• Korna ve siren kategorisinde bulunan kornalar, otomobil ya da motosikletler için oldukça önemli ve olmazsa olmaz parçalardan biridir. Özellikle yolculuk esnasında diğer sürücüleri ya da tehlikeli bir durum içerisindeyken karşıdaki kişileri uyarmaya yarayan kornalar oldukça etkili birer araçtır. Uyarı anlarında doğru ve efektif şekilde ses yayıcı özelliğe sahip olan kornalara, farklı ses çeşitleri ile de ulaşabilirsiniz. Cimri’de Modacar, Transformacion ve Space gibi markaların aracınıza en uygun kornalarına ulaşabilir ve en ucuz kornalara hemen sahip olabilirsiniz.

 • Korna Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

  Korna ve siren kategorisinde bulunan kornalar, otomobil ya da motosikletler için oldukça önemli ve olmazsa olmaz parçalardan biridir. Özellikle yolculuk esnasında diğer sürücüleri ya da tehlikeli bir durum içerisindeyken karşıdaki kişileri uyarmaya yarayan kornalar oldukça etkili birer araçtır. Uyarı anlarında doğru ve efektif şekilde ses yayıcı özelliğe sahip olan kornalara, farklı ses çeşitleri ile de ulaşabilirsiniz. Cimri’de Modacar, Transformacion ve Space gibi markaların aracınıza en uygun kornalarına ulaşabilir ve en ucuz kornalara hemen sahip olabilirsiniz.

  Korna Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

  Korna kullanımı oldukça önemlidir. Kornalar sadece acil durumlarda diğer sürücüleri ya da yayaları uyarmak için çalınması gerekmektedir. Önünüzde olan veya geçmek istediğiniz aracın sürücüsünü korna ile ya da selektör yaparak uyarmak trafik kanunlarında bulunmamaktadır. Korna kullanımları trafik kanunlarında belirtilmiş ve 2918 sayılı yasaya göre, bu şekilde ve ısrarcı davranarak korna çalınmasının trafikte taciz kanunu kapsamına alınmış aynı zamanda da para ve hapis cezası bulunmaktadır. Kornaların, çocuklar başta olmak üzere, özellikle yaya ve bisiklet sürücülerine yakın mesafelerden çalınmamalıdır. Bu şekilde korna kullanımları oldukça tehlikeli olabilmektedir. Böyle bir durumda kişi yolun kenarında güvenli bir şekilde hareket halinde ise korna çalmanız ile heyecanlandırıp kaza durumları ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle, uyarı amaçlı çalınması gerekilen kornaların, gereksiz bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

  Korna Rölesi Nedir?

  Röleler, küçük akımlar ile çok büyük akımları kontrol edebilmek amacı ile kullanılan ve elektromıknatıs prensibi ile çalışan anahtarlardır. Bazı korna çeşitleri aracınızın markası ile uyuşmadığı taktirde, korna rölesi kullanmanız gerekmektedir. Kornalar için korna rölelere gerekmektedir. Bunun nedeni ise bazı korna çeşitleri, normal korna çeşitlerine nazaran daha fazla akım çektiğinden, arabanızın içerisindeki tesisata zarar verebilmektedir. Bu nedenle de kornalarınız ile uyumlu korna rölelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Korna röleleri, rölenin içerisinde bulunan ufak bir bobin yardımı ile siz enerji verdiğiniz anda aküye bağlı anahtarı açıp kapamaktadır. Siz de aracınıza en uygun korna modellerine Cimri.com’dan ulaşabilir ve farklı ses çeşitleri ile en ucuz korna modellerine hemen sahip olabilirsiniz.