• Müzik aletleri kategorisinde bulunan klasik gitarlar, zaman içerisinde büyük bir değişime uğramıştır. Gitarların bir çeşidi olan klasik gitarlar, solo veya eşlik amacı ile çalınan müzik aletleridir. Cimri’de Valencia, Almira, Manuel Raymond, Admira, Rodriguez gibi yüzlerce markanın içerisinden size en uygun klasik gitarlara ulaşabilir ve en ucuz fiyat karşılaştırma seçenekleri ile hemen sahip olabilirsiniz.

  • Klasik Gitar Nasıl Seçilmelidir?

    Klasik gitarları seçerken öncelikle hoşlandığınız ve çalmak istediğiniz müzik tarzına uygun bir gitar seçmeniz gerekmektedir. Klasik gitarın yapısı gereği hemen her şeyi çalmak mümkündür. Tarzınızı belirledikten sonra alacağınız klasik gitarın sesini kontrol etmeli ve akortlarını mutlaka yapmanız gerekmektedir. Satın almayı düşündüğünüz klasik gitarın sesi kadar malzemesi de önem taşımaktadır.Tüm gitar modellerinde olduğu gibi klasik gitarlarda da ses direkt olarak malzeme ile ilişkilidir. Klasik gitarda daha iyi ses alabilmek için tercih edilen yan ve arka bölümünde ağaç gül veya akçaağaçtır. Klasik gitarın ön kapağının sedir veya ladin, klavyesinin ise abanoz ağacı olması en ideal olanıdır. Klasik gitarlar el ve parmaklarla çalınan bir enstrüman olduğundan, klasik gitar seçiminde dikkat edilmesi gerekilen diğer bir önemli durum ise rahatlığınızdır. Rahat klasik gitar çalabilmeniz için, klasik gitarın mutlaka telleri klavyeden çok üstte olmamalıdır. Klasik gitarın perdelerine rahat basabilmeli ve klavyenin kalınlığı veya inceliği ellerinize uygun olmalıdır. Klasik gitarın en ince perdesine kadar perdeleri kontrol etmeniz de cızırtılı bir ses çıkmasının önüne geçecektir.

  • Klasik Gitar Nasıl Akort Edilir?

    Klasik gitarınızı çalmaya başlamadan önce mutlaka akordunu yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir kulak gelişimi ve güzel bir tını yakalayabilmeniz için klasik gitarınızın akort edilmesi büyük önem taşımaktadır. Günümüzde klasik gitarların da kolayca akort edilebilmesini sağlayan dijital akort cihazları bulunmaktadır. Siz klasik gitarın tellerini çaldıkça, ekranda nota belirir ve ince ayarı yapmanızı kolaylaştırır. Dijital akort aleti kullanarak klasik gitarınızı akort ederken bilmeniz gereken en önemli nokta, batı sistemli notasyona dayanmış olduğudur. Klasik gitarı çalma pozisyonunda tuttuğunuz zaman en altta kalan tel birinci teldir ve mi ile başlamaktadır. Sırasıyla; Mi, Si, Sol, Re, La ve Mi olarak yukarıya çıkmaktadır. Siz de kendinize en uygun klasik gitar modeline Cimri’den en ucuz fiyat seçenekleri ile kolayca sahip olabilirsiniz.