Işık kaynağı nedir? Neden önemlidir?

Gözümüzün bir nesneyi algılayabilmesi için yeterli derecede ışığa ihtiyacı vardır. İhtiyacımız olan bu ışığı sağlayan nesneye ışık kaynağı denir. Karanlıkta ışık miktarı az veya hiç olmadığı için insan gözü karanlıkta göremez. Bu nedenle ışık bizim için çok önemlidir. İlk çağlarda insanlar, güneş ışığını kullanarak karanlık ortamları aydınlatmaya çalışmışlardır. Geceleri de ay ışığı ve yıldızların parıltılarından yararlanmıştır. Ateşin bulunması ile taşınabilir ilk ışık kaynağı bulunmuş oldu. İlerleyen teknolojiyle birlikte çeşitli enerji kaynaklarıyla çalışan ışık kaynakları da bulunmuş oldu. Elektrik bulunana kadar, en yaygın kullanılan aydınlatma araçları mum ve gazlı lambalar oldu. Elektrik bulununca sistem tamamen değişti ve aydınlatma bambaşka bir boyuta taşındı. Elektrik bulununca bu enerjiyle çalışan ışık kaynakları üzerine çalışmalar yapıldı ve sonuç olarak ampul icat edildi.

Ampul Nedir ve Nasıl Çalışır?

En basit tanımıyla klasik ampul elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştüren ışık kaynağıdır. Klasik ampul kısaca şu şekilde çalışır: Ampul bir elektrik enerjisine bağlıdır. Bu elektrik enerjisi ampulün içinde bulunan iletken bir telin ısınmasına neden olur ve ısınan bu tel ışık vermeye başlar. Gözümüz bu ısı enerjisini ışık olarak algılar ve karanlıkta nesneleri görmemizi sağlar. Klasik ampul armut şeklinde icat edilmiştir ve tasarlanmıştır. Ampulün armut şekli camdan yapılır, ampulün içinde ısındığında ışık veren teller ve biz gaz bulunur. Ampul elektrik enerjisine iletken bir metalden yapılan başlık aracılığıyla ulaşır. Ampul icat edildikten günümüze kadar çok ilerleme kaydetmiştir. Çok farklı model ve ışık renginde üretilir. Klasik ampul sarı ışık verir fakat günümüzde beyaz ışık veren ampuller de kullanılmaktadır. Klasik ampuller daha çok enerji harcarlar. Bu nedenle artık bu ampullerin kullanımı azalmaktadır. Tasarruflu ampuller daha yaygın kullanılmaktadır. Bu ampuller hem daha dayanıklı hem de daha ekonomiktir. Fiyatları klasik ampulden biraz daha yüksektir.

Klasik Ampul Fiyatları Ne Kadardır?

Philips, Diall, Tek-iş, Osram, Klite, GE markalı ampulleri en uygun fiyat garantisi altında satın almak için cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.