Evlerde beslenen köpeklerin temizliği hem köpeğin sağlığı hem de ev halkının sağlığı açısından çok önemlidir. Köpeğin ne sıklıkta, ne şekilde ve nasıl bir şampuanla yıkanması gerektiği önemli bir konudur.

Trixie ,Proline, Vitacraft, Vitalveto, Biogroom vb. onlarca markanın ürettiği köpekler için şampuan çeşitlerini en ucuz fiyat seçenekleri ile Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Köpek Yıkarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Köpek derisi yüksek asidik değerlere sahip bir yağ salgılamaktadır. Salgılanan bu yağ sebum adı verilen bir tabaka oluşturur. Bu tabaka mikroorganizmaların üremesine engel olur, çünkü PH değeri yüksektir.

Bu sebeple eğer köpek çok sık yıkanırsa bu sebum tabakası da uzaklaştırılmış olacağından köpeğin derisinde enfeksiyona yol açar. Çünkü koruma kalkanı görevi gören mekanizma ortadan kaldırılmış olur.

Doğru bilinen yanlışlardan biri köpek kokmasın diye onu çok sık yıkamaktır. Oysa ki tam tersi köpek çok sık yıkandığı için sebum tabakasını kaybetmiştir bu yüzden de kötü kokuyordur.

Köpeği yıkarken önce onu ılık suyla ıslatıp sonra şampuanı döküp köpürterek yapılmalıdır. Bebeklerde olduğu gibi köpeğin de gözlerine şampuan kaçmamasına özen gösterilmelidir.

Köpeğin önce vücudu, sonra kafası yıkanmalıdır. Bu şekilde köpek daha rahat ve huzurlu bir temizlenme deneyimi yaşayacaktır. Zira köpekler kafalarına su değince çok rahatsız olabilirler. Bazı durumlarda önce kafası yıkanan köpek vücudunun yıkanmasına izin bile vermeyebilir.

Köpeğin kulaklarını vazelinli veya gliserinli yüzücü tipi kulak pamuklarıyla tıkamanızda fayda vardır. Bu şekilde kulak enfeksiyonlarının engellenir.

Köpeklerin insan şampuanı ile yıkanmaması önemlidir.

Çünkü insan ve köpeğin PH değerleri farklıdır ve şampuanlar da bu PH değerlerine göre üretilir.

Köpeğin kokmaması için deri dibine kadar iyice kurutmak gerekir. Ayrıca ıslak kalması mantar oluşuma zemin hazırlar.

Köpek Şampuanı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bazı köpek şampuanları sebum tabakasını önleyen kimyasal maddeler içermez.

Ürün ambalajında bu bilginin olup olmadığı kontrol edilebilir. Bu tür bir şampuanla köpeğin 2 günde bir gibi sık yıkanmasında sakınca yoktur.

Ancak piyasada daha çok bulunan klasik şampuanlar kullanılıyorsa köpeği 3 haftadan daha sık yıkamamak gerekmektedir.