KURU ELMA NASIL TÜKETİLİR?

Bu besin, elmanın ince ince dilimlenip kurutulması ile yapılır. Yaş elmada olduğu gibi oldukça vitaminlidir. Özellikle diyet yapanlar, bitki çaylarından ve farklı tatlardan hoşlananlar tarafından tercih edilir. Pek çok farklı kullanım şekli vardır.

KURU ELMANIN FAYDALARI NELERDİR ?

Doğanın mucizelerinden biri olan bu besin, özellikle soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlarda öksürüğe iyi gelmektedir. Ayrıca ateş düşürücü etkisi olduğu da söylenmektedir. C vitamini deposudur. Elmada olduğu gibi sindirim ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Kuru elmayı, çay, komposto olarak veya direkt de tüketebilirsiniz.

NEREDEN SATIN ALINIR ?

Bu elmalar, kurutulmuş şekilde, cimri.com sitesinden en uygun fiyat garantisi ile sipariş verilebilir. Sitenin özelliği, çeşitli sanal mağazalar arasında fiyat ve özellik karşılaştırması yaparak, aradığınız ürünü en ucuz şekilde satan mağazayı bulmanıza yardımcı olmasıdır. Ayrıca, beğendiğiniz ürün üzerindeki ‘fiyat alarmı’ sekmesini aktif konuma getirerek, ürünün fiyatında meydana gelen indirimlerden hemen haberdar olabilirsiniz.

KURU ELMA ÇAYI NASIL YAPILIR ?

Elmaların, kaynatılmadan önce yıkanmış olması önemlidir. Bu ürünler, paketlenmiş şekilde satılmaktadır. İstenirse, elmalar dilimlenip, kalın bir doğal ipe dizilerek güneşte kurutularak evde de yapılabilir. Öncelikle, elmaları cezvemizin dibine koyarız, daha sonra üzerine bir fincan su ekler, kaynamaya bırakırız. Dilerseniz bu esnada bir adet kabuk tarçını da ilave edebilirsiniz. Kabuk tarçın yoksa toz olan da kullanılabilir, ancak toz tarçın çayınızın dibinde tortu bırakabilir. Bu nedenle süzülmesi gerekir. Çayımızı 5 dakika kadar kaynattıktan sonra, altını kapatır, 5 dakika da demlenmesi için bekletiriz. Daha sonra tercihe göre şeker de ilave edilebilir. Böylece elma çayımız servise hazır hale gelir.

KURU ELMA HOŞAFI NASIL YAPILIR ?

Hoşaf / komposto da özellikle yaz aylarında çok tüketilen bir içecektir. Hem yemeklerin yanında hem de sade olarak tüketilebilir. Öncelikle elmalarımızı yıkarız. Daha sonra, tencerenin dibine koyduğumuz kuru elmaların üzerine bir miktar su ve şeker ilave ederek kaynamaya bırakırız. 15 dakika kadar kaynattıktan sonra soğuması için bekletiriz. Genellikle soğuk şekilde, hatta tercihe göre içine buz eklenerek içilir.