre üretilmektedir ve içlerinde kıyma ya da soya bulunmaktadır. İçerik bilgisi üzerlerinde bulunan etikette tam olarak yazmaktadır.

Hazır alınan ürünler kaç dakikada pişer?

Hazır ürün, çeşidine göre üzerinde yazan pişirme süresine uygun olarak 15 dakika ya da yarım saatte haşlanmaktadır ve kolaylık sağlamaktadır. Hazır ürünler, isteğe göre yüksük çorbası ya da daha farklı hazır mantı çorbası tariflerinde de kullanılabilmektedir. Hazır alınan ürünler, kolay pişirilme ve pratik hazırlanma avantajları ile çok farklı yemek seçenekleri ve tarifleri içinde yer alarak sofralarımıza ulaşmaktadır. Hazır pişirilen ürünler, hızlı pişme süresi ve mükemmel şekilde açılmış olması ile yemekli davetlerinizde ve ani misafirlerinize güvenle servis edebileceğiniz bir seçenektir. Sofralarınızı şenlendirecek, severek ve güvenle tüketeceğiniz Selva, Barilla, Filiz, Bohça ve Kaşık-la marka hazır ürünleri, cimri.com sitesinden, en uygun fiyat garantisi ile satın alabilirsiniz.