KÖPEK TARAK FIRÇASI NEDİR?

Köpekler, düzenli bakıma ihtiyaç duyan hayvanlardır. Özellikle tüy bakımlarını ancak dışarıdan yardım alarak karşılayabilirler. Çoğu köpekle birlikte yaşayan insanların köpeklerin tüy bakımı denince aklına ilk olarak düzenli yıkamak gelse de aslında bu yanlıştır. Köpek derisi insan derisinden farklıdır. Deri altında bulunan özel yağ tabakası köpekler için önem taşımaktadır. Özellikle sık yıkanan köpeklerde bu yağ tabakası zamanla yok olmaktadır. Yazın oynarken suda ıslanan tüyleri dışında köpekleri sık sık yıkamamak gerekir. Bunun yerine tüy bakımı için köpekleri sık sık taramak önem taşır. Köpeklerin tüylerine uygun tarak ve fırçalara köpek tarak ve fırçaları denir. Köpeklerin tüyleri düzenli olarak taranmazsa zamanla keçeleşip topaklandığı gibi, her türlü istenmeyen haşeratın (pire, kene vs.) kolayca yaşamasına olanak verir.

KÖPEK TARAKLARI NASIL OLMALIDIR?

Köpeklerin tüy bakımı için kullanılan aletleri seçerken titiz olunmalıdır. Kısa tüylü ve hassas ciltli köpeklere sahip iseniz, seçmeniz gereken fırçalar yumuşak olmalıdır. Eğer sert bir fırça kullanılırsa hassas cildi zarar görür ve cildinde sorunlar çıkabilir. Uzun tüylü köpekler için ise kaygan fırçalar kullanılır. Bu fırçalar köpeğinizin kopmuş tüylerini topladığı gibi aynı zamanda dalgalı tüylere sahip köpekler için de idealdir. Kalın derili köpekler için de kalın kıllı fırçalar tavsiye edilir. Aynı zamanda, dalgalı ve uzun tüylü ya da kıvırcık tüylü köpeklerde iğneli fırça kullanılması da önerilir. Tel ve kıl kombinasyonlu çift yönlü fırçalar ise iki tarz fırça alternatifini bir fırçada toplar. Fırçanın kıllı kısmı kısa tüylü köpekler için ideal iken, telli kısmı da uzun tüylü köpeklerinizin kullanımına uygundur. İnce aralıklarla tasarlanmış köpek taraklarına da köpek pire tarağı denir. Bu taraklar köpeklerinizin üzerinde bulunabilecek pire ve pire yumurtaları gibi haşeratları derilerinden temizlemek için idealdir. Köpek yıkama fırçası olarak da bilinen banyo tarakları, nemli veya ıslak tüylerin taranabilmesi için özel olarak tasarlandığı gibi suya dayanıklıdır. Tüyleri kendine çeken bir yapıya sahiptir.

Ferplast gibi marka başta olacak şekilde, farklı markaların en kaliteli köpek tarak ve fırçalarını bol alternatif ve en uygun fiyata cimri.com’da bulabilirsiniz.

https://www.cimri.com/kopek-tarak-fircasi