Türk mutfağının vazgeçilmez ve birbirinden leziz yemeklerinin ana malzemelerinden biridir salça. Hemen hemen herkes tarafından sevilen, yemeklerin çoğunda kullanılan hatta birçoğumuzun kahvaltı sofralarından eksik etmediği bir gıda ürünüdür. Önceleri evlerin bahçelerinde yapılan salça, günümüzde satın alınarak kullanılmaya başlandı.

 • SALÇA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  Salçaları temelde iki başlıkta inceleyebiliriz. Domates ve kırmızı biber salçası. Biber salçası da kendi arasında tatlı ve acı olarak ayrılır.

  Domates salçası isminden de anlaşılacağı üzere domatesten yapılır ve hemen hemen her yemekte kullanılabilir. Mevsiminde toplanan organik domateslerin hijyen kuralları gözetilerek salça haline getirilmesi kullanıcılar için büyük kolaylık oluşturur. Dilediğiniz zaman satın alabilir ve yemeklerinizi taçlandırabilirsiniz. Tercihini biber salçasından yana yapanlar için de taptaze biberler kullanılarak hazırlanmış salçalara ulaşmak mümkün. Yemeklerinize hem tat hem de renk vermek için kullanacağınız biber salçaları, kullanıldığı yemeğe biber aroması da vererek benzersiz lezzetlere ulaşmanızı sağlayacaktır. Çoğu kullanıcı tatlı biber salçasını tercih etse de acı biber salçasının karşı koyulmaz lezzetinden vazgeçemeyenler için özel olarak üretilmiş salçalar da mevcut. Yemeklerinde acılı bir aroma yakalamak isteyenlere özel hazırlanan salçalar doya doya yemeniz için bir tık ötenizde sizleri bekliyor.

 • SALÇALARI NASIL MUHAFAZA ETMELİYİZ ?

  Salçalarınızı ekşimeden ve küflenmeden saklayabilmek için bilmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlardan bahsedecek olursak;

  Salçanızı cam kavanozlarda satın almayı tercih edin. Teneke kutularda satın almak isterseniz de evinizde cam kavanozlara aktarın. Ancak bu işlemi yapmak istemeyip yine teneke kutuda kullanmaya devam etmek istiyorsanız üzerini düz bir çay tabağı ile kapatın ve hava almamasını sağlayın.

  Salçayı kavanozdan alırken temiz bir kaşık kullanın ve işiniz bittikten sonra kaşığın arkası ile salçanın yüzeyini düzleştirin. Üzerine de yüzeyini kaplayacak şekilde zeytinyağı dökün. Zeytinyağı buzdolabında donacağı için salçanın hava almamasını sağlayacaktır.

  Salçanızı buz kalıplarında dondurun ve donma işlemi bittikten sonra kalıplardan çıkararak derin dondurucuya kaldırın. Böylelikle hem salçanız bozulmayacak hem de gerektiğinde yeterli miktarda salçaya zahmetsizce ulaşabileceksiniz.

  Ev salçasının organikliğinden ödün vermeden, katkı maddesi kullanmadan ve hijyen kurallarını gözeterek üretim yapan Tat, Öncü, Tukaş, Nature’s Pride, Tamek, Penguen, Carrefour gibi markalara Cimri ile kolayca ulaşabilir hızlıca sipariş verebilirsiniz.

  TURŞU NEDİR?

  Türk milleti olarak vazgeçilmez gıdamız. Özellikle milli yemeğimiz kuru fasülyenin yanında vazgeçilmezdir. Turşusu yapılan bir şey söylemek gerekirse artık her şeyden yapar olduk diyebilirim. Salatalık, biber, patlıcan, lahana, domates, acur tamam da kayısıdan karpuzdan bile oluyor turşu. Milletçe turşucuyuz yani. Hatta nostalji yapacak olursak sokaklarda turşu suyu satılan günlere gidebiliriz. Gerçek bir fermantasyon olayı sonucu oluştuğundan bu yiyecek, kalori miktarı bakımından masumdur. Diyette de rahatça tüketilebilen bir yiyecektir. Bir de bazı yörelerde turşu kavurması yapılır. Daha çok taze fasulye turşusundan kavurma yaparlar ve çok lezzetli olur. En çok kış mevsiminde sofralarımızı süsler çünkü tuzludur ve su ihtiyacımızı arttırır.

  NASIL YAPILIR ?

  Turşu tarifinden önce turşu bidonlarını hazırlamalıyız. Bidonlar genelde şeffaf olur poli propilen ve gıdaya uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Özenle seçtiğimiz sebzelerimizi yıkayıp, istediğimiz şekilde kesip bir baş kadar sarımsak ile birlikte bidona yerleştiririz. Bu malzemeler iki kilo civarında ise iki yemek kaşığı tuz koyarız, fermantasyonu kolaylaştırmak için biraz şeker ekleriz. Limon tuzu ve iki çay bardağı sirkeyi de koyduğumuzda işlem tamam. Kapağını sıkıca kapatıp serin bir yerde yaklaşık bir ay bekletiriz. Eklediğimiz turşu tuzu sofrada kullandığımız ince tuz değildir. Bunun için kalın olan kaya tuzu kullanılır.

  SUYU NASIL YAPILIR ?

  Bu ürünün suyu da ayrıca içilebilir niteliktedir. Suyunu da içmek istiyorsanız bir litre suya seksen gram tuz oranında suyunu ve sirkesini arttırabiliriz. Böylece yerken suyunu da afiyetle içebiliriz. Zamanımızın sosyal faaliyetlerinden biri de dışarıda Yemek içmek. Özellikle börek ve pide salonlarında masanın üzerinde turşu biber mutlaka vardır. Kornişon baş tacımız zaten. Dürümlerde, tostlarda bile vazgeçilmez oldu. Kornişon, çocuklar da çok lezzetli bulur. Hafif acılı haliyle lezzetlidir ve iştah açar. Bu sebeple sofraya koymakta yarar vardır.

  Tat, Pınar, Foodco, Berrak, Melis, Penguen, Kemal Kükrer, Özcan, Hugo Reitzel, Dolco ve Kühne markalı ürünleri en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca, satın almak istediğiniz ürünler üzerindeki ‘fiyat alarmı’ butonunu aktif konuma getirerek indirimlerden haberdar olabilirsiniz.