Laminasyon Sistemi Nedir?

Farklı birkaç yüzeyi ısı, basınç ve çeşitli yapıştırıcılar ile yapıştırılması işleminin genel adıdır. PVC, polyester, metalize, alüminyum vb. gibi malzemeler kullanarak laminasyon işlemi uygulanabilir. Burada asıl amaç başroldeki yüzeyin yardımcı ve genelde şeffaf yüzeylerle kaplanarak sağlamlığını arttırmak, ışık geçirgenliğini azaltmak, iç kısımdaki yüzeye oksijen ve su girişini engellemek. Yoğun olarak matbaa sektöründe kullanılan bu sistem sayesinde fotokopi kâğıdı gibi dayanıksız kağıtların bile dayanıklılığı arttırılarak kağıtların ömrü uzatılıyor. Ambalajların dayanıklı olması gerektiği için bu sistem ambalajlarda sıkça uygulanır. Böylelikle ambalajlar daha dayanıklı olurken aynı zamanda daha kaliteli göstereceği için ürününüzün albenisi de artar. Matbaa sektörünün dışında mobilya ve tekstil gibi pek çok sektörde de bu sistem çokça kullanılır. Mobilyaların ya da tekstil ürünlerinin dayanıklılığını arttırarak insanlara daha dayanıklı ürünler sunma şansı tanıyan laminasyon sistemi oldukça yararlıdır.

Matbaa sektöründe kullanabileceğiniz istediğiniz boyutlardaki laminasyon cihazı çeşitlerini Cimri.com ’da en uygun fiyat sıralamaları ile bulabilirsiniz!

Laminasyon Sistemi Nasıl Kullanılır?

Günümüz teknolojisi ile gelişen ve evlere kadar girecek boyutlara gelen laminasyon makinelerini kullanmak oldukça basittir. Sıcak ya da soğuk ayarlarda kullanabilme imkânı sunan cihazınızı kullanacağınız malzemelere göre derecelendirebilirsiniz. Cihazınızın yanında gelecek olan kılavuzun içerisinde hangi malzemeyi hangi sıcaklıkta işleme sokacağınız yer almaktadır. Aynı zamanda makinenizin üzerinde yer alan hız ayarlarınızı da malzemenizin çeşidine ve boyutuna göre belirlemelisiniz. Bu derecelere dikkat ederek makinenizi ayarlayıp işleme başlayabilirsiniz. Makinenizle sıcak ayarlarda işlem yapacaksanız 3 dk. kadar makinenizin ısınmasını beklemeniz gerekir. Sonrasında şeffaf işleme sokacağınız kağıdınızı asıl başroldeki kâğıt ortaya gelecek şekilde konumlandırmalısınız. Düzgünce hazırladığınız katmanları makineniz hazır olunca alt kısmından yerleştirerek geri kalan işi makinenize bırakabilirsiniz. Sonrasında belirlediğiniz hıza göre sonucu diğer taraftan görebilirsiniz. Alt kısımdan üç parça olarak soktuğunuz katmanlar üst kısımdan kaliteli ve oldukça dayanıklı tek bir katman halinde çıkacaktır. İşle tamam!

Kaliteli ve dayanıklı kâğıt ve ambalajlar hazırlayabileceğiniz laminasyon sistemlerini en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com ’da bulabilir ve hemen sahip olabilirsiniz!