iştirakidir.
Ana Sayfa > Elektronik > Isıtma & Soğutma > Klimalar > Demirdöküm Klimalar >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
  • Özellikler

  • Isıtma Kapasitesi 18000 BTU
  • Kapasite 12000 BTU
  • Klima Tipi Duvar Tipi
  • Klima Türü Split Klima
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
DemirDöküm A410 18 Inverter DemirDöküm’ün Inverter A 410 serisi klimaları, yeni nesil DC Inverter teknolojisiyle düşük enerji tüketimi sunuyor. Serinin 18.000Btu/s kapasiteli modeline yakından bakıyoruz.
Yazar: Ömer Balk 26/06/2015

Türkiye’nin öncü firmalarından DemirDöküm, ısıtma ve iklimlendirme çözümleriyle 1954 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye' de ilk döküm radyatör, kazan, soba, kat kaloriferi, şofben, panel radyatör ve kombi üretimini gerçekleştirmiş olan firma, klima sektöründe de yer alıyor. DemirDöküm inverter ve duvar tipi split klima modelleriyle pazarda yer almakta.

DemirDöküm’ün Inverter A 410 serisi klimalarından, 18.000 Btu/s kapasiteli DemirDöküm Inverter A410 18 modeline yakından bakıyoruz. Öncelikle, klimanın tasarımına bir göz atalım.

Tasarım

DemirDöküm A410 18’in iç ünitesi, 295x920x225mm boyutlarında ve 11.5kg ağırlığında. Klimanın ilk bakışta göze hoş gelen tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çift renkli tasarım klimaya farklılık katmış. A410’un üst bölümünde geniş hava girişleri konumlandırılmış. Dörtgen formuna sahip olsa da, yuvarlatılmış hatlarıyla DemirDöküm A410’un formun dışına çıkarak, estetik bir görünüm sunuyor. Klimanın ön bölümünde çift renkli tasarım kullanılmış. Beyaz renkli klimanın ön bölümünde gri kuşak tercih edilmiş. Kuşağı alt bölümündeyse hava giriş menfezi yer alıyor. Klimanın ön kapağı çıkarılarak, içerideki filtrelere ulaşılabiliyor. A410’un içerisinde anti bakteriyel, aktive edilmiş karbon ve ani toz filtresi bulunuyor. Toz filtresini çıkarıp temizleyebiliyorsunuz. Klimanın verimi olarak çalışabilmesi için filtreleri düzenli olarak kontrol edin ve klimanızın periyodik bakımlarını yaptırmayı unutmayın.

Ön panelin alt kısmındaki gri yüzey üzerinde dijital ekran yer alıyor. Ekran üzerinde, güç, ısıtma, soğutma, zamanlama gibi özellikleri görebiliyorsunuz. DemirDöküm A410 18’in dış ünitesi 600x760x285mm boyutlarında ve 39,5 kg ağırlığında. Bildiğiniz gibi DemirDöküm klimalarını Çinli Midea şirketine ürettiriyor. Şirket köklü bir geçmişe sahip ve iklimlendirme ürünleriyle tüm dünyaya satış yapmaktalar. Dolayısıyla, DemirDöküm ile Midea’nın başarılı bir birlikteliğe imza attığını söyleyebiliriz.

DemirDöküm A410’un tüm ayarlarını kumanda üzerinden kontrol ediyorsunuz. Acil durumlarda klimayı çalıştırmak için ön bölümdeki kapağın içerisinde açma kapama tuşu konumlandırılmış. Kumanda, klimanın ön bölümünde olduğu gibi 2 parçalı bir tasarıma sahip. Üst bölümde ekran, alt bölümdeyse rahat kontrol sağlayan tuşlar yerleştirilmiş. Açma-kapama tuşu büyükçe tasarlanmış. Hemen yanında iki adet ok tuşu konumlandırılmış. Alt bölümdeyse sırasıyla, klima fonksiyonlarını seçtiğiniz mode tuşu, kapağın dikey hareketini ayarlayan swing tuşu, uyku, tekrar, saat, zamanlama, Ion özelliğini aktive eden tuş, zamanlamayı silen del tuşlu, fan tuşu, turbo modu, ışık ve beni takip et özelliklerini kontrol eden tuşlar yer alıyor. Klima ve kumandanın özelliklerine aşağıda ayrıntılı olarak değineceğimizi belirterek, klimanın performans bölümüne geçiyorum.

Performans

Klima, 17.060 Btu/s ve 5 kW soğutma kapasitesine sahip. A410, soğutmada 3,23W/w enerji verimliği sunuyor. Hem ısıtma hem de soğutma için kullanabileceğiniz klima 17.400Btu/s ve 5.1 kW ısıtma kapasitesine sahip. Isı pompasıysa 3.62W/W verim sunuyor. Bildiğiniz gibi, EER de aynı COP değeri gibi ne kadar yüksek ise klimanız o kadar az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapar. 3,20 ve üzeri EER değerine sahip klimalar A enerji sınıfına sahiptir. EER değeri 3,20'nin ne kadar üzerine çıkarsa klimanın elektrik maliyeti düşer ve soğutma verimliliği o oranda yükselir. DemirDöküm Inverter A410 ise bu anlamda başarılı değerlerle karşımızda.

A sınıfı soğutma ve ısıtma performansı sunan A410’da Rotary tipi kompresör ve Kapiler tipi genleşme sistemi kullanılmış. R-410A soğutucu akışkanını kullanan Inverter klima, 35/42/45 dB ses düzeyinde çalışıyor. Dış üniteyse 53 dB ses yüzeyinde çalışıyor. Soğutmada 1.550 W güç çeken klima, ısıtma konumundayken. 1.410 W güç çekiyor. Inverter sisteminin sağladığı avantajları başarılı bir şekilde kullanan DemirDöküm Inverter A410, yüksek performans ve düşük enerji tüketimi sunuyor. Klimanın performansını gayet başarılı bulduğumuz belirterek, modelin özelliklerine geçelim.

Özellikler

A sınıfı enerji verimliliği sunan DemirDöküm Inverter A410, ionizer, jet cool ve anti bakteriyel filtre gibi özelliklerle öne çıkıyor. -15 ile 45 derece arasında çalışabilen klimada donmayı önleyen antifriz özelliği bulunuyor. DC inverter kompresör teknolojisini kullanan A410, yüksek ısıtma ve soğutma performansının yanı sıra düşük enerji tüketimiyle, hem konforunuzu hem de cebinizi düşünüyor.

Ortamdaki pozitif yüklü toz partiküllerini ortadan kaldıran klima, negatif iyonlar yayarak ortamı tozlardan arındırabiliyor. Yabancı kokuları ve ortam havasını temizleyen aktive edilmiş karbon filtrelerle donatılan klima, 30 dakika içerisinde ortamı 18 dereceye kadar soğutabilen jet cool özelliğine sahip. Ayrıca içeriyi ısıtmak istediğinizdeyse, sıcak kalkış fonksiyonu sayesinde yeterli sıcaklığa ulaşmadan içeriye hava üflenmiyor. Otomatik moddayken ortam ısısını algılayarak, ısıtma veya soğutma sağlayabilen DemirDöküm Inverter A410, kullanıcın hiçbir özel ayar yapmasına gerek kalmadan ortamı konforlu hale getirebiliyor.

Klimanın temel olarak 5 işletim fonksiyonu bulunuyor. Otomatik, soğutma, nem alma, ısıtma ve fan fonksiyonları. İstediğiniz özelliği seçtikten sonra fan üfleme hızını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Klimanın uyku özelliği, sağlıklı ve konforlun uyuyabilmeniz için 7 saat boyunca soğutma ve ısıtma yapabiliyor. Zamanlama özelliği de sunan A410’u istediğiniz saatlere programlayarak çalışıp kapanmasını sağlayabiliyorsunuz. Kumanda üzerindeki ısı sensörü yer almakta. Beni izle seçeneğiyle, kumanda üzerinde bulunduğunuz konuma göre sıcaklığı görebilirsiniz. Her 3 dakikada bir bu bilgileri ulaştıran klima, bulunduğunuz konuma göre ısıyı arttırıp, düşürebilmenize imkan tanıyor.

Sonuç

DemirDöküm Inverter A410 18, gerek ısıtma gerekse soğutma özelliklerini başarıyla yerine getiriyor. Geniş kapasiteli bir ortamın tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılaya bilen A410, düşük enerji tüketimi ve çevre dostu klima modellerinden. DemirDöküm Inverter A410 18, yeni klima almayı düşünenlerin rahatlıkla tercih edebileceği özellikler sunuyor.

Ömer Balk 26/06/2015
Demirdöküm Klimalar