İşletim Sistemleri

İşletim sistemi, basit anlatmak gerekirse, bilgisayar, tablet, telefon, navigasyon cihazı gibi bütün akıllı teknolojik aletler ile insanlar arasındaki iletişimi sağlar. Kullanıcı için bir rehber, bilgisayar için de bir elçi görevi görür. Teknik olarak işletim sistemi nedir? Diye soracak olursak, bu kısım tek cümleyle değil biraz daha detaylı bir şekilde açıklanmalı...

İşletim sistemi, bilgisayarın içindeki donanım kaynaklarını yönetir ve bilgisayarınızda kullanmak isteyeceğiniz diğer programlar (yazılımlar veya servisler de diyebiliriz) için bir baz oluşturur. Örneğin, her hangi bir bilgisayar oyunu yükleyip oynamak istediğinizde, bilgisayarınızın bir işletim sistemi yoksa bu pek mümkün olmaz, daha basit istekler için de bu geçerlidir, mesela; tarayıcı kullanmak.

Her ne kadar uygulama kodlarını çalıştıran kısım donanıma ait olsa da işletim sistemi; girdi çıktı yönetme, bellek atama gibi işlerde, diğer programlarla donanım arasındaki bağ haline gelir.

İşletim Sistemi Çeşitleri

Bilgisayar dünyasına baktığımızda en popüler iki işletim sistemi Microsoft şirketinin yarattığı Windows ve tabiki Apple’ın işletim sistemi olan Mac OS, bu iki sistem kadar popüler olmasa da iş dünyasının belli bir bölümünde Linux işletim sistemi de kullanılır. Son sürüm hali olan Microsoft Windows 10 seviyesine gelene kadar seneler içerisinde sürekli yenilenen işletim sistemi gelişmiş özellikleri ile daha kullanıcı dostu bir hale gelmiştir.

Örneğin; geçmişte işletim sistemi kurulumu her kullanıcının çoğu zaman çekindiği ve işin içinden çıkamayacağını düşündüğü bir problem haline gelmiş durumdaydı. 2000’li senelerin başında format atmak ya da bilgisayara Office programı kurmak gibi işlemler gayet komplikeydi ve hatta böylelikle, bu tip programları kuranlar bunu profesyonel olarak yapmaya başladı. Orjinal ya da kaçak uygulama, yazılım CD’leri çok ciddi bir piyasaya hakimdi, bunları satan dükkanlar vardı.

Şimdi ise sistem çoğunlukla internet üzerinden dönüyor. Oyunlar Steam’den, Word gibi Office programları direk Microsoft’un internet sitelerinden indirilebiliniyor ve kurulum aşaması gayet basit. Sadece bir kaç tuşa basmanız yeterli.

İstediğiniz en yeni profesyonel işletim sistemlerini Cimri.com’dan fiyat ve performans olarak araştırıp, yorum ve incelemele yazılarından destek alarak en uygun gördüğünüzü bulabilirsiniz.