Kurban bayramlarının vazgeçilmez geleneklerinden biridir kavurma yapmak. Uzun uğraşlar sonucunda, bin bir emek verilerek yapılan kavurmalar, artık yapılmış, paketlenmiş bir halde kullanıma hazır halde bulunuyor. Siz de lezzetiyle damakları şenlendiren kavurma et çeşitlerine en ucuz fiyatlarla Cimri’den ulaşabilirsiniz.

Kavurma Nedir?

Kavurma; Orta Asya Türklerinden beri süregelen bir gelenektir. Aslında biz Türklere ait bir et saklama metodudur. Buzdolabının ve dahası elektriğin icat edilmediği dönemlerde, en etkili et saklama ve muhafaza etme yöntemi olarak gelişmiştir. İç Anadolu’da sızgıt ta denilmektedir. En kalitelisi dananın antrkot bölgesinden elde edilir. Bazı yörelerde, kaz etinden yapılan kavurma çeşitlerine de rastlanır.

Kavurma Nasıl Tüketilir?

Bazı bölgelerde soğuk halde de yenen kavurmayı, tavada ısıtarak ta tüketebilirsiniz. Çalışanlar için, acele sandviç hazırlamak isteyenler için son derece pratik bir yemek haline gelecektir. Isıtıldıktan sonra üzerine yumurta kırılarak tüketilebilir. Özellikle bakır tavada yapılan yumurtalı kavurma, akşama kadar insanı yok tutar. Dayanıklı fırın kaplarına paylaştırılmış kavurmanın üzerine bir miktar rendelenmiş kaşar koyup, fırınlayarak tereyağlı pirinç pilavı eşliğinde harika bir davet yemeği elde edebilirsiniz. İki ekmek dilimi arasına kavurma parçaları ve kaşar peynir koyularak yapılan kavurmalı tost ise adeta damağınızı şenlendirecektir. Ev yapımı pizza yaparken, mutlaka kavurmalı pizzayı denemelisiniz. Nasıl bir lezzet olacağını tahmin edemezsiniz. Besin değeri çok yüksek olan kavurma; diyet yapanlar için iyi bir protein kaynağıdır. Genelde sade tüketilse de üzerine kekik, pulbiber ve karabiber ilave edilerek yenilebilir. Alışılageldik tatlar dışında başka tatlara açık olmayan kişilerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerdendir.

Evde kavurma yapımı saatler süren bir emek ister. Yaklaşık olarak 4 ile 6 saat süren bu uğraş kimi zaman istenen sonucu vermeyebilir. Kavurmanın yapılması, kaplara paylaştırılması, saklanması, dondurulması esnasında ortaya çıkacak bir problem, bütün emek ve malzemenin ziyan olması demektir. Evde kavurma yapanlar genelde kavurmanın küflendiğinden şikâyet ederler. Böyle durumlarla karşılaşmamak için, uzman ve işinin ehli markalar tarafından üretilmiş kavurma seçeneklerine Cimri’den göz atabilirsiniz. Çeşitli ebatlarda ve gramlarda, tüketicilerin beğenisine sunulmuş bu kavurmaları en ucuz fiyat seçenekleriyle alabilirsiniz.

Köfte Nedir?

Çocukların ve büyüklerin günün her öğününde tüketebileceği, besin değeri yüksek Pınar, Keskinoğlu, Şenpiliç gibi markalara ait köfte çeşitlerini en ucuz fiyatlarda Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Kıymanın değişik baharatlar, soğan ve ekmek içiyle harmanlanarak şekil verilmesi ve kızartılmasıyla yapılan bir yemek türüdür. 100 gram ızgara köftenin besin değeri 167 kcal’dir. Köfte besin değeri ve lezzetiyle herkesin sevdiği bir besindir.

Köfte yemekleri ister sulu, ister ızgara olsun Türk mutfağının en leziz yemeklerindendir. Köftenin kökeni Orta Asya ve Mezopotamya topraklarına dek uzanır. Ezik et manasında “kuffete” adıyla tarihi kayıtlara bile geçen köfte, Anadolu’da kadınların ezdikleri ete soğan, baharat ve ekmek katarak pişirmesiyle ortaya çıkmıştır.

Birçoğumuzun stadyumlarda devre arasında severek yediği köfte ekmek deyimi 1700’lü yıllarda İstanbul’da birçok noktada ekmeğin içine köfte konarak satılmasıyla ortaya çıkmıştır. Köfte patates yemeği fast food hamburger kültürünün atası sayılmaktadır.

Köfte Çeşitleri Nelerdir?

Yurdumuzda farklı iç malzeme, baharat ve şekilleri ile yapıldığı yöreye göre adlandırılmış birçok köfte çeşidi vardır. Özellikle dünyaca meşhur tatlar haline gelen; Sultanahmet köfte, Adana köfte, İnegöl köfte, Akçaabat köfte ve Tekirdağ köfte birçok yerde bilinmektedir.

Köfte; Türk kültüründe tarihi çok eskilere dayanan bir lezzettir. Yanında piyaz, kızarmış biber, kızarmış domates ile servis edildiğinde ramazan yemeği olarak Osmanlı sarayında sofralarda yer bulmuştur. Köfte ayran ikilisi çok uzun yıllardır, her yaştan insanın vazgeçemediği bir damak ziyafetidir. Satır köftesi, Rumeli köftesi, Üsküp köftesi ise birçok gurmenin özel tercihleri arasındadır. Köfte sadece ızgara ya da kuru şekilde değil, sulu yemek çeşidi olarak ta çok fazla kullanılır. Misket köfte, salçalı köfte, sulu köfte sofralarda ana yemek olarak yerini almıştır.

Köfte baharatı, etin yağ oranı ve birçok farklı nokta ile hazırlanması emek ve yetenek gerektiren bir yemek türüdür. Artık köfte çeşitleri hazır paketlerde kullanıma ve kızartmaya hazır halde satılmaktadır. Özellikle çalışan kişilerin, evde kolayca hazırlayacağı yemek çeşitlerindendir. Zamandan büyük tasarruf sağlayan bu hazır köfte çeşitleri her zevke ve damak tadına uygun çeşitleriyle ev hanımlarının ve mangal severlerin büyük yardımcısıdır.