En ucuz ledli lambaları, Cimri.com sitesinde bulabilir, ürünlerin fiyat ve özelliklerini kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Enerji tasarrufunda ledli lambaların önemi nedir?

İnsan gözü karanlıkta göremez ve bu nedenle ışık insanlar için çok önemli bir araçtır. İnsanlar, çok eski zamanlarda insanlar güneş ve ay ışığından faydalanmışlardır. Daha sonra ateşin icadıyla mağara içini daha kolay aydınlatmayı başarmıştır. Fakat yine de bu ışık yetersiz kaldığı için ışık enerjisini sürekli geliştirmiştir. Günümüzde kullandığımız yapay ışık, elektrik enerjisinden elde edilir. Elektrik enerjisi üretimi kolay değildir ve pek çok ülke elektrik enerjisini diğer ülkelerde satın almak zorundadır. Bu durumun sonucunda tasarruflu enerji kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Her alanda tasarruflu aletler üretilmektedir. Bu tasarruflu aletlerden birisi de led ampullerdir. Ampul elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirir, fakat sıradan ampuller çok enerji harcarlar. Led ampuller daha az enerji ile daha çok ışık veren ampullerdir. Böylece hem çevreye hem de bütçeye yarar sağlamaktadır.

Ledli Lambaların Özellikleri Nelerdir?

LED İngilizce Light Emitting Diode kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmasıdır. Işık Yayan Diyot anlamına gelmektedir. Teknik olarak yarı-iletken ve diyot temellidir. İlk kullanıldığı zamanlarda zayıf kırmızı ışık verebiliyorken günümüzde çok büyük alanların aydınlatılmasında kullanılmaktadır. Bu tasarruflu aydınlatma sistemi otomobillerden sokaklara, evlerden stadyumlara ve işyerlerinden depolara kadar pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Led ışıklar çok dayanklı olduğu kadar diğer ampul çeşitlerine göre daha az enerji harcarlar. Led lambalar diğer lambalara göre %90'a varan enerji tasarrufu sağlarlar. Bir evin tüm aydınlatma sisteminde led ampul kullanılırsa ortalama %30 daha az elektrik tüketimi olur. Led lambalar kaç voltla çalışır? Bu lambalar 2,20 ile 3,40 volt aralığında çalışır. Ayrıca şeffaf lambalardan watt değeri olarak daha düşük enerji ile çalışır. Örneğim 9 waltluk led lamba 60 waltluk şeffaf lambadan daha çok ışık verir. Led lambalar insan sağlığına zararlı değildir.

Ledli lambaların fiyatları ne kadardır?

En ucuz ledli lambaları Cimri.com sitesinde, oto aydınlatma kategorisi altında yer alan ledli lambalar sekmesini tıklayarak görüntüleyebilir, ürünleri karşılaştırabilirsiniz.