Evinizin tatlı dostları köpekler için beslenme oldukça önemlidir. Bu dostlarınızın sağlıklarına dikkat ederek beslenmelerine özen göstermelisiniz. Beslenmelerine özen göstermek sadece seçeceğiniz köpek maması ile değil aynı zamanda seçeceğiniz mama kapları da bu durum için oldukça etkili bir etkendir. Birçok çeşidi bulunan köpek mama kabı çeşitlerini en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com’da bulabilir ve hemen sahip olabilirsiniz!

Köpek Mama ve Su Kabı Nasıl Olmalı?

Mama ve su kabı çeşitlerini seçerken dikkat etmeniz gereken belli noktalar bulunmaktadır. Bu noktaların başında da tabii ki malzeme kalitesi gelmektedir. Plastik, melamin, seramik ve çelikten üretilen mama kabı çeşitlerinden en kaliteli olanları tahmin ettiğiniz gibi çelik ve seramik olanlarıdır. Plastik olanları kolay çizilebildiği ve kanserojen madde bulundurduğu için çok terci edilmemektedir. Sağlıklı olsa bile dayanıksız olması nedeniyle seramik kaplar evinizin sevimli dostlarına dayanamayabilir. Bu nedenle de bu çeşitler arasında en uzun ömürlü ve en sağlıklı olanı çelik mama kapları çeşitleridir.

Mama kabı seçerken malzemesine dikkat etmenin yanında alt kısmının kaydırmaz olmasına da dikkat etmelisiniz. Tatlı dostlarınızın mamalarını gördüğünde heyecanlanarak koşması gibi bir durumlar olabileceği için bu ürünlerin tabanlarının kaymaz olması önemlidir. Aksi takdirde köpeğiniz koşarak yemeğine geldiği taktide maması yerlere saçılabilir. Köpeğinizin yapısına ve boyutlarına uygun derinliklerde ve yükseklikte kaplar seçmeniz de bir diğer önemli konudur. Ayrıca seçeceğiniz kapları sık sık yıkamanız gerektiği için kolay yıkanabilir özellikle olan kapları seçmeniz doğru olacaktır.

Köpek Mama ve Su Kapları Ne Sıklıkla ve Nasıl Temizlenmeli?

Mama kaplarının içerisinde kalan kalıntılar uzun süre beklediği taktirde bakteriye neden olacağı için mama kaplarını her gün, köpek su kabı çeşitlerini de haftada bir yıkanmak gerekmektedir.

Mama kalplarının yıkanması ise elde bulaşık deterjanıyla yıkanabileceği gibi makinede de yıkanabilir. Bu tür kapları yıkamak için fazla kimyasal içeren ürünler tercih etmemelisiniz ve bol su ile kapları durulamalısınız. Sonrasında ise mama ya da su vermeden önce de tekrar bu kapları su ile temizlemeniz yararlı olacaktır. Aksi taktirde köpeğiniz deterjanın içerdiği kimyasalları hissedebilir ve mamayı reddedebilir. Bu gibi durumları yaşamamak adına kaplarınızın iyi bir şekilde durulanmış olması gerekmektedir.