• Müzik aletleri kategorisinde bulunan kemanlar, yaylı çalgılar arasında bulunmakta ve kökeni de oldukça eskiye dayanmaktadır. Ortaçağ döneminde Doğu’dan İranlılar ve Araplar aracılığı ile Avrupa’ya yayılan kemanlar, çeşitli değişikliklere uğradıktan sonra 17. Yüzyıl’da yaygınlaşmaya başlamıştır. Büyük keman yapımcıları döneminde çok kısıtlı kullanımını geride bırakmış ve Vivaldi, Locatelli gibi müzisyenler ile modern bir tekniğe ulaşmıştır. Haydn ile birlikte oda müziğinin başlıca topluluğu olan yaylı çalgılar dörtlüsü de keman sayesinde oluşmuştur. Kemanlar, Türk müziğinde de önemli bir yer tutmuştur. Cimri’de siz de eşsiz müzik aletlerinden olan kemanlara en ucuz fiyat seçenekleri ile ulaşabilir ve size en uygun kemana göz atabilirsiniz.

  • İyi Bir Kemanda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

    Öncelikle bir kemanın kalitesini belirleyen en önemli şey hangi ağaç türünden yapıldığını bilmektir. Kemanın bölümlerine göre, keman yapımında kullanılan en iyi ağaç türlerinin başında kelebek ağacı olarak geçen akça ağaç gelmektedir. Kemanın; sap, yanlık ve alt kapak kısımları kelebek ağaçtan oluşması gerekmektedir. Üst kapak kısmının köknar ya da ladin ağacından oluşması, köprü kısmı da gül ağacı veya kelebek ağacından olması iyi bir kemanı tamamlayacaktır. Tiz seslerin dengelenmesini sağlayan can direğinin ve bas balkonun ladin ağacından oluşması ve klavye, burgu, kuyruk kısmının da gül ağacından oluşması yine kemanınızı hem dayanıklı hem de iyi bir keman haline getirecektir. Keman yapımında kullanılan bu ağaç türlerinin dışında, ağaçların kaç yıllık oldukları da türleri kadar önem arz etmektedir. Kemanın sesinin güzel çıkması için ağacın yıllanmış olması, kemandan çıkacak olan tınıyı da bir o kadar iyi yapacaktır.

  • Keman Bakımı Nasıl Yapılır?

    Her aletin olduğu gibi kemanın da temizliğinin ve bakımının yapılması hem görünüm hem de tını açısından oldukça önemlidir. Kemanlarda da yıllar geçtikçe kullanıma bağlı olarak temizlik ihtiyacı duyulmaktadır. Evde de vereceğimiz adımları takip ederek pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bakım rutinleri bulunmaktadır. Kemanın iç temizliği için temiz ve kuru bir avuç pirinci F deliklerinden içeriye atarak başlayabilirsiniz. Kemanı hassas bir şekilde salladıktan sonra, ters çevirerek pirinçlerin bir kısmını boşaltabilirsiniz.

    Pirinç kararacak ve kemanın içerisindeki kirlerden arınacaktır. Kemanın dış temizliğini ise arşenin topuk vidasını topuğu çıkartacak şekilde gevşettikten sonra, kılları buruşturmadan narin bir şekilde sabunlu su yıkayarak yapabilirsiniz. Temiz kuru bir bez ile sildikten sonra, kemanın gövde temizliğine geçebilirsiniz. Kemanın gövde temizliğinde dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta cilasına zarar vermemektir. Cila dostu kimyasallar ile pamuğa dökerek yedirmeli ve pratik bir şekilde kemanınızın gövde kısmını da temizleyebilirsiniz. Siz de bu doğrultularda, en uygun keman modellerine Cimri’den en ucuz fiyat seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.