Jeneratörler elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren makinelerdir. Bu tanım jeneratör nedir sorusuna verilebilecek en kısa ve en net tanımdır. Motor ve alternatör kısımlarından meydana gelirler. Kullanım yerine ve gereken ihtiyaca göre geniş bir yelpazede farklı büyüklük ve kapasitelerde üretimi yapılır. Günümüzde elektrik enerjisi üretmek için akla gelen ilk yöntemlerdendirler. Bu özelliğinden dolayı elektriğin sık sık kesildiği veya elektrik enerjisinin bulunmadığı yerlerde kullanılabilirler. Örneğin hastane gibi elektriğe sürekli ihtiyaç duyulan ve hayati öneme sahip yerlerde jeneratör kullanımı çok önemlidir. Bunun dışında marketler, alışveriş merkezleri ya da üretim yapan fabrikalar gibi küçük ve büyük işletmelerde yaygın olarak jeneratör ve diğer jeneratör çeşitleri kullanılır. Aksa, Kama, Rother, Lutian, Datsu, General Power, Palmera, Veta, Kipor gibi önde gelen markaların en uygun modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri.com'da kolayca bulabilirsiniz.

Jeneratör Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Jeneratörleri kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Jeneratör egzozundan dışarı atılan gaz oldukça zehirli bir gazdır ve insan sağlığını tehlikeye atma riski bulunabilir. O nedenle jeneratörlerin egzozundan çıkan gazdan sakınılmalıdır.

Jeneratörü aldıktan sonra fişini takmadan önce şehir elektriğini kestiğinize emin olun. Eğer kesilmezse iki elektrik çarpışır ve hem jeneratöre hem de çevresindeki insanlara zarar verebilir.

Bazen en önemli önlemler alınırken en basit önlemler unutulabilir. En basit önlemlerden biri olarak yanıcı ve parlayıcı maddelerle jeneratörlere yaklaşmamak gerekir. Aksi taktirde yeterince tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir. Bir başka basit ama önemli dikkat edilmesi gereken nokta ise çalıştırmadan önce jeneratörün yakıt seviyesini kontrol etmektir. Jeneratörün konumuyla ilgili de dikkatli davranmak gerek. Örneğin jeneratörlerin konulduğu odanın ya da bölümün çıkması muhtemel bir yangından en az etkilenecek yerde olması ve giriş çıkışları engellememesi daha sağlıklı olacaktır. Her ihtimale karşı jeneratörün yakınlarında yangın tüpü bulunması da iyi olacaktır. Çalışma sırasında ani yük değişiminde regülasyon sağlayarak frekans kararlılığı sağlanması iyi olacaktır. Son olarak jeneratörünüzü seçerken ISO, CE gibi sertifikalarının olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Jeneratör nedir?

En basit tanımıyla, herhangi bir elektrik kesintisi anında devreye girerek, elektriklerin geri gelmesini sağlayan cihazdır. Bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Bakımı sırasında, dönüş kolaylığına, etiket değerleri ile akım ve güç değerlerinin örtüşmesine, bobin sargı uçları kontrol edilir ve herhangi bir elektrik kaçağı olup olmadığı kontrol edilir, kablo bağlantılarına bakılır ve gevşeyen yerler varsa sıkılır. Daha çok büyük marketler, alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılırken, üretim tesislerinde de kullanılırlar. Bu makineler, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirir, Faraday kanununa göre çalışırlar. Bunlara elektrik üreteçleri de denir. Elektromanyetik olanlarına dinamo adı verilir. Alternatif akım elektrik üreteçleri, kullanılan elektrik enerjisinin büyük bir bölümünü üretir. Bunlara alternatör de denir. Bir de doğru akım elektrik üreteçleri vardır. Çalışma yakıtı olarak, doğalgaz, benzin veya dizel kullanırlar. Büyük elektrik üreteçlerinde genellikle DC alan sargısı vardır. Bir tek indüksiyon elektrik üreteçlerinde bu olmayabilir. Bir fazlı, iki fazlı ve üç fazlı olmak üzere üç çeşidi vardır. Tiplerine göre ayıracak olursak da beşgen kutuplu, manyeto hidrodinamik ve yüksek frekans ürünleri olarak gruplandırabiliriz. İhtiyacınıza uygun, en ucuz benzinli jeneratörü, cimri.com sitesinde bulabilir, fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Elektrik üreteçleri çalışırken günlük olarak, soğutma suyunun oranı, yağ seviyesi ve mazot tankındaki mazot miktarı kontrol edilmeli, azalma olması durumunda dengelenmelidir. Günlük, haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık bakım talimatları vardır. Bunlara uyulması, elektrik üretecinin sağlıklı ve uzun süre çalışmasını sağlar. En ucuz dizel jeneratör çeşitlerini, cimri.com sitesinde bulabilir, fiyatları karşılaştırabilirsiniz.