iştirakidir.
Ana Sayfa > Elektronik > Isıtma & Soğutma > Klimalar >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
  • Özellikler

  • Dış Ünite Ses Düzeyi 52 dB
  • Enerji Sınıfı A
  • İç Ünite Ses Düzeyi 41 dB
  • Klima Tipi Duvar Tipi
  • Soğutma Kapasitesi 10580 BTU
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
DemirDöküm A3 12 İklimlendirme sektörünün deneyimli firmalarından DemirDöküm’ün, A3 12 uygun fiyatıyla dikkat çeken klima modellerinden birisi. DemirDöküm A3 12’ye yakından bakıyoruz.
Yazar: Ömer Balk 23/06/2015

DemirDöküm, 1954 yılından beri Türkiye’de ısıtma ve iklimlendirme çözümleri sunuyor. Köklü geçmişe sahip firmanın A3 serisi klima modellerinden A3 12 test merkezimizde konuk ettik. DemirDöküm A3 12 modelinin tasarımıyla incelememize başlayalım

Tasarım

DemirDöküm’ün A3 12 modeli sade tasarımıyla karşımızda. İç ünitenin üst kısmı, diğer klima modellerinde olduğu gibi hava girişine ayrılmış. A3 12’nin ön paneliyse oldukça minimal hatlara sahip. Ön panelin sağ bölümünde dijital ekran, hemen altındaysa DemirDöküm logosu göze çarpıyor. Diital ekran üzerinde ayarladığınız ısının yanı sıra, ısıtma, soğutma, nem alma ve güç durumunu görebiliyorsunuz.

Ön panelin alt bölümünde klimaya derinlik katan bir kuşak konumlandırılmış. Kuşağın altındaysa hava çıkışını sağlayan ve aşağı yukarı hareket edebilen kapakçık bulunuyor. Kapak dikey olarak hareket ederken, içerideki kanatçıklar sağa ve sola doğru hareket edebiliyorlar. Bu sayede bulunduğunuz ortamda istediğiniz gibi hava akımını sağlayabiliyorsunuz. DemirDöküm A3 12’nin ön kapağı çıkabiliyor ve içerdeki filtrelere ulaşabiliyorsunuz. Anti bakteriyel içyapıyı temizleyebiliyorsunuz. Klimanın hava filtreleri, ortamdaki tozu çektiği için bir müddet sonra tıkanabiliyor ve dolayısıyla klimanın verimi düşüyor. Bu ve bunun gibi problemlerle karşılaşmamak için hava filtrelerini düzenli olarak temizlemelisiniz. Filtredeki toz ve pisliklerden kurtulmak için elektrik süpürgesiyle temizleme yapabilirsiniz. Aynı işlemi soğuk su kullanarak da gerçekleştirebilirseniz ancak, filtreleri gölge bir ortamda güneşe maruz kalmayacak şekilde kurutmanız gerekiyor.

DemirDöküm A3 12’nin dış ünitesi, klasik klima dış ünitelerinden pek farklı değil. Dış ünitenin arka bölümünde hava girişi bulunuyor. Ön bölümdeyse duruma göre sıcak ya da soğuk havanın dışarı atılmasını sağlayan fan bulunuyor. Dış ünitenin bağlantı noktaları sağ bölümde toplanmış. Bakır kablo bağlantıları ve elektrik bağlantılarını bu bölümden yapıyorsunuz. Klimanın altındaysa, yoğunlaşan suyun atılmasın için drenaj borusu bulunuyor.

A3 12’nin kalbini kumanda ünitesi oluşturuyor. Ergonomik tasarımlı kumanda üzerinde dijital ekran yer alıyor. Üst bölümdeki bu dijital ekran üzerinden, klimanın kullanım özelliklerini ve durumunu görebiliyorsunuz. Ekranın alt bölümünde fan, mod ve kanat yönlendirme tuşları yer almakta. Bu  tuşların altındaysa turbo, uyku, aydınlatma, zamanlama, saat, sıcaklık arttırma ve düşürme tuşları, x-fan ve en alt sağ bölümde, klimayı açıp kapatmak için güç tuşu bulunuyor.

Kumanda üzerindeki ekranın üst sırası, klimanın sinyalleri iletebildiğini gösteren uyarı, fan hızı, otomatik ayar durumu görülebiliyor.  Hemen alt sırada kullanım modlarının görüldüğü satır yer alıyor. Bu satırın altındaysa, ayarladığınız ısıyı fahrenhayt ve selsiyus değerlerinde görebildiğiniz bölüm bulunuyor. Dijital rakamların sol bölümündeyse x-fan ve turbo göstergesi konumlandırılmış Alt satırdaysa, saat ve zamanlama bölümü bulunuyor. Ekranın en alt satırındaysa, uyku, kanat yönlendirme, ışık ve kilit göstergeleri bulunuyor.

Performans

DemirDöküm A3 12, 10.580 Btu/s, 3.10 kW soğutma kapasitesine sahip. 1.02 kW soğutma gücü sunan klima, 4.45A soğutma akımına sahip. Soğutma konumundayken yıllık 512 kWh elektrik tüketen A3 12, A sınıfı enerji tüketimi değerlerine sahip. Klimanın ısıtma kapasitesiyse, 11.774Btu/s ve 3.45kW  1.01 ısıtma gücü sunan klima, 4.32A çalışma akımına sahip. Soğutma durumundayken A sınıfı enerji tüketen DemirDöküm A3 12, ısıtma konumunda B sınıfı enerji tüketiyor. İç ünite, 32/35/38/41dB ses üretebiliyor. Minimumdayken seviyenin 32dB olduğu düşünüldüğünde gayet makul bir seviye olduğunu söyleyebiliriz. Fan hızını ve klimanın kapasitesini zorladığınızdaysa, dopal olarak gürültü seviyesi artacaktır.

A3 12’nin iç ünitesi 265x790x177mm boyutlarında ve 9kg ağırlığında. Dış üniteyse 540x712x257mm boyutlarında ve 31kg ağırlığında.160m3/s hava akımı sunan dış ünite 52dB gürültü üretiyor. Rotary tipindeki kompresörle donatılan ünite, kapiler genişleme sistemini ve R410a soğutucu akışkanını kullanıyor.

Özellikler

DemirDöküm A3 serisi, kapasitesine göre 4 farklı model sahip. A3 serisinin 12.000Btu/s kapasiteli A3 12 modelini değerlendirmeye tabi tuttuk. Bu modelde, ortamı 25-30 dakika içerisinde istenilen konfora ulaştırabilen Jet Cool teknoloji yer almakta. Soğuk kış günlerine sıcak bir başlangıç yapmak istediğinizde, iç ünite evaporatörü istenilen sıcaklığa ulaşmadan ortama ısı transferi yapmayarak, yeterli sıcaklığa ulaşıncaya dek bekleyen ve sadece sıcak hava üfleyebilen sıcak kalkış özelliğine sahip.

Çevre dostu E-410a soğutucu akışkanını kullanan DemirDöküm A3 12, çevreyle dost ve ozon tabakasına zarar vermiyor. Yüksek enerji taşıma kapasitesine sahip olan A3 12, daha az enerji harcayarak daha fazla soğutma ve ısıtma sağlayabiliyor. Programlanabilir saat özelliği sayesinde istediğiniz zamanlarda çalışabilen klima ile işten eve geldiğinizde konforlu bir ortamla buluşabiliyorsunuz. Kötü ve yabancı kokuları ortadan karbon filtreyle donatılan DemirDöküm A3 12, ortamın havasını temizleyebiliyor. Sıkça karşılaştığımız elektrik kesintilerinin ardından otomatik olarak son kaldığı konumdan çalışabilen A3 12, kullanıcılarına tekrar ayar yapma gereksinimi duyurmuyor.

Sonuç

DemirDöküm A3 12, uygun fiyatıyla ve yüksek kapasitesiyle dikkat çeken klima modellerinden biri. Fiyat ve performans özellikleriyle öne çıkan ürün başarılı tasarımı ve zengin özelliklerle donatılmış. DemirDöküm A3 12, uygun fiyatlı klima almayı düşünen kullanıcıların tercihleri arasında yer alması gereken ürünlerden biri.

Ömer Balk 23/06/2015
Demirdöküm Klimalar