track source

Kış Lastiği

Kış Lastiği Fiyatları

7340 Ürün gösteriliyor.
Jant Çapı
Yanak Kalınlığı
Taban Genişliği
Yakıt Verimliliği
Islak Zemin Sürüş Hakimiyeti
Gürültü Seviyesi
Kış Lastiği fiyatları ve çeşitleri cimri.com'da! Cimri.com'a ait diğer ürün kategorilerini incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri gezebilirsiniz.
 • Kız Çocuk Bisiklet Fiyatları
 • Kız Çocuk Okul Çantası Fiyatları
 • Kız Çocuk Spor Ayakkabı Fiyatları
 • Klarnet Fiyatları
 • Klavye Fiyatları
 • Mevsim
  Kış
  Cimri'nin Seçimi
  Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

  Kış Lastiği

  Kişisel ya da toplu ulaşım araçlarında, yük taşımak için kullanılan tır ya da kamyonlarda, çiftlik arazilerinde kullanılan traktörlerde ve benzeri araçlarda kullanılan lastiklerin çok sayıda çeşidi vardır. Kullanılacak mekanın arazi yapısına, iklim koşullarına ve aracın özelliklerine göre farklılaşan lastikler, kullanıcının daha güvenli bir yolculuk yapmasına olanak tanır. Lastik teknolojisinin ilk ürünlerinden biri olan çapraz katlı lastikler ve tubeless, yani iç lastiksiz, lastikler gibi temelde ikiye ayrılabilecek lastikler iklim koşullarına göre yaz ve kış lastikleri olarak kullanıcıyla buluşur. Yaz lastikleri, sıcak havalarda ısınan asfalttan etkilenerek erimemesi amacıyla ısıya dayanıklı bir dış materyalden yapılır. 7 derecenin üstündeki her sıcaklıkta ıslak ya da kuru hava koşullarında kısa fren mesafesiyle ile durmaya olanak sağlayan yaz lastiklerinin aksine kış lastikleri 7 derecenin altındaki hava koşulları için uygundur. Yumuşak ve karlı zeminlerde daha iyi bir tutuş sağlayacak kılcal damarlar, temas ettiği yüzeydeki suyun tahliyesini kolaylaştırarak kullanıcıya kış aylarında daha güvenli bir yolculuk vaat eder.

  Kış Lastiği Çeşitleri

  Kullanılması planlanan arazinin yapısı ve araç özelliklerinin yanında iklim koşullarına bağlı olarak da lastiklere bazı özellikler eklenip çıkartılabilir. Örneğin; yaz lastiklerindeki ısıya dayanıklı dış hamurun yerini kış lastiklerinde buzlu havada kaymayı önleyecek sırt yapısı alır. Çok sayıda yarık bulunan ve zikzaklı şekilde tasarlanan lastik sırtı her mevsim kullanılabilecek olan lastik modellerine kıyasla daha yoğun bir görünüme sahiptir. Üzerindeki kar tanesi molekülü bulunması sayesinde diğer lastiklerden kolaylıkla ayırt edilebilirler. Kuru, ıslak ve karlı yollarda fren yapma hızı ve kardaki çekiş gücü kış lastiklerinde önem verilen faktörlerdir. Kış lastikleri; dış görünüşleri, kullanılan jantın markası ve modeli, arabalara göre değişen boyutları gibi kriterler göz önünde bulundurularak çeşitlendirilir. Bu çeşitlerden biri olan kış lastiği 205 55 r16 modeli yalnızca kış için değil yaz için de lastik üretir. 16 inçlik jant çapına sahip olan bu modeller, kullanıcısına güvenli bir sürüş deneyimi yaşatır. Son teknoloji ürünü olan lastik modeli kar ve buzla kaplı zeminlerde yol tutuşu kuvvetini arttırmasını sağlayacak derin kanalları ile birçok kış kullanılabilecek şekilde dayanıklı olarak üretilir. En zorlu zeminde bile kısa fren mesafesi, dayanıklı sırt materyali ve şık tasarımlarıyla kullanıcılarının beğenisini kazanır. Farklı markaların ürettiği farklı yapılara sahip olan bu lastik modelleri, kasisli ve zorlu yollardaki sarsıntı miktarını azaltır ve virajlı yollarda dengesini tam anlamıyla korur. Otomobil gibi binek araçlarda daha çok tercih edilen kış lastiği 185 65 r15 modeli güçlü yer tutuşu ve şık dizaynıyla kullanıcıların beğenisi kazanmış modellerden biridir. 185 milimetrelik taban genişliği, yüzde 65’lik yanak ölçüsü ve 15 inç boyutundaki jant genişliği ile belli modeldeki araçlarla uyumlu olarak üretilir. Boyutsal açıdan farklılık gösteren diğer bir ürün ise kış lastiği 196 65 r15 modeli olarak söylenebilir. Bu lastiğin 195 milimetreye sahip olan geniş tabanının sürtünmeyi arttıracak olması sebebiyle enerji verimi düşük olmasına karşın, yine de artan sürtünme sayesinde, yer tutuşu oldukça kuvvetlidir. 65 sayısı ise yanak genişliğinin lastik genişliğine olan oranını verir. Bu oranın artışıyla orantılı olarak arazi yapısındaki bozulmalar daha az hissedilir ve kullanıcı çok daha konforlu bir yolculuk yaşar.

  Kış Lastiği Fiyatları

  Birçok farklı kriter göz önüne alınarak üretilen kış lastiği çeşitleri, özelliklerine göre fiyatlar alır. Araçlara takılacak lastiklerin boyutları aracın taban boyutu ve yanak genişliği gibi değişkenlerle belirlenir. Geniş tabanlı lastikler buzla kaplanmış yollarda bile yüksek yer tutuşuna sahip olması sebebiyle daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Şık tasarımlarla üretilen lastiklerin fiyatları diğerlerinin üzerinde olacak şekilde ayarlanır. Zemindeki tutuş özelliği, verim gücü, basınç dayanıklılığı ve türevi özellikler de direkt olarak fiyatları etkiler. Yakıt tüketimi az olan lastiklerin satın alış fiyatı yüksek olarak görülebilmesine karşın kullanıcılar için uzun vadede daha ekonomik ürünlerdir. Kış lastiği markalarına göre de lastikte kullanılan materyaller ve lastiğin tasarımı değişeceği için fiyatlar arasında farklar oluşur. Adını çok daha geniş bölgelere duyurmuş olan evrensel lastik markaları, kalitelerini kanıtlamaları sebebiyle daha yüksek bütçeli kullanıcılara hitap edebilecekleri gibi uygun fiyatlı bazı ürünler de piyasaya sürerek her kesimden kullanıcının beğenisini toplamayı amaçlar.

  Kış Lastiği Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

  Uzun yıllar boyunca neredeyse her gün kullanılacakları düşünüldüğünde lastik seçimi oldukça önemlidir. Doğru lastiğin seçilmemesi durumunda kullanıcı olası kazaların önünü açmış olur. Lastik seçiminde öncelikli olarak bakılması gereken durumlar vardır. Yaz ve kış ayları için üretilen farklı özellikteki lastikler kullanıcıya farklı deneyimler yaşatabilir. Bulunduğu bölgede kış mevsimi sert geçen kullanıcılar, alacakları lastiğin sürtünme kuvvetine bağlı olarak yer tutuş gücüne, yanak kalınlığına ve jant boyutuna dikkat etmelidir. Araçların lastik için ayrılan kısımlarının boyutları farklılaştığı için lastik almadan önce bu ölçülere bakarak karar vermekte fayda vardır. Aksi durumda arabayla uymayan lastik kullanıcıyı zor durumlara sokabilir. Bunların dışında lastiğin sırt yapısı tutuş gücünü etkileyen faktörlerden biridir. Buzlu yollarda çok fazla seyahat etmesi gereken kullanıcı daha zikzak şeklinde sırta sahip olan lastikleri tercih ettiği takdirde daha güvenli bir sürüş yaşayacaktır. Kış lastiği fiyatları bazı özelliklere göre artıp azalırken neredeyse her bütçeye uygun bir lastik bulmak mümkündür. Belli başlı kış lastiği özelliklerine göre çeşitlenen lastik modelleri arasından birini belirlemek isteyen kullanıcı Cimri.com üzerinden seçeneklerini görebilir.

  track source
  Bizi Takip Edin!

  Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
  Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

  AppStoreGoogle PlayAppGallery