Kerpeten, pim, vida ya da bir mil aracılığıyla birbirine çapraz olarak bağlanmış iki metal kısımdan oluşmuş, çivi çekme, tel kesme, nesneleri sıkı bir şekilde tutma, diş çekme vs. işlerde kullanılan kıskaç biçimindeki alete verilen addır.

Orbis, İzeltaş, Stanley, Troy, Elta, Retta, Knipex vb. onlarca markanın ürettiği kerpeten çeşitlerini en ucuz fiyat seçenekleri ile Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Kerpeten Çeşitleri Nelerdir?

Kerpeten çeşitlerinden en yaygınları; marangoz, inşaatçı ve dişçi olmak üzere 3 tipte bulunur. Marangoz tipi olanlar marangozlar dışında evlerde veya çeşitli el üretimi yapan takı veya el işçiliği atölyelerinde kullanılır. Bu tip modellerin en sık kullanıldığı işler duvarda veya herhangi bir tahta yüzeyde çakılı bulunan çivilerin, vidaların sökülüp başı olmayan malzemelerin tutulmasını sağlamak vs dir . Bir tamircinin alet çantasının olmazsa olmaz aletlerindendir.

Kerpeten Hangi Parçalardan Oluşur?

Kerpeten kıskaç formunda bir alettir. Hareket eden bir eksen etrafında çapraz iki parçadan oluşur. Kıskacın uçları keskin metalden yapılmıştır.

Kerpeten Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Aletin uçları çok sivri olduğu için çocukların erişinden uzak tutmak gerekir. Yetişkinler ise kullanırken işçi eldiveni kullanıp dikkatli bir şekilde tutmalıdır. Dikkat edilmeden kullanıldığında yaralanmalara sebep olabilir. Tutarken sağlam tutulmalıdır, gevşek bir tutuş aletin kayıp ayağa düşmesine ve ayağın yaralanmasına sebep olabilir. Kullanım bitiminde ağzı kapalı bir şekilde alet kutusunun içinde güvenli bir şekilde saklanmalıdır.

Kerpeten ile bir çivi ya da vida çıkarıldıktan sonra çıkan çivi ya da vidanın yere düşmediğinden veya el altında olmadığından emin olması önemlidir. Çünkü çivi veya vida paslı olabilir ve dikkatsiz bir kullanım sonucu ele veya ayağa battığında tetanos riski oluşturabilir. Kullanım sırasında iş eldiveni giyilmesi kişiyi tetanos riskinden koruyacaktır.

Bunun dışında çıkarılacak çivi veya vida eğer sabit bir yüzey üzerinde bulunmuyorsa öncelikle objenin sabitlenmesi gerekmektedir. Sonrasında dik olacak bir biçimde çiviye yerleştirilip, kollarından sağlam bir şekilde tutulmalıdır. Daha sonra çıkarılacak olan malzeme kerpeten sıkıca geri çekilerek çıkarılabilir. Aleti kullanırken arkada birinin olmaması gerekir. Aksi taktirde çekiş esnasında arkadaki kişiye ani bir hareketle zarar verilme riski vardır.