Kağıt ve fotoğrafları milimetrik olarak ölçüp kesebilen kağıt kesme makineleri, diğer adlarıyla giyotinler sıklıkla fotokopicilerde, ofislerde, fotoğraf baskı merkezleri ve dijital baskı merkezleri başta olmak üzere farklı iş kollarında kullanılmaktadır.

Fellowes, Ideal, Atom, Dahle vb onlarca markaya ait, farklı modelde kağıt kesme makinelerini en ucuz fiyat seçenekleriyle Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Kağıt Kesme Makinesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Dijital veya analog fotoğraf baskı merkezleri giyotini en çok kullanan iş yerlerinin başında gelir. Fotoğrafları filmden veya dijital ortamdan alıp istenilen boyutta bastıktan sonra giyotin yardımıyla keserler.

Fotokopi merkezleri de giyotinleri çok sık kullanan diğer iş yerlerindendir. A4, A5 vb boyutlarda çıktıları istenilen ölçüde düzgün ve toplu olarak kesmek için kağıt kesme makineleri kullanılır.

Kağıt kesme makineleri düz kesim prensibi ile çalışır. Bıçak kesim esnasında makineye yerleştirilen malzemeyi en kolay kesebilecek şekilde yerleştirilerek üretilmiştir. Sert malzemelerin kesiminde daha geniş, yumuşak malzemelerin kesiminde daha dar bıçak açısı tercih edilmelidir. Bıçak açısı ne kadar dar olursa bıçak o kadar daha çabuk körleşir.

Kağıt Kesme Makinesinde Olması Gereken Önemli Özellikler Nelerdir?

Giyotinin kesme bıçağının keskin olması ve keskinliğini uzun süre muhafaza etmesi olması gereken en önemli özelliklerden biridir.

Buna ek olarak tüm kesme kenarı boyunca hassasiyet ve görünürlük sağlaması giyotinin kaliteli olduğunu gösteren önemli göstergelerden biridir.

Sürgüsünün yumuşak olması kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle yüksek miktarlarda toplu kesimlerde bu özellik işi çok kolaylaştırmaktadır.

Kullanılacak işin içeriğine uygun olarak kağıt kesme makinesinin tek seferde en fazla kaç kağıdı aynı anda kesme kapasitesi olduğu önemlidir.

Elektrikli kesme makinelerinde kablo uzunluğu ve kalınlığı da kullanılacak iş yerinde konumlanacağı yere göre uygun mu kontrol edilmesinde fayda vardır.

Bunlar dışında kağıt kesme makinesinin bıçak değişme özelliği olup olmadığı, garanti süresi, olası arıza durumunda teknik servis sıklığı ve onarım süresi, kullanılabilen malzeme çeşitliliği (kağıt/film/fotoğraf vb), kesim boyu, kapasitesi, kağıt kilidi olup olmadığı vb. özellikleri giyotin alırken incelenmesi tavsiye edilen özelliklerdendir.

Kağıt kesme makinesi (giyotin) fiyatları model ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.