LEHİM HAVYASI NEDİR?

Bu ürün, lehimleme işlemi için kullanılır. Farklı metal parçaların birbirine veya metal bir yüzeye sabitlenmesine lehimleme denir. Lehimleme işlemi lehim havyası ve lehim teli ile yapılır. Lehimleme için kullanılan malzeme olan lehim teli de farklı metallerin bileşimden oluşur. Lehim teli lehim havyası ile ısıtılarak eritilir ve metallerin bağlantı noktalarına işlenir. Eriyen lehim teli soğuyup katılaşınca metal parçalar birbirilerine veya metal yüzeye sabitlenir. Tesisat bağlantıları, konserve kapakları, çatı sistemleri gibi pek çok alanda parçaların birleştirilmesi lehimleme ile yapılır. Küçük mekanik parçalarda birbirlerine lehimleme ile birleştirilir.

Lehim Havyası Fiyatları Ne Kadardır?

Weller, Nora, Rekrow, KL, Dremel, Proxxon, Einhell marka ürünleri, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde yer almaktadır. Lehimleme için yükseK ve hızlı bir ısıya ihtiyaç vardır. Lehimleme işlemi sırasında lehim havyası yüksek bir ısıya ulaşır. Bu sıcaklığa karşı dikkatli olmak gerekir aksi taktirde istenmeyen yaralanmalarla karşı karşıya kalınabilir. Basit yöntemle lehim havyası ısıtılır. Bu ısı lehim havyasının ucunu ısıtır. Gereken ısıya geldiğinde lehim teli üzerine baskı yapılarak lehim telinin eritilmesi sağlanır. Lehim havyası bu telleri eritir ve daha sonra havya telin üzerinden alınır. Lehim teli soğur ve katılaşır. Böylece lehimleme işlemi tamamlanmış olur. Havyasız lehim de yapılabilmektedir.

Havya Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım özelliğine göre farklı lehim havya makineleri vardır. Bu havyalar farklı kullanıcılar ve sektörler tarafından tercih edilir. En yaygın olanı kalem şeklinde olan üründür. Bu havyalar düşük güç ve ısı yayarlar ve hassas ürünlerin imalatı için kullanılır. Örneğin cep telefonu ve bilgisayar parçaları için bu ürün tercih edilir. Bir diğer lehim havyası ise tabanca şeklindedir. Bu havyayı daha çok elektrikçiler tercih etmektedir. Düşük gerilim ve yüksek güç akım üretmektedir. Bu sayede yüksek akım elde ederek lehim telini eritmektedir. Üçün tip havya ise gazlı havyalardır. Bu havyalar elektrik enerjisi olmayan yerlerde kullanılmak için tasarlanmıştır. Havya ucundan gaz yakılarak hem havya ucu ısıtılır hem de lehim teli eritilir. Tabanca havyalar çok güçlü havyalardır. Bu nedenle kullanırken dikkatli olmak gereklidir.