Jant Çapı
Yanak Kalınlığı
Taban Genişliği
Yakıt Verimliliği
Islak Zemin Sürüş Hakimiyeti
Gürültü Seviyesi
Lastikler fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Lastikler modelleri ve Lastikler fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Lastikler kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Michelin, Petlas, Pirelli, Goodyear, Lassa. 14996 adet Lastikler fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Mevsim
Yaz

Sıkça Sorulan Sorular

Kışlık Lastikler Ne Zaman Takılır?

Lastikler Nasıl Saklanmalı?

Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli?

Yazlık Lastkler Ne Zaman Takılmalı?

Cimri'nin Seçimi
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Yaz Lastikleri

Kişisel araç kullanıcıları için güvenli sürüş ve varış noktasına kesintisiz ulaşım oldukça önem taşır. Binek araçlarının sürücüleri güvenle ulaştırabilmesi için motor ve ekipmanlarının sağlıklı çalışıyor olması gerekir. Bunlar arasında lastik özellikleri ve performansı yolculuğu etkileyen ana unsurların başında gelir. Mevsime göre değişiklik gösteren lastikler arasında sıcak havalara ve asfalt durumuna adapte olarak geliştirilen yaz lastikleri kullanılır. Otomobil ve ekipmanlarının üretimini gerçekleştiren pek çok öncü marka bulunur. Lassa, Bridgestone ve Goodyear gibi yaz lastiği markaları aynı zamanda kış lastiği ve dört mevsim lastik çeşitleri de üretir. Araç kullanıcıları için özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yüksek performanslı sürüş keyfi sunan yaz lastiklerinin farklı modelleri yer alır. Bütçe ve özellik açısından birbirinden ayrılan modeller araçların niteliğine ve ihtiyacına göre saptanabilir. Uzun ve kısa mesafelerde yol yapısına uyumlu olarak ilerleyen lastikler aracın yük endeksine göre performans gösterir. Araç tiplerine göre tercih edebileceğiniz doğru lastikler hem sizin hem de diğer araç kullanıcıları için koruma sağlar.

Yaz Lastiği Modelleri

Günlük koşturmaca içinde otobüs, metro ve diğer toplu taşıma araçlarına alternatif olan kişisel araçlar her geçen yıl kullanımı artış gösterir. İstenildiği zaman istenilen yere gitme özgürlüğü sağlayan araçların performansını artıracak etkenlerin başında uygun ekipmanları kullanmak vardır. Binek araç ekipmanları içinde yılın yarısı boyunca kullanılabilen yaz lastiklerinin araç tiplerine göre çeşitli modelleri bulunur. Yaz lastik modelleri hız koduna, jant çapına, markasına, yük endeksine ve taban genişliğine göre sınıflandırılır. Yaz lastiği 185 65 R15 modelleri yeni nesil geliştirilen hem çevre hem bütçe dostu yaklaşımıyla sürüş sırasında ekstra tasarruf sağlar. Asimetrik tasarlanan sırt deseni ile ıslak ve kuru zeminlerde güçlü tutunma özelliği sergiler. R15 serisinin geliştirilen bir diğer özelliği ise düşük emisyon sağlama ve yaklaşık %37 daha fazla iyileştirilmiş yuvarlanma direnci vardır. Uzun vadede lastik dayanıklılığını muhafaza ederek güvenli sürüş sunan R15 serisi 185 mm taban genişliği ile 15 inç değerinde jant çapına sahiptir. H hız kodu ile performans gösteren model aynı zamanda 88 yük endeksi sunar. Bir diğer model olan yaz lastiği 205 55 R16 serisi yaz sıcaklarına uyumlu lastik yapısı ile V sınıfı hız kodu sergiler. R16 modelleri değişen zemin yapısına hızlı adapte olmayı sağlayan 205 mm taban genişliğine sahip olarak 91 yük endeksi değeriyle aracın toplam ağırlığını tekerler üzerine eşit dağıtır. Ortalama 16 inç jant çapı ve 55 kesit oranı ile 55 R16 serisi araç tipinize göre konforlu ve güven dolu yolculuklar sunar. Yaz lastiği 195 55 R16 modelleri özellikle yüksek hız içeren bir performans beklentisindeki araç kullanıcıları için tatmin edici sonuçlar verir. 195 55 R16 serisi Y sınıfı hız endeksinin yanında 16 inç jant çapına sahiptir. Yaz aylarında etkili kullanım sunan model +7 dereceyi bulan sıcaklıklarda da performansını muhafaza edebilir. Yüksek sıcaklıklara ek olarak yağışlı havalarda ıslanan zeminde kısa frenleme donanımı ile sağladığı güvenlik açısından dikkat çeker. Rijit kaburgalar ile tasarlanan sırt deseni zemin yapısına uygun adaptasyonu gerçekleştirir.

Yaz Lastiği Fiyatları

Kuru ve ıslak zeminlerin değişiklik gösterdiği mevsimlerde yol güvenliği açısından doğru lastiklerin kullanımı önemlidir. Farklı markaların geliştirdiği yaz lastik fiyatları modeline, jant çapına, yük endeksine, hız sınıfı endeksine, taban genişliği ve kesit değerine göre çeşitlilik gösterir. Geniş model seçeneği ile çeşitli bütçe gruplarına hitap eden yaz lastiklerinin maliyetleri sunduğu özellikleriyle doğru orantılı olarak artıp azalabilir. Genellikle jant çapı 15 ile 18 inç arasında değişen lastiklerde çap arttıkça lastik büyüklüğü ve maliyeti de artış gösterir. Bir diğer unsur olan yük endeksi, lastiklerin paylaşarak taşıyabileceği azami yük değerini temsil eder. Ortalama 88 ile 92 değerler aralığında bulunan yük endeksine sahip lastiklerden düşük yük kapasitesi olanların fiyatları diğerlerinden daha hesaplıdır. Bazı lastiklerin taban genişliği 185 mm iken bazılarının 205 mm değerindedir. Taban genişliği fiyatı doğrudan etkileyen bir diğer unsurdur. Hız sınıfı endeksinde ise sağladığı performansa göre H, T ve V sınıfları bulunur. Artan hız kapasitesi yaz lastiklerinin toplam maliyetlerinde artışa sebep olabilir.

Yaz Lastiği Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Yaz aylarında yükselen hava sıcaklıkları ve ısınan asfalt araç performansını doğrudan etkiler. Eğer araç lastiğiniz mevsime uygun ve dayanıklı yapıda ise olası arıza ve kazaları minimumda tutabilirsiniz. Kişisel araçlara göre ideal yaz lastiği önerileri markasından modelin özelliklerine göre değişiklik arz eder. Yaz lastiği satın alırken hız ve yük endeksi, jant çağı ve taban genişliği ile lastik yüzeyi gibi özelliklere dikkat edebilirsiniz. Lastik yüzeyindeki rijit kaburgaların ideal şekilde olması özellikle ıslak ve kaygan zeminlerde sağlam frenleme olanağı tanır. Araç tipinize göre belirleyeceğiniz lastik jant çapı ile taban genişliğinin yanında arzu ettiğiniz hız performansına göre hız endeks sınıfını tercih edebilirsiniz. Güvenli bir aralıkta yüksek hız içeren bir performans diliyorsanız saatte ortalama 240 km/h sağlayan V sınıfı lastikler yararlı olurken T sınıfı 190 km/h değeriyle düşük kalabilir. Yük endeksi 80 ile 1400 kg arasında değişen bir diğer değerlendirme kriteridir. Bu detaylara dikkat ederek sizin için en doğru ürünü bulabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery